• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، ایران با برخورداری از معادن غنی سنگ از جمله کشورهای صاحب‌نام در تولید سنگ‌های تزیینی است و از نظر تنوع، تعدد و غنای ذخایر سنگ‌های تزینی جز برترین‌های جهان به شمار می‌رود.

  ایران عمده‌ترین ذخایر سنگ‌های تزینی جهان را در اختیار داشته و در تولید سنگ‌های گرانیت، تـراورتـن و مرمریت از شهرت بالایی در جهان برخوردار است. طبق آمار رسمی مرکز آمار سال ۱۳۹۲ تعداد کل معادن کشور ۵ هزار و ۳۱۶ بود که از این تعداد ۲۵ درصد یعنی یک هزار و ۳۰۰ معدن جز سنگ‌های ساختمانی و تزئینی بوده است.

  ذخایر سنگ‌های تزئینی جهان حدود ۱۵ میلیارد تن برآورد شده که شامل گرانیت، مرمریت، مرمر، لایم استون، تراورتن،چینی و کریستال است. ایران در رتبه‌بندی جهانی سنگ‌های ساختمانی و تزئینی در رتبه چهارم قرار دارد، اما از نظر کیفیت، رنگ و تنوع سنگ‌های ساختمانی در رتبه اول جهان قرار دارد.

  سهم کشور چین در افزایش تولید جهانی سنگ در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۳ میلیون تن، ترکیه ۱.۵ میلیون تن، هندوستان یک میلیون تن و ایران ۷۰۰ هزار تن بوده است.

  همچنین ایران در این سال بعد از کشورهای چین، ترکیه، هندوستان، مصر، ایتالیا، برزیل، اسپانیا، پرتقال، یونان، کانادا، بلژیک و فرانسه در رتبه سیزدهمین صادرکننده سنگ فرآوری شده قرار داشت.

  یازدهمین نمایشگاه سنگ ایران ـ محلات با حضور بیش از ۵۰۰ شرکت‌کننده از سراسر ایران در فضایی به مساحت ۹۰ هزار مترمربع در محلات در حال برگزاری است.

  این نمایشگاه شامل ۲۰ هزار مترمربع فضای سرپوشیده و ۷۰ هزار مترمربع فضای باز است و با هدف افزایش و رشد صادرات سنگ ایران برپا شده است.

  توجه به حوزه صنعت سنگ‌های تزیینی موجب اشتغال پایدار می‌شود

  یکی از معدن‌داران محلاتی حاضر در نمایشگاه سنگ ایران محلات می‌گوید: یکی از مشکلاتی که در صادرات سنگ ایران وجود دارد این است که صادرات سنگ فرآوری شده اغلب به کشورهای همسایه و آنهم با قیمت بسیار نازل انجام می‌شود که یکی از مهم‌‌ترین چالش‌های صادرات سنگ است.

  رضا مرادی می‌افزاید: در حال حاضر سهم ایران از صادرات سنگ به کشوری چون هندوستان ۲۷ هزار تن در سال است که معادل ۲.۷ درصد است.

  این فعال معدنی با بیان اینکه توجه به حوزه صنعت سنگ‌های تزیینی موجب اشتغال پایدار، افزایش تولید ناخالص ملی، افزایش صادرات غیرنفتی می‌شود، ادامه می‌دهد: برای رونق صنعت سنگ در کشور با وجود ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالای کشور نیاز است حمایت‌های لازم در این زمینه صورت گیرد، از جمله اینکه راه برای تولید بهتر و با کیفیت‌تر هموار شود.

  مرادی می‌گوید: در زمانی که بازار با مشکلی مواجه نیست تولیدکننده نیز با مشکلی مواجه نیست، اما چنانچه بازار با تلاطم مواجه شود، قطعا تولیدکننده نیز در هزینه‌های خود با چالش مواجه می‌شود که نیازمند حمایت دولت است.

  وی با اشاره اینکه به شهر محلات قطب تولید سنگ کشور به شمار می‌رود، بیان کرد: نمایشگاه سنگ محلات فرصتی ارزشمند برای معرفی ظرفیت‌های شهر محلات در حوزه تولید سنگ است.

  ذخایر سنگ تزئینی ایران ۲.۵ میلیارد تن است

  عضو شورای سیاست‌گذاری صنعت سنگ ایران نیز در حاشیه نمایشگاه سنگ محلات ذخایر سنگ تزئینی ایران را ۲.۵ میلیارد تن اعلام و اظهار می‌کند: در ایران حدود یک هزار و ۲۰۰ معدن سنگ  تزئینی فعال وجود دارد، این در حالی است که حدود ۲ هزار و ۸۹ معدن سنگ تزئینی به ثبت رسیده است.

  محسن گلیجانی می‌گوید: میزان صادرات سنگ تزیینی ایران در سال گذشته ۱.۵ میلیون تن و به ارزش ۳۷۰ میلیون دلار بوده است.

  وی با اشاره به اینکه ایران یکی از چهار تولیدکننده بزرگ سنگ خام در دنیا است، تصریح می‌کند: اکثر صادرات سنگ ایران به صورت خام است و به جرات می‌توان گفت تاکنون تحریم‌ها تاثیر چندانی در کاهش صادرات نداشته است.

  عضو شورای سیاست‌گذاری صنعت سنگ ایران عدم نوسازی ماشین‌آلات در معادن و واحدهای فرآوری سنگ، افزایش قیمت تمام شده محصولات در معادن، عدم مدیریت ضایعات و عدم توانایی در شناسایی بازارهای هدف را از مهم‌ترین چالش‌های صنعت سنگ کشور برشمرد.

  گلیجانی بیان می‌کند: نوسازی ماشین‌آلات در معادن، تدوین و استقرار نظام قیمت تمام شده در واحدها، ایجاد کنسرسیوم‌های صادراتی، مطالعه پیرامون بازارهای هدف، حمایت از جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی معادن و… را بخشی از اقدامات موثر در راستای رفع چالش‌های پیشرو برشمرد.

   دلال خارجی سنگ را به ریال خریده و به دلار می‌فروشد

  احمد توکلی عضو هیات مدیره نمایشگاه سنگ ایران نیز می‌گوید: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در حوزه صادرات سنگ وجود دارد این است که دولت می‌گوید هراندازه ارز از طریق صادرات حاصل شده باید در سامانه نیما ثبت شود، این باعث شده دلال خارجی سنگ را به ریال خریده و به دلار بفروشد.

  وی تصریح می‌کند: با این شرایط چگونه صادرکنندگان می‌توانند سنگ خود را صادر کرده و برای کشور ارزآوری مناسب به همراه داشته باشند.

  عضو هیات مدیره نمایشگاه سنگ ایران (محلات) در نوسان بودن نرخ کرایه حمل بار را از دیگر مشکلات این صنعت برشمرده و می‌افزاید: حدود ۶۰۰ میلیون سنگ آماده صادرات داریم اما ماشینی برای حمل آن نیست، این در حالی است که مکانی برای نگهداری این میزان سنگ نداشته و نمی‌توانیم با این شرایط سنگ جدیدی تولید کنیم.

  توکلی بر لزوم حمایت دولت از تولیدکنندگان سنگ تاکید کرده و ادامه می‌دهد: دولت باید در واردات وسایل و ابزار مورد نیاز معدن‌کاران نهایت همکاری را داشته باشد.

  وی همچنین بالا بودن میزان سود تسهیلات بانکی را از دیگر مشکلات موجود دانسته و خاطرنشان می‌کند: میزان استقبال نمایشگاه سنگ امسال نسبت به سال‌های گذشته کمرنگ‌تر است که بخشی از آن هم به دلیل عدم همکاری کامیون‌داران بود.

   بی‌مهری مسئولان نسبت سنگ نگرانی جدی معدن‌داران

  رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران نیز می‌گوید: آنچه بیش از تحریم‌ها فعالان عرصه معدن را نگران می‌کند: بی‌مهری مسئولان نسبت به فعالان این صنعت است.

  عزیز میرزاییان می‌افزاید: متاسفانه طی ماه‌های اخیر نوسانات نرخ ارز تاثیر عمده‌ای بر رشد اقتصادی بخش معدن بر جای گذاشته است.

  وی تصریح می‌کند: فعالیت معدن کاران به ماشین آلات معدن‌کاری و لوازم و قطعات یدکی نیازمند است که بخشی از آن از طریق واردات تامین می‌شود و نوسانات نرخ ارز می‌تواند قیمت این محصولات را تحت تاثیر قرار دهد.

  رئیس کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران بیان می‌کند: باید با تامین ماشین‌آلات و امکانات ارزان قیمت، معافیت مالیاتی و در اختیار قرار دادن تسهیلات ارزان قیمت به تولیدکنندگان و تلاش در راستای جذب سرمایه‌گذاری زمینه رشد و توسعه بیش از پیش این صنعت را در کشور فراهم  کرد.

  مالیات‌های بالا چالش جدی تولیدکنندگان سنگ

  رئیس خانه معدن ایران نیز مالیات‌های بالا، سود بالای تسهیلات بانکی، عدم به روز بودن ماشین‌آلات معدنی، بالا بودن هزینه حمل و نقل و مدیریت سنتی را از مهم‌ترین مشکلات معدن‌داران برشمرد.

  محمدرضا بهرامن می‌گوید: متاسفانه وجود این چالش‌ها موجب شده تولیدکننده قدرت رقابت را از دست داده و سهم کمی از بازارهای جهانی را در اختیار بگیرد.

  وی اظهار می‌کند: سالانه حدود ۱۲ میلیون تن سنگ در ایران استخراج می‌شود اما میزان صادرات آن ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار است که بسیار پایین است.

  رئیس خانه معدن ایران از فعالیت ۲۰ هزار نفر در معادن سنگ‌ تزیینی سراسر کشور خبر داده و بیان می‌کند: این بخش از ظرفیت بالایی در حوزه اشتغال برخوردار است و در صورت حمایت شدن قادر است حجم شاغلان این بخش را تا دو برابر تعداد فعلی افزایش دهد.

  • فارس