• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، صبح امروز حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام مهدی ربانی امام جمعه شهرستان محلات از نمایشگاه سنگ ایران و ساخت سوله دوم نمایشگاه بازدید کردند.

  حسن سلیمی مدیر امور اداری نمایشگاه سنگ ایران در حاشیه این بازدید اظهار داشت: رکود در بازار سنگ یکی از مشکلات مهم این صنعت است که باعث شده نقدینگی در بازار بسیار کم شود. کم بودن نقدینگی در بین فعالان صنعت سنگ منطقه، باعث شده بودجه های لازم برای ساخت و تکمیل نمایشگاه به سختی تامین شود.

  وی افزود: این نمایشگاه با بودجه های بخش خصوصی ساخته شده و برای تکمیل آن نیز بودجه زیادی لازم است. برای ساخت سوله دوم نمایشگاه و ساختمان ورودی با تمام قدرت وارد کار شدیم اما دریافت کمک های دولتی که طبق قانون باید به نمایشگاه تعلق بگیرد می تواند بسیار مفید باشد.

  وی ادامه داد: برای دریافت ده درصد کمک بلاعوض دولت پیگیری های زیادی انجام شده و امیدواریم با حمایت امام جمعه محترم و نماینده محترم شهرستان محلات و دلیجان در مجلس روند رسیدگی به این امر تسریع و این مبالغ به نمایشگاه سنگ ایران پرداخت شود.

  در ادامه حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه سنگ ایران در منطقه محلات و نیم ور اقتصاد سنگ منطقه را متحول کرده است. برگزاری این نمایشگاه، سنگ این منطقه به یک برند بین المللی تبدیل کرده است.

  وی افزود: همان طور که می دانیم ذائقه مردم برای استفاده از مصالح ساختمانی به طور دائم در حال تغییر است و هر روز مصالح جدیدی وارد بازار می شوند که ممکن است مردم به استفاده از آنها روی بیاورند، بدون شک اگر این نمایشگاه در این سطح و وسعت در این منطقه برگزار نمی شد اقتصاد سنگ تراورتن هم آسیب های بسیار زیادی می دید.

  وی تصریح کرد: محلات و نیم ور چندین دهه است که به صورت جدی در صنعت سنگ فعال هستند اما برگزاری این نمایشگاه باعث شد تا صنعت این مردم مورد توجه مردم و مسئولین کشورایران و دیگر  کشورهای دنیا قرار گیرد. در حال حاضر محلات و نیم ور به عنوان یکی از قطب های مهم صنعت سنگ ایران مطرح است و این مساله بسیار با ارزش است.

  وی خاطرنشان کرد: لازم است تمامی مسئولین شهرستان و همین طور تمامی مسئولین استان به این نمایشگاه کمک کنند و اقدامات لازم برای رشد و توسعه همه جانبه این نمایشگاه را انجام دهند.

  وی گفت: پیشنهاد من این است که از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان بیش از پیش در نمایشگاه استفاده شود، همچنین حضور تجار و بازرگانان بین المللی در نمایشگاه باید مورد توجه جدی قرار گیرد. برای تسهیل رفت و آمد تجار و بازرگانان از تمامی ظرفیت های وزارت امور خارجه استفاده خواهیم کرد.

  در ادامه حجت الاسلام مهدی ربانی امام جمعه شهرستان محلات اظهار داشت: مهمترین نکته در نمایشگاه بین المللی سنگ ایران خصوصی بودن آن است؛ اینکه عده ای از فعالان صنعت سنگ با اتحاد و همدلی و بدون تکیه به دولت این نمایشگاه را برگزار می کنند واقعا جای تحسین دارد.

  وی افزود: در برخی موارد مشاهده می کنیم که دولت یک بودجه ملی برای برخی کارها در نظر می گیرد و آن کارهم انجام می شود و درجای خود بسیارهم ارزنده است اما این نکته که بخش خصوصی با تکیه بر توانایی های خود چنین پروژه ای را دراین حد و اندازه به سرانجام برساند واقعا ارزشمند است.

  وی ادامه داد: بدون شک این نمایشگاه زمینه های اشغال و کارآفرینی در صنعت سنگ را بیش از پیش فراهم خواهد کرد و تاکنون هم این رسالت را به خوبی انجام داده است، یکی از دلایلی که سنگ این منطقه هنوز خریدار دارد و از رونق نیافتاده است برگزاری این نمایشگاه است.

  وی گفت: این نمایشگاه می تواند بسترهای لازم برای صادرات هر چه بیشتر سنگ را فراهم کند. حضور تاجران و بازرگانان بین المللی در نمایشگاه این فرصت انجام تبادلات تجاری را برای فعالان صنعت سنگ فراهم می کند. صادرات می تواند اقتصاد صنعت سنگ را متحول کند و رکودی که بربخش هایی از این صنعت حاکم است را به طور کامل از بین ببرد.

  وی تصریح کرد: در حالی که بخش هایی از صنعت سنگ در رکود به سر می برند ما هر روز شاهد این موضوع هستیم که یکی از کارخانه های محلات به جدید ترین سیستم های فراوری مجهز می شوند و در مورد صادرات اقدامات جدی و اساسی انجام می دهند این مساله برای ما بسیار مهم و خوشحال کننده است.

  وی ادامه داد: نگاه ما به نمایشگاه سنگ ایران نگاه منطقه ای نیست، این نمایشگاه متعلق به تمامی مردم ایران و تمامی فعالان صنعت سنگ ایران است. برپایی این نمایشگاه و تلاش برای صادرات سنگ فراوری شده کاملا منطبق با اهداف اقتصاد مقاومتی است و به هر میزان که این نمایشگاه و صادرات سنگ فراوری شده ایران رشد کند میزان کارآفرینی و اشتغال در کل کشور بیشتر خواهد شد.