• عباس آذرنوش مدیرعامل سنگستان محلات در حاشیه دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: معدن ثروتی خدادادی است، برکتی است که خداوند متعال به ما ارزانی داشته و باید به نحو احسن از این نعمت استفاده و درآمد آن را صرف رشد و توسعه این صنعت و ایجاد کار و اشتغال برای مردم کرد. اگر پولی که از معدن در می آید صرف کارهای ناصواب شود معدن پشت آدم را خالی می کند و از معدندار روی برمی گرداند این اعتقاد در بین تمامی فعالان صنعت سنگ وجود دارد.

  وی ادامه داد: معدن دارای روح و حیات است، همان طور که کره زمین دارای حیات و روح است و چه معدن و چه این کره خاکی با انسانی که در راه صواب حرکت نمی کند سر سازگاری ندارد و حتما او را به زمین خواهد زد، از آن سو اگر ما در جهت خیر و صواب حرکت کنیم و به خداوند ایمان داشته باشیم و تلاش و پشتکار را در اولویت برنامه هایمان قرار دهیم معدن و طبیعت با ما همراه خواهند بود و ما را یاری خواهند کرد.

  وی ادامه داد: در کارخانه سنگستان و مجموعه معادنی که در اختیار داریم حدودا ۸۰۰ پرسنل فعالیت می کنند و برای خانواده هایشان روزی حلال کسب می کنند. لذت بخش ترین روزهای زندگی من روزهای پایان هرماه است که به کارگرها حقوق می دهم. در دنیا هیچ لذتی برای من بالاتر از این نیست که برای همشهریان و هموطنان خود ایجاد کار و اشتغال کنم.

  آذرنوش اظهار داشت: آرزوی من در صنعت سنگ رسیدن به نقطه ای است که فرزندان مسلمان و شیعه کشورم ایران در دنیا حرف اول را بزنند. نمایشگاهی که در این شهرستان بر پا شده نیز هم اکنون در ابتدای راه است و پس از چند سال باید به نقطه ای برسد که در صنعت نمایشگاه های سنگ دنیا نیز حرف اول را بزند.

  وی درباره ساخت ستونهای سنگ حرم حضرت علی (ع) گفت: در سال ۷۴ که هنوز راه رفتن به عراق مسدود بود من به همره تنی چند از دوستان به صورت قاچاق وارد عراق شدیم و به زیات حرم امام حسین (ع) و حضرت علی (ع) رفتیم. متاسفانه در آن موقع حرم حضرت علی (ع) خیلی کثیف بود و آنجا را نظافت نکرده بودند؛ در همه جای حرم آشغال ریخته شده بود و دیوارها و کف حرم هم وضعیت خوبی نداشت، من و همراهانم جارو دست گرفتیم و تا جایی که توانستیم حرم را جارو کردیم؛ آنجا دلم شکست و گفتم خدایا می شود یک روز سنگ اینجا را من به بهترین و زیباترین شکل تامین کنم. دقیقا بیست سال طول کشید تا این خواسته من اجابت شد. برای صحن امام حسین (ع) هم ۲۷۰۰ ستون مرمر خواهیم ساخت و انشاء الله در سال آینده این ستون ها را به کربلا ارسال خواهیم کرد.

  وی افزود: توصیه من به جوانان این است که برای حل تمامی مشکلات خود به خداوند متعال تکیه کنند و به ائمه اطهار(ع) توسل جویند. من در مقطعی از زندگی وضع مالی خوبی نداشتم و از آن سو برخی همکاران برای این که من را به زمین بزنند نقشه کشیده بودند، من تا حدودی خبر داشتم که چه اتفاقی دارد می افتد، مستاصل شدم و به حضرت عباس (ع) پناه بردم و از ایشان خواستم من را یاری دهد. زمستان بود و صبح که از خواب بیدار شدم دیدم یک متر برف آمده است؛ این درحالی بود که اگر من به معدن می رفتم معلوم نبود چه بر سر من می آید اما برف آمد و جاده مسدود شد.

  وی با اشاره به نقش مهم علم ودانش در پیشرفت صنعت گفت: متاسفانه علم و دانش به بسیاری از کسب و کارها وارد نشده است و دانشگاه های ما در این زمینه ضعیف عمل کرده اند، باید سطح کیفیت دانش در ایران بالا رود و ما فقط به فکر دریافت مدرک نباشیم، باید علم و دانش وارد صنایع ما شوند و مشکلات صنایع را حل کنند. ما در سنگستان این کار را شروع کرده ایم و نهایت همکاری را با بچه های دانشگاه داریم و انشاء الله این کار را با قدرت بیشتر ادامه خواهیم داد. اگر علم و دانش به صورت گسترده وارد صنایع ما شوند تحولی بزرگ و اساسی در صنایع ما رخ خواهد داد.

  وی تصریح کرد: انجام کارهای فرهنگی نیز از اولویت های سنگستان است. برای افرادی که در سنگستان با ما همکاری می کنند فضای ورزشی ایجاد شده است و در نظر داریم که به محض برطرف شدن رکود، فعالیت های دیگر فرهنگی از قبیل تئاتر و تولید فیلم را نیزانجام دهیم.

  وی خاطر نشان کرد: در ایتالیا هر کس می خواهد وارد صنعت سنگ شود باید دوره های آموزشی لازم را ببیند اما در ایران ما هنوز به صورت سنتی خیلی کارها را انجام می دهیم و این  رویه باید اصلاح شود. ما در صنعت سنگ بالای ۷۰۰۰ سال سابقه داریم و این جایگاهی که امروز صنعت سنگ ایران در دنیا دارد اصلا مقبول نیست. ایتالیا کشوری است که بسیاری از نمادهای سنگی در آنجا وجود دارد اما قبل از ایتالیا این نمادهای سنگی در ایران وجود داشته و آنها از روی ما کپی کرده اند؛ باید در صنعت سنگ به نحوی کار و تلاش کنیم که بتوانیم در دنیا حرف اول را بزنیم.