• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، ابوالقاسم شفیعی در آیین آغاز به کار دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نیم ور محلات با اشاره به اینکه پیشینه سنگ ایران به دوره هخامنشیان باز می گردد، عنوان کرد: امروز آخرین تکنولوژی و تجهیزات ایتالیایی در کشور و کارخانه های سنگ محلات وجود دارد اما یک متر از سنگ آنها صادر نمی شود.

  وی با بیان اینکه کل صادرات سنگ بریده ایران ۱۲۶ میلیون دلار و سنگ خام نیز ۱۴۷ میلیون دلار بوده است، گفت: نمره ما در حوزه سنگ صفر است، مدح چه چیز را می گویید؟ جای شرکت هپکو و آذر آب امروز در نمایشگاه خالی است هپکو قرار بود معادن کشور را تغذیه کند اما با چالش های جدی مواجه شده است.

  شفیعی با بیان اینکه در صنعت سنگ رفوزه شده ایم ، سنگ وارداتی را تهدید دانست و گفت: اگر امروز عوارض را از صنعت سنگ برداریم این صنعت به ورشکستگی می رسد، تا کی باید این بیمار را این چنین با دریافت عوارض درمان کنیم و مردم باید هزینه سوء مدیریت ها را پرداخت کنند؟

  وی با اشاره به هزینه بالای تولید بیان کرد: به معنای واقعی تاکنون بازاریابی درستی نداشته ایم و باید به دنبال رویه و رویکرد درستی در بازارهای جهانی باشیم آمار و ارقامی که امروز در حوزه صنعت سنگ کشور مطرح می شود درست نیست.

  رئیس انجمن سنگ ایران با اشاره به تمرکز انجمن در چهار موضوع اصلی تصریح کرد: فقر آموزش و آگاهی یکی از مشکلات امروز حوزه صنعت سنگ کشور است بهترین تجهیزات و ماشین آلات در اختیار است اما برای توسعه صادرات مورد استفاده قرار نمی گیرد، به همین دلیل انجمن سنگ موضوع آموزش را به صورت اساسی دنبال می کند.

  شفیعی نوسازی معادن، تجهیز و نوسازی کارخانجات را دیگر موارد مورد توجه انجمن دانست و افزود: معادن محلات می تواند هپکو را احیا کند ولی این امر منوط به نوسازی کارخانجات و معادن است.

  به گزارش ایسنا، رئیس خانه معدن ایران نیز ضعف صنعت سنگ کشور را در حوزه بازار دانست و گفت: دولت ها باید بازار و مسیر را مشخص کنند و در این راستا انجمن سنگ ایران نیز می تواند با همکاری دولت مسیر را هموار و تسهیل کند.

  بهرامن با اشاره به نقش بنیادین آموزش در حوزه صنعت سنگ بیان کرد: در زمان رونق صنعت سنگ در داخل کشور با اشباع مواجه شدیم که این روند در زمان رکود باعث آسیب جدی به این صنعت شد و این امر حاصل ضعف در تصدی بازارهای جهانی بوده است چراکه اگر بازارها را در اختیار داشتیم این چنین صنعت سنگ کشور فلج نمی شد.

  وی اظهار کرد: در بخش صنعت سنگ به دلیل پتانسیل و سرمایه گذاری های بزرگ نیاز به کمک بیشتری هست و باید استراتژی خاصی را در اختیار داشته باشیم تا ۲ میلیارد دلار صادرات پیش بینی شده توسط انجمن محقق شود.

  • ایسنا