• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، مدیر کل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران ایجاد اتاق فکر در صنعت سنگ را ضروری دانست.

  سید مجتبی موسویان، در اولین میز سنگ کشور که در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در محلات برگزار شد، موقعیت جغرافیایی کشورمان را در میان کشورهای جهان بدلیل همسایگی با ۱۵ کشور و وجود بازارهای ممتاز و بکر ممتاز دانست و گفت: با توجه به موقعیت ممتاز جغرافیایی کشورمان بازارهای کافی و جذاب هم در اطراف کشورمان وجود داشته و همسایگی با ۱۵ کشور و داشتن رتبه سوم در جهان پس از روسیه و چین و نیز واقع شدن در محل تقاطع سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا از طرفی، و برخورداری از ذخایر موجود سنگ، نباید مشکلی برای صادارت داشته باشیم .

  وی در ادامه از روند رو به رشد صادرات سنگ کشور در سه سال گذشته خبر داد و گفت: چرا سهم ما از صادرات  با توجه به این ذخایر و تنوع زیاد و موقعیت ممتاز باید زیر دو درصد باشد؟ جواب این سئوال باید توسط میز کشوری سنگ پاسخ داده شود.  صادرات سنگ در سال ۹۶ نسبت به  ۹۵ و نیز ۹۵ نسبت به سال ۹۴ رشد قابل توجهی داشته است بر همین مبنا از ۱۸۷ میلیون دلار در سال ۹۴ به ۲۷۴ میلیون دلار در سال ۹۵ رسیده ایم که شاهد رشد ۴۶.۵ درصدی بوده ایم.

  مدیر کل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران همچنین افزود: در سال ۹۶ نیز ۳۴۱ میلیون دلار صادارت داشته ایم که ۲۴ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد داشته است. این اعداد و ارقام نشان دهنده آن است که روند خوبی شروع شده ولی این روند کفاف بخش سنگ ما را نمی دهد لذا برای رشد صادرات و حفظ روند رو به رشد فعلی باید استراتژی جدیدی شروع شود تا بتوانیم تولیت خودمان را در بازارهای اطراف به اثبات رسانده و سنگ خود را بفروش برسانیم.

  موسویان از کمک سازمان توسعه تجارت ایران در دو بخش مختلف به صنعت سنگ کشور جهت صادارت خبر داد و بیان کرد: سازمان توسعه تجارت ایران دارای دو معاونت است، یکی معاونت توسعه بازارهای صادراتی و دیگری معاونت توسعه کالاهای صادراتی که در بخش سنگ نیز فعالیت جدی را شروع کرده اند. بر این اساس به زعم بنده بازار وجود دارد ولی در بخش ایفای تعهدات تجاری متاسفانه شرکت های ما ضعیف عمل می کنند و بازار را از دست می دهند.

  وی با ارائه راهکارهایی برای رهایی از این معضلات گفت: حضور در نمایشگاه های مختلف خارجی و معرفی و پرزنت شرکت یکی از این راهکارها برای ورود به بازارهای جهانی است . راهکار دیگر راه اندازی یک مرکز فروش سنگ با کمک تکنولوژی روز و شروع سفارش گیری با چندین زیان است که می تواند راهگشای فعالین سنگ برای ورود به بازارهای جهانی باشد.

  مدیر کل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه افزود: یافتن بازارهای جدید در نقاط دورتر نیز می تواند راهگشای صادرات صنعت سنگ کشور باشد. بازاریابی نیز مانند سایر فرآیندهای تولید دارای هزینه است و شرکت های مختلف با کمک یکدیگر می توانند با تقسیم هزینه بین خود در این خصوص با قوت وارد عمل شوند و دولت نیز موظف است با در اختیار قرار دادن مجوز های لازم و ارتباط گیری با رایزنان اقتصادی کشورهای مختلف و هدف صادراتی به این صنعت کمک کند.

  موسویان ایجاد اتاق فکر در صنعت سنگ را ضروری دانست و گفت: استراتژی سازمان توسعه تجارت ایران رفع مشکلات صادرکنندگان بوده و بر همین مبنا این سازمان با کمک انجمن ها و تشکل های صنعت سنگ با ایجاد اتاق فکر گام های مثبتی در جهت توسعه صادرات برمی دارند و قطعا این امر منتج به نتایج بسیار مثبتی در جهت موفقیت در بازار سنگ دنیا خواهد داشت.

  مدیر کل دفتر آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران در خاتمه بیان کرد: نبود شرکت های مدیریت صادرات یکی از معضلات کشور بوده و این شرکت ها باید با حضور جوانان و نخبگان کشور تشکیل و گام های موثری در جهت تولیدات صادرات محور و نیز ورود به بازارهای جهانی برداشته شود و امیدواریم با ورود جوانان و نخبگان شاهد بروز شکوفایی صادرات باشیم.

  • ایسنا