• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، استان مرکزی به عنوان استان معین سنگ کشور انتخاب شد.

  محمدرضا حاجی پور عنوان کرد: این انتخاب به دلیل برخورداری این استان از ظرفیت بالا در حوزه معادن سنگ و نیز مزیت برپایینمایشگاه بین‌المللی سنگ در شهرستان محلات صورت گرفته است.

  وی بیان کرد: براساس سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر واگذاری امور صادراتی براساس مزیت‌های نسبی که در حوزه اقتصادی در استان‌های مختلف وجود دارد، میز صادراتی به استان‌های برخوردار از مزیت‌های اقتصادی اختصاص می‌یابد و به عنوان استان معین کشور انتخاب می‌شوند.

  حاجی پور با اشاره به اینکه استان مرکزی در گذشته پنج میز صادراتی انار، عایق های رطوبتی، گل و گیاه زینتی، آلومینیوم و ساخت صنایع و سازه‌های فلزی را در اختیار داشت، عنوان کرد: با توجه به مزیت هایی که این استان در حوزه سنگ بویژه در شهرستان محلات در حوزه سنگ دارد و بالغ بر ۶۰ درصد سنگ تراورتن کشور در این شهرستان وجود دارد ششمین میز صادراتی کشور در حوزه سنگ به این استان تعلق گرفت و به عنوان استان معین سنگ کشور انتخاب شد.

  وی بیان کرد: در پی برگزاری جلسات شورای سیاستگذاری سنگ کشور در استان مرکزی با پیگیری‌های صورت گرفته قرار بر این شد میز صادراتی سنگ از برخی استان‌های دیگر کشور که قابلیت و مزیت سنگ را دارند تفکیک شود و به استان مرکزی اختصاص یابد و نهایتا این امتیاز با پیگیری‌های صورت گرفته به این استان واگذار شد.

  این مقام مسئول تاکید کرد: برخورداری از میز صادراتی سنگ کشور و انتخاب استان مرکزی به عنوان استان معین کشور این مزیت را برای استان به همراه خواهد داشت که کار سیاستگذاری و برنامه‌ریزی برای توسعه سنگ کشور توسط استان مرکزی به عنوان استان معین سنگ کشور صورت گیرد که امیدواریم با تلاش بیشتر و برنامه‌ریزی دقیق شاهد توسعه صنعت سنگ استان مرکزی باشیم.

  وی بیان کرد: استان مرکزی به دلیل برخورداری از مزیت‌های بالای کشاورزی، صنعتی، معدنی و … تنها استان کشور است که هم اکنون از ۶ میز صادراتی برخوردار است.

  • ایسنا