• به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدعلی عزیزمحمدی» امروز (سه شنبه) در نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود جمهوری اسلامی ایران با ۱۵ کشور مرز مشترک دارد و ساخت شهرک های مرزی مشترک با همسایگان در زمینه رونق بخشیدن و تنوع صادرات می تواند نقش موثری داشته باشد.

  وی اضافه کرد: سرمایه گذاران ترکیه ای زیادی به ارتقای روابط تجاری خود با ایران تمایل دارند و هدف گذاری ۳۰ میلیارد دلاری مراودات تجاری ایران و ترکیه مطابق پروتکل های بین ۲ کشور نقشه راه در این ارتباط است.

  به گفته عزیز محمدی، مرزهای غربی بویژه ۲ استان آذربایجان شرقی و غربی مورد توجه تجار ترکیه قرار گرفته و در عین حال برخی دیگر از تجار این همسایه غربی کشور، در شهرک صنعتی قزوین واحدهای تولیدی احداث کرده اند.

  وی ساخت شهرک مشترک مرزی با افغان ها در استان سیستان و بلوچستان را از جمله برنامه های این سازمان معرفی کرد و گفت: می توان از قابلیت های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این ارتباط بهره گرفت.

  ** ترکیه به دنبال استفاده از انرژی ارزان ایران

  همچنین در این نشست، معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار داشت: تحقق برنامه ایجاد شهرک مرزی مشترک با ترکیه، در قالب ۲ برنامه پیش بینی شده، نخست اتاق بازرگانی استانبول و در روش دوم از وزارت صنایع و معادن ترکیه استفاده شد.

  «فتحعلی محمدزاده» افزود: اکنون در این زمینه با حضور نمایندگانی از وزارت صنایع و معادن ترکیه، بازدید از ۲ شهرک صنعتی «بعثت» در استان آذربایجان شرقی و «ارومیه ۳» در استان آذربایجان غربی در دستور کار قرار گرفته و چند سرمایه گذار بزرگ ترکیه در شهرک صنعتی ارومیه ۳ مشغول فعالیت شده اند، اما به دلیل بروز برخی رویدادها در ترکیه این پروژه فعال نیست.

  وی اضافه کرد: ۱۵ نقطه کشور نیز به اتاق بازرگانی استانبول معرفی شده که شامل نواحی و شهرک های صنعتی است.

  محمدزاده با بیان اینکه ترکیه به دنبال استفاده از انرژی ارزان ایران است، خاطرنشان کرد: وزارت نیرو باید برای تعرفه های مربوط به انرژی با ترک ها وارد مذاکره شود تا انگیزه ای برای ورود آنان به منظور ساخت و استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی فراهم شود.

  به گزارش ایرنا، ۱۶ مهرماه امسال «غلامرضا سلیمانی» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اعلام کرد: یک هزار هکتار زمین با امکانات جانبی در داخل محدوده این منطقه برای ساخت شهرک تولیدی مشترک بین ایران و ترکیه اختصاص‌ یافته است.

  سلیمانی اظهار داشت: منطقه آزاد ماکو در زمینه‌های نساجی و پوشاک، مبل و صنایع مرتبط، فرآوری چرم، مواد آرایشی و بهداشتی، صنایع بسته‌بندی، صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، داروی انسانی و دامی، تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، فرآوری مواد معدنی و صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی و فولاد دارای اولویت سرمایه‌گذاری مشترک با اتباع ترکیه است.