• هفتمین نمایشگاه سنگ، معدن و صنایع وابسته محلات/ نیم ور ۱۹ الی ۲۲ مهرماه امسال در فضایی به مساحت ۱۸۰۰۰ مترمربع و با افزایش ۱۲۰ درصدی شمار شرکت کنندگان نسبت به سال گذشته، در سطح بین المللی و با استفاده از تجهیزات و امکانات مدرن نمایشگاهی برگزار می شود.این نمایشگاه با حضور جعفر سرقینی معاون امور معدن وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعدادی از مسئولان کشوری و استانی و با حضور ۲۰۰ شرکت و ۵۰ تاجر از کشورهای مختلف، نوزدهم مهرماه در شهر صنعتی نیم ور محلات واقع در استان مرکزی گشایش می یابد.

  محمد حلاجیان

  محمد حلاجیان

  محمد حلاجیان، مجری برگزاری هفتمین نمایشگاه سنگ محلات/نیم ور درخصوص اهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه امسال، نمایش پتانسیل معدنی سنگ منطقه و استفاده از امکانات موجود جهت توسعه فضای بازار کسب و کار و معرفی منطقه به عنوان بازار بورس تراورتن کشور است. وی ادامه داد: همچنین در بخش بین الملل با توجه به قوت گرفتن بخش معدنی منطقه و افزایش کیفیت و حجم شرکت های فرآوری سنگ منطقه، برآنیم تا گامی در جهت توسعه صادرات غیرنفتی و پیداکردن حلقه گمشده صادرات سنگ و حضور در بازارهای  جهانی برداریم.

  حلاجیان در خصوص برنامه های این نمایشگاه گفت: حضور هیات های تجاری بین المللی، حضور پاویون های کشورهای معتبر در صنعت سنگ، تجمع انجمن های سنگ کشور و ایجاد هم افزایی از طریق مذاکره در فضای نمایشگاه، حضور مقامات دولتی مرتبط و جلسه هم اندیشی با فعالان منطقه و نمایش بزرگترین سالن سنگ خام (کوپ) کشور جهت معرفی به شرکت های فرآوری سنگ در ایران و دنیا ازجمله برنامه‌هایی است که نمایشگاه هفتم قصد دارد با اجرای آن فضای نمایشگاه را  به سمتی سوق دهد که موجب افزایش تراکنش های مالی و حجم معاملات داخلی و بین المللی شود.

  وی همچنین با اشاره به تفاوت های نمایشگاه هفتم با نمایشگاه های دوره های قبل گفت: حضور پاویون کشورهای ایتالیا، اسپانیا، چین، هند و ترکیه، بزرگترین نمایش  سالن کوپ در فضایی به مساحت ۸هزار مترمربع با حضور قدرتمند پتانسیل معدنی منطقه در قالب ۴هزار تن سنگ خام، گسترش فضای سرپوشیده با احداث ۳هزار مترمربع سالن با ارتفاع ۷ متر و عرض ۲۰ متر، برخی از ویژگی های بارز این نمایشگاه است.

  به گفته وی، کشورهای چین، قرقیزستان، ترکیه، آلمان، روسیه، عراق و ایتالیا برای حضور دراین نمایشگاه اعلام آمادگی کرده اند.

  وی تعداد شرکت های سنگ و معدن دارای غرفه در این نمایشگاه را ۲۰۰ واحد ذکر کرد و گفت: صنایع سنگ استانهای فارس، اصفهان، کرمان، زنجان، مرکزی، آذربایجان شرقی و غربی و یزد با به نمایش گذاشتن بیش از چهارهزار تن سنگ تزیینی کوب (خام) با حضور ۷۰ معدنکار آخرین دستاوردهای خود را به نمایش خواهند گذاشت.

  ذخیره معادن سنگ سفید تراورتن محلات واقع در جنوب استان مرکزی ۲۰ میلیون تن برآورد می شود که سالانه دو و نیم میلیون تن آن در ۳۰۰ کارخانه استخراج و فرآوری می شود. صنعت سنگ در ناحیه محلات در حدود یک قرن پیش با استفاده از سنگ‌های لاشه که به صورت سنتی و دستی استخراج می‌شدند شکل گرفت. با سفر شخصی به نام قنبر رحیمی (ارباب قنبر) به منطقه محلات ذخایر متنوع سنگ تراورتن و مرمرکشف شد. محلات و نیم ور دارای ۷۰ معدن سنگ همچون معدن عباس آباد، حاجی آباد، آتشکوه ، دره بخاری و… است که غنی‌ترین معادن سنگ تراورتن خاورمیانه هستند. همچنین این منطقه دارای ۲۰۰ کارخانه فرآوری سنگ در حال فعالیت و حدود ۱۰۰ کارخانه در حال احداث است. اولین نمایشگاه بین المللی سنگ  معدن و صنایع وابسته محلات – نیم ور در سال ۱۳۸۷ با حضور جمعی کثیری از صنعتگران داخلی و خارجی برگزار شد و تاکنون هرسال برگزار می‌شود. نمایشگاه سنگ محلات – نیم‌و‌ر توانسته در تبادل اطلاعات فنی، بازرگانی و آشنایی صاحبان صنایع و پژو هشگران و دست اندرکاران با آخرین دستاوردهای صنعتی و فناوری روز جهان نقش آفرینی کند وهمچنین به منظور معرفی توان تولید و صادرات نقش ارزنده ومهمی را در کشور ایفا نماید.

  این نمایشگاه به مدت ۴ روز از ۱۹ تا ۲۲ مهر برگزار و در مدت برپایی آن بیش از ۲۰ هزار نفر از آن بازدید کردند. بازدید ۵۰ نفراز تجار کشورهای خارجی از نکات قابل توجه این نمایشگاه بود. این نمایشگاه با هدف ارائه آخرین توانمندیها و فنون تخصصی در زمینه فرآوری و استخراج سنگ و استفاده بهینه از ضایعات معدنی برگزار شد برگزاری سمینارتخصصی سنگ،برپایی تورهای گردشی و بازدید از معادن و کارخانجات فراوری سنگ نیمور و برگزاری انتخابات هیات مدیره انجمن های صنفی سنگ کشور از برنامه های جانبی هفتمین نمایشگاه بین المللی سنگ نیمور بود. منطقه نیم ور محلات رتبه اول کشور در تولید سنگ تراورتن را دارد