• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، رضا ملکی رییس اداره صنعت و معدن محلات گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته جهت برپایی هر چه باشکوهتر دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران (محلات-نیمور) ارائه داد و گفت: دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ محلات از ۲۵ لغایت ۲۸ مهرماه امسال با بیش از ۴۰۰ شرکت داخلی و خارجی در فضای کلی ۹۰ هزار متر مربع شامل ۲۰ هزار مترمربع فضای سرپوشیده و ۷۰ هزار مترمربع فضای باز در نیم‌ور برگزار می شود.

  وی درخصوص ویژگی این دوره از نمایشگاه افزود: در این دوره از نمایشگاه سالن ها به صورت مجزا و در بخش های فراوری سنگ‌های تزئینی، سنگ‌های خام، ماشین آلات فرآوری سنگ، ماشین آلات و تجهیزات معدنی، ماشین آلات و تجهیزات فراوری و تجهیزات و وسایل مصرفی در قالب ۵ سالن مجزاست.

  وی ویژگی دیگر این نمایشگاه را نمایش سنگ خام عنوان کرد و در ادامه گفت: در حدود ۸ هزار تن سنگ خام از ۱۵۰ معدن کشور از استان‌های دارای پتانسیل در فضای باز نمایشگاه ارائه خواهد شد.

  ملکی درخصوص شرکت کنندگان داخلی این نمایشگاه گفت: در حدود ۲۵ درصد از غرفه داران به لحاظ متراژ از استان مرکزی و ۷۵ درصد نیز از سایر استان‌های کشور هستند. استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، قم، لرستان، زنجان، همدان، فارس، یزد، کرمان ،اصفهان، کردستان، تهران، خراسان رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان در نمایشگاه حضور دارند.

  وی از حضور ۶ کشور خارجی درقالب پاویون نمایشگاه خبر داد و افزود: شرکت کنندگانی از کشورهای برزیل، ایتالیا، هند، چین، ترکیه و افغانستان در قالب پاویون نمایشگاهی در نمایشگاه حضور خواهند داشت. دعوت از تجار تخصصی دنیا در زمینه سنگ در قالب پذیرش هیات تجاری از کشورهای ترکیه، چین، هند، پاکستان، کانادا، روسیه، آذربایجان، عمان، عراق، نیجریه، برزیل، غنا و مصر صورت گرفته و در نمایشگاه حضور خواهند یافت.

  ملکی برگزاری اولین نشست هم اندیشی صنعت سنگ کشور در این نمایشگاه را یکی ازکارهای مثبت امسال نمایشگاه عنوان کرد و گفت: با حضور بخش دولتی و بخش خصوصی و روسای سازمان‌های صمت و اتاق های بازرگانی و انجمن‌های تخصصی اولین نشست هم اندیشی صنعت سنگ کشور در وقت بعد ازظهر روز ۲۵ مهرماه بعد از افتتاحیه با موضوع بررسی راهکارها و موانع و مشکلات بخش تولید و صادرات سنگ و معدن و نحوه تعامل بخش خصوصی و دولتی  برگزار خواهد شد.

  وی در خصوص برنامه های جانبی دهمین نمایشگاه سنگ ایران بیان کرد: مذاکرات رو در روی تجار با یکدیگر برای اولین بار در نمایشگاه سنگ انجام خواهد شد. طبق تفاهم نامه های نمایشگاهی موجود با کشورهای ترکیه و هندوستان و ایتالیا این مذاکرات صورت می گیرد.

  ملکی در خصوص برنامه های آموزشی و پژوهشی درحاشیه این نمایشگاه نیز گفت: برای اولین بار حضور مجلات تخصصی سنگ از کشورهای ترکیه، هند و ایتالیا در نمایشگاه حضور خواهند داشت.برگزاری دوره های آموزشی تخصصی و سمینارهای کشوری با همکاری سازمان نظام مهندسی معدن، صندوق بیمه معدنی کشور و خوشه های سنگ  انجام خواهد شد.

  وی همچنین افزود: برای دومین سال متوالی غرفه کنفدراسیون سنگ صادراتی ایران در قالب ۸ کنسرسیوم سنگ صادراتی از استان‌های مختلف به صورت تجمیعی و با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی حضور خواهند داشت.

  رییس صنعت و معدن محلات در خصوص برنامه های فرهنگی در حاشیه این نمایشگاه گفت: براساس خط مشی فرهنگی نمایشگاه دومین مسابقه بین المللی عکس و داستان کوتاه و خطاطی و کاریکاتور با موضوع سنگ با حضور ۴۰۰ اثر از ۴۰ کشور دنیا برگزار شده و در نمایشگاه اعلام می شود. همچنین در راستای برنامه های فرهنگی نمایشگاه غرفه های فرهنگی در خصوص معرفی پیشینه صنعت سنگ در کشور و منطقه ارائه خواهد شد.

  • ایسنا