• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سید علی آقازاده در آیین آغاز به کار دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نیم ور محلات عنوان کرد: استان مرکزی و شهرستان محلات نعمت های خدادادی فراوانی را در خود جای داده اند و هنر ماست که از این نعمات به نحوی شایسته استفاده کرده و آنرا برای نسل خود و آیندگان حفظ کنیم.

  وی با بیان اینکه بدترین نوع استفاده از نعمات ارزشمند در کشور در حال رخداد است که مخاطرات زیست محیطی بسیاری به همراه داشته است، گفت: محلات و دلیجان دو شهرستان با تنوع اقلیمی و آب و هوای خاص و منابع زیرزمینی بسیار هستند که این منابع باید استفاده و حفظ شوند.

  آقازاده تصریح کرد: شهرستان محلات دو مزیت گل به عنوان سمبل لطافت و ظرافت و سنگ به عنوان سخت ترین مخلوق خدا را در کنار یکدیگر دارد و در کنار آن ظرفیت های گردشگری و چشمه سارها پتانسیل بکری را برای این شهرستان ایجاد کرده است.

  وی با تاکید بر اینکه نباید سیاه نمایی کرد، گفت: باید به صورت اجرایی تدبیر و تفکر کرد چراکه فرایند صادرات سنگ به خارج از کشور به نسبت دیگر کشورها گران است و باید زمینه لازم جهت توسعه صادرات با قیمت مناسب صورت گیرد.

  استاندار مرکزی اضافه کرد: استان آمادگی دارد که با انجمن سنگ و تشکل های فعال در این حوزه به منظور رفع موانع چاره اندیشی و همفکری کند چراکه برخی از موانع در سطح وزارتخانه، برخی مربوط به گمرک، بانک ها و صنایع و … است و می توان با همفکری دولت در صدد رفع چالش ها برآمد.

  مرکز تحقیقات سنگ در محلات راه اندازی شود

  حجت الاسلام علیرضا سلیمی
  حجت الاسلام علیرضا سلیمی

  در این آیین نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یک دهه از تلاش ها در زمینه برگزاری نمایشگاه سنگ در محلات گذشت و در واقع یک دهه به جلو آمدیم، افزود: بین المللی شدن این نمایشگاه کار بزرگ و روند رو به رشدی است که سال گذشته پیشنهاد داده شد و امسال به اجرا رسید.

  حجت الاسلام علیرضا سلیمی بیان کرد: شهرستان محلات ظرفیت های بسیاری را درخود جای داده است . سالانه ۲ میلیون تن تولید سنگ خام در این شهرستان انجام می شود و ۱۰ درصد ظرفیت جهانی تراورتن را در این شهرستان در اختیار داریم.

  وی نیروی انسانی فعال در حوزه معدن را مزیتی بی نظیر در این شهرستان دانست و گفت: تجربه این بخش نیروی کار در شهرستان به قدری است که حتی گاهی از سواد فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز فراتر می رود و علاوه بر آن فعالان حوزه معدن و فرآوری نیز مصمم به ادامه کار هستند.

  سلیمی تصریح کرد: با وجود ظرفیت و مزیت های موجود اما مشکلاتی وجود دارد که مهمترین آنها سهم ناجیزی کشور از بازارهای جهانی است که به عددی در حدود نیم درصد می رسد و با کشورهای همسایه فعال در این زمینه فاصله معناداری وجود دارد. باید برای در اختیارگیری بازار جهانی تلاش بسیاری صورت گیرد.

  وی با اشاره به اجرایی نشدن برخی از قوانین موجود در این حوزه مانند مالیات بر ارزش افزوده گفت: مالیات بر ارزش افزوده به معنای مالیات مصرف کننده است در صورتی که از تولید کننده دریافت می شود، این امر باید اصلاح شود و طبق قانون عمل شود.

  نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قوانین مربوط به مشوق های صادراتی در کشور گفت: این امر در کشور اجرا نمی شود و البته در مواردی خلا قانونی وجود دارد که مجلس کاملا پذیرای نکات و معرفی بن بست های موجود جهت سرعت بخشیدن به رفع موانع است.

  وی با بیان اینکه در گمرک، نظام تعرفه و هدفمندی واردات مشکلاتی موجود است که باید رفع شود، بر ایجاد مرکز تحقیقات سنگ در محلات تاکید کرد گفت: با وجود آنکه تلاش هایی برای راه اندازی این مرکز صورت گرفت اما به نتیجه نرسید و لازم است مرکز تحقیقات سنگ و همچنین شرکت های دانش بنیان سنگ در محلات راه اندازی شوند .

  سلیمی ایجاد منطقه ویژه سنگ در محلات، در نظر گرفتن تعرفه مناسب و واردات تکنولوژی را از موارد مهم در حوزه صنعت سنگ کشور دانست و پیشنهاد داد که کمیته نظارت بر واردات بخش معدنی نیز ایجاد و راهنمایی های لازم را در این خصوص به صنعتگران داشته باشد و همچنین در توزیع موادخام نیز ناهماهنگی های موجود رفع شود.

  • ایسنا