• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، جلسه بررسی مشکلات واگذاری قطعی زمین نمایشگاه سنگ ایران امروز با حضور علی زینی وند فرماندار محلات، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، مجید شارقی مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی، حسن فیروزی رئیس شورای شهر نیم ور، محمد مازندرانیان شهردار نیم ور، جلال آقا رضایی شهردارمحلات، بهنام نیکفر مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، احمد توکلی عضو هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، محمد حلاجیان مدیر اجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، حسن سلیمی مسئول امور اداری نمایشگاه سنگ ایران و تنی چند از مسئولین اجرایی شهرستان محلات و نیم ور در محل فرمانداری شهرستان محلات برگزار شد.

  زمین با قیمت منطقه ای واگذار شود

  در ابتدای جلسه حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در حال حاضر از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. این نمایشگاه به نوعی آبروی شهرستان محلات و نیم ور و استان مرکزی است و لازم است برای رشد و توسعه آن گام های جدی تری برداشته شود. در سال گذشته که وزیرمحترم صنعت معدن و تجارت به نمایشگاه تشریف آوردند از ایشان خواستیم که بحث بین المللی نمایشگاه را با جدیت پیگیری کنند که ایشان دستور دادند و در حال حاضر نمایشگاه سنگ ایران به صورت رسمی بین المللی شده است اما مساله این است که این دوستان هنوز در بحث زمین مشکل دارند و زمین آنها اجاره ای است. طبق مصوبات موجود باید این زمین به صورت قطعی به آنها واگذار شود، خانم ابتکار هم در این مورد دستورات لازم را صادر کرده اند ولی تاکنون این واگذاری قطعی انجام نشده است. در خواست ما این است که این کار با سرعت انجام شود. دوستان در نمایشگاه سنگ تلاش های بسیار خوبی کرده اند، ساخت و سازهای بسیار خوبی در آنجا صورت گرفته و این تلاش ها همچنان با جدیت ادامه دارد، در این زمینه تصمیم قاطع باید وجود داشته باشد تا این کار خیلی سریع انجام شود. درخواست ما این است که این زمین با قیمت منطقه ای به نمایشگاه سنگ ایران واگذار شود.

  برای واگذاری زمین به نمایشگاه بین المللی سنگ ایران مشکلی نداریم

  در ادامه جلسه مهندس مجید شارقی مدیر کل اداره راه و شهر سازی استان مرکزی اظهار داشت: فازاول زمین نمایشگاه به صورت اجاره ای تحویل داده شده و دوستان با توجه به قراردادهای موجود در آنجا ساخت و ساز کردند. برای واگذاری فاز دوم هم آمادگی کامل داشتیم اما دادستان شهر گلپایگان نامه زد که اینجا در محیط زیست است و کار متوقف شد و از آن تاریخ تاکنون ما بلاتکلیف هستیم. برای واگذاری زمین به نمایشگاه بین المللی سنگ ایران ما مشکلی نداریم ولی مساله محیط زیست باید حل شود. با توجه به اینکه در این مورد دستگاه قضا ورود پیدا کرده است لازم است جلسه ای با دادستان در این مورد برگزار و مساله به ایشان توضیح داده شود تا ایشان دستورات لازم را صادر کنند، در صورتی که ایشان دستورات لازم را صادر کنند ما با واگذاری زمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران هیچ مشکلی نداریم. برای ساخت فضای سبز جلوی در وروی نمایشگاه نیز مشکلی وجود ندارد و می توان فضای سبز ایجاد کرد اما قبل از آن باید با راهداری نیز هماهنگی های لازم انجام شود.

  همه مسئولین با واگذاری زمین به نمایشگاه موافق هستند

  در ادامه علی زینی وند فرماندارشهرستان محلات گفت: نمایشگاه بین المللی سنگ ایران از توانمندی های مهم شهرستان محلات است که خدا را شکر با پیگیری های انجام شده به صورت رسمی بین المللی شد و نمایشگاه گل و گیاه محلات هم می تواند با همین رویه بین المللی شود. به نظر می رسد که واگذاری زمین نمایشگاه سنگ ایران در پیچ و خم اداری گیر کرده است وگرنه در اصل این موضوع که این کار باید صورت بگیرد هیچ مشکلی وجود ندارد و همه مسئولین موافق هستند. این مساله که عنوان می کنند که آن منطقه در محیط زیست است یک نوع شوخی است چون تعداد بسیار زیادی کارخانه و خانه مسکونی در آن منطقه وجود دارد. برخی دوستان شاید به نقشه های هوایی چندین سال قبل مراجعه کرده و این اظهار نظر را کرده اند. این مساله باید در شورای عالی محیط زیست به ریاست رئیس جمهور محترم حل شود. متاسفانه این شورا هفت ماه است که تشکیل نشده و به محض آنکه تشکیل شود این مساله مطرح و حل خواهد شد. به نظر من این واگذاری هیچ گونه مشکلی ندارد و باید انجام شود.

  مساله محیط زیست شهر نیم ور بارها مطرح شده است

  در ادامه حسن فیروزی رئیس شورای شهر نیم ور اظهار داشت: متاسفانه شهر نیم ور در چهارچوب مسائل محیط زیست و قوانین مربوط به آن قفل شده است. برخی مسئولین معتقد هستند که بخش هایی از این شهر در محیط زیست قرار گرفته و به دلیل این اظهارنظرها بسیاری از مسائل مربوط به رشد و توسعه  شهری را نمی توان انجام داد. صحبت هایی که برخی مسئولین در مورد محیط زیست می کنند به هیچ وجه درست نیست. در حال حاضر تعداد زیادی کارخانه در این شهر فعالیت می کنند و همچنین تعداد زیادی معدن. همچنین خانه های مسکونی بسیار زیادی هم در این منطقه ساخته شده است! با این اوصاف چگونه می توان گفت این منطقه در محیط زیست واقع شده است؟ اگر این طور است پس این همه معدن و کارخانه و خانه های مسکونی در این منطقه چه می کنند؟ بارها در این مورد با مسئولین محیط زیست استان اصفهان جلسه گذشته ایم و صورت جلسه های آن هم که به صراحت می گوید چنین مشکلی وجود ندارد در شورای شهر نیم ور موجود است اما باز هم زمانی که می خواهیم در مورد رشد و توسعه شهر نیم ور اقدامات لازم را انجام دهیم با چنین مباحثی مواجه می شویم.

  نمایشگاه سنگ ایران در محیط زیست نیست

  در ادامه بهنام نیکفرمدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: با توجه به توافقات صورت گرفته، قرارشد به نمایشگاه بین المللی سنگ ایران سی هکتار زمین واگذار کنند که ۱۵ هکتار آن واگذار شده و ما نیز تاکنون اجاره زمین را پرداخت کرده ایم. در حال حاضر برای رشد و توسعه نمایشگاه سنگ ایران و ساخت سوله های بیشتر و فراهم کردن امکانات رفاهی برای مهمانان داخلی و خارجی لازم است که ۱۵ هکتار دوم نیز در اختیار نمایشگاه قرار گیرد.

  برای حل شدن مشکل محیط زیست لازم است دوباره تمامی اسناد و مدارک بررسی شود تا مشخص شود که ما واقعا در چه وضعیتی قرار داریم. بسیاری از مدارک و شواهد نشان دهنده این موضوع هستند که آن منطقه در محیط زیست نیست.

  در حال حاضرعلاوه بر نمایشگاه سنگ ایران تعداد زیادی کارخانه سنگبری نیز در آن منطقه وجود دارد که با این وضعیت نمی توان نام محیط زیست را روی آن گذاشت. با توجه به سرمایه گذاری های عظیمی که بخش خصوصی در این منطقه انجام داده توقع ما این است که بحث واگذاری زمین با سرعت بیشتری انجام شود.