• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، جلسه مسئولین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی و نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با معدنکاران و بهره برداران معادن عباس محلات و نیم ور روز گذشته در اتاق جلسات نمایشگاه بین المللی سنگ ایران برگزار شد.

   

  بحث ایمنی و رعایت آن است نه گرفتن معادن

  در ابتدای جلسه محسن بسارده معاونت معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت:  در مورد فعالیت معادن عباس آباد یک سری ایرادات فنی و ایمنی وجود دارد که اگر این ایرادات برطرف نشوند طبق دستور معاونت معدنی وزارت صمت باید فعالیت های این معادن را متوقف کنیم.

  وی ادامه داد: جاده های دسترسی معادن باید درست شوند، ایمنی سینه کارها باید تامین شوند تا خدای ناکرده برای کسی اتفاقی نیافتد، معادن باید به سنگبری های منطقه توجه ویژه داشته باشند و سنگ مورد نیاز آنها را تامین کنند، در مورد باطله ها باید فکری اساسی شود بدین نحو که از این پس ما مشکل باطله ها را در معادن نداشته باشیم. بهره برداران باید اختلافات بین خود را کنار بگذارند و همچنین برای مساله محیط زیست و گرد وغبارهم راهکاری اندیشیده شود تا آسیب هایی که این فعالیت ها به محیط زیست می رسانند به کمترین میزان خود برسد.

  وی تصریح کرد:  در مورد معادن عباس آباد اصلا این موضوع صحت ندارد که بخواهند این معادن را بگیرند و به افراد یا نهادهای خاصی تحویل دهند بحث ایمنی و رعایت نکات ایمنی است. باید یک تیم در این مورد تشکیل شود تا نکاتی که مورد نظر وزارت خانه است را با دقت بررسی کند و نسبت به رفع مشکلات اقدامات لازم را انجام دهد.

  وی ادامه داد: مساله باطله ها هم از نکات بسیارمهمی است که مورد توجه وزارت خانه است. این باطله ها باید تعیین تکلیف شوند.

   

  اگر یک معدن هم تعطیل شود برای ما مصیبت است

  در ادامه حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: به هیچ وجه دنبال تعطلیی معادن نیستم . ما سالها برای تحرک و پویایی این معادن تلاش کرده ایم و همه همت و تلاش ما این است که هیچ معدنی تعطیل نشود.

  وی افزود: معادن اموال عمومی است و طبق قانون به بهره برداران واگذار شده است همین قانون که این معادن را به شما واگذار کرده گفته است که باید نکات ایمنی را رعایت کنید. دولت به هیچ وجه دنبال معدنداری نیست و تجربه نشان داده که ورود دولت به این مسائل با شکست مواجه می شود. این معادن باید دست بخش خصوصی باشد.

  وی تصریح کرد: ما همان طور که انتقاداتی به معدنکاران در مورد مسائل ایمنی داریم انتقاداتی هم از دولت داریم . به عنوان مثال قرار بوده بخشی از حقوق دولتی معادن به شهر بازگردد. در مورد آلاینده ها قانونی تصویب شده و مقداری از درصد حقوق دولتی یا بودجه باید در این مورد به شهر باز گردد تا در مورد رشد و توسعه فضای سبز اقدامات لازم انجام شود.

  وی تصریح کرد: تاکنون هرکمکی از دست ما برمی آمده برای رشد و توسعه صنعت سنگ انجام داده ایم، نمونه آن نمایشگاه سنگ ایران است که اکنون به یکی از نمایشگاه های معتبر ایران تبدیل شده است. اگر یک معدن هم تعطیل شود برای ما مصیبت است. ما در سال رونق تولید باید به فکر رونق تولید باشیم نه اینکه بخواهیم جایی را تعطیل کنیم. در این سال و با این مشکلاتی که وجود دارد نباید اجازه دهیم حتی یک کارگر هم بیکار شود.

   

  هیچ کس دنبال تعطیل کردن معادن نیست

  در ادامه محمد رضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: امسال سال رونق تولید است و باید همه تلاش ما این باشد که صنعت معدن که یکی از مهمترین صنایع ما است در همه سطوح رشد و گسترش داشته باشد. توسعه معادن در اولویت وزارت خانه است و ما به دنبال این هستیم که مشکل معادن را برطرف کنیم نه اینکه خدای ناکرده بخواهیم معدنی را تعطیل کنیم.

  وی ادامه داد: مسائل ایمنی یکی از مهمترین خط قرمزهای وزارت خانه است ما نمی توانیم به بهانه رونق تولید از مسائل ایمنی چشم پوشی کنیم و جان انسانهایی که در معادن کار می کنند را به خطر بیاندازیم. نکته دیگر اینکه بهره برداران باید اختلافات خود را کنار بگذارند و کمتر از یکدیگر شکایت کنند. ادامه این روند و ادامه این اختلافات نیزاز خط قرمزهای وزارت خانه است که به شدت با آن مخالفت و برخورد خواهد شد.

  وی تاکید کرد: در معادن عباس آباد باید یک مرکز فنی واحد و یکپارچه ایجاد شود تا این مرکز فنی نظارت کند واجازه ندهد یکی از بهره برداران بیشتر از حد بهره برداری کند و یکی کمتر. باید سرعت بهره برداری از معدن تنظیم شود تا این مشکلات پیش نیاید.

  وی گفت: هیچ کس دنبال تعطیل کردن معادن نیست. یک تیم کارشناسی باید مشخص، نقشه برداری های هوایی انجام و تمام نکات ایمنی و جاده کشی و مرزها و محدوده ها مشخص شود و در نهایت یک طرح جامع ایمنی و عارضه یابی تعریف و اجراء شود تا معادن بتوانند در چهارچوب قوانین و مقررات به فعالیت های خود ادامه دهند.

  وی تاکید کرد: این تیم کارشناسی باید ازهمین حالا کار خود را شروع کند و تا یک ماه آینده فعالیت خود را با نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت به نتیجه برساند. اگر نکات ایمنی و دیگر مسائل مورد نظر وزارت خانه رعایت شود هیچ معدنی تعطیل نخواهد شد. ما به دنبال ایجاد اشتغال و کارآفرینی هستیم نه دنبال بیکار کردن مردم.

  وی تصریح کرد: در مورد سیل اخیر که اتفاق افتاد معدنکاران محلات و نیم ور کمک های بسیار زیادی به مناطق سیل زده کردند و واقعا در این مورد ما را سر بلند کردند. هم در مورد تامین ماشین آلات کمک های بسیار زیادی شد و هم مورد تامین پول و نقدینگی که ما واقعا سپاسگذاریم.