• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، صبح امروز جلسه اتاق بازرگانی شهرستان کاشان با حضور محمد رضا بهرامن و جمعی از فعالان معدنی و صنعتگران کاشان برگزار شد.

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران دراین جلسه اظهار داشت: صنعتگران کاشان همیشه و درهمه حال از پیشروترین صنعتگران کشوربوده اند. من به خاطر دارم روزی که می خواستیم مساله مکانیزه شدن استخراج معدن را آغاز کنیم سه نفر از صنعتگران و مسئولین که هرسه نفراز اهالی کاشان بودند با تمام قدرت به میدان آمدند و برای انجام این کار کمک کردند. این در حالی است که همان موقع هم مقاومت های بسیار زیادی برای انجام این کار وجود داشت و بسیاری ما را از انجام این کار منع می کردند.

  وی افزود: انجمن سنگ ایران یکی از اولین انجمن هایی بود که ما تشکیل دادیم و آقای مرندی هم عضو هیات مدیره این انجمن بود. این انجمن از بدو تاسیس از برگزاری نمایشگاه های داخلی حمایت کرد و همچنین صنعتگران را تشویق کرد تا در نمایشگاه های خارجی شرکت داشته باشند. به مدد این سعی و تلاش ها نمایشگاه های مربوط به صنعت سنگ کشور امروز خیلی خوب و پر بار برگزار می شوند.

  ما مخرب محیط زیست نیستیم

  وی ادامه داد: امروزمساله بیکاری یکی از مهمترین مسائل کشور است. باید همه سعی و تلاش خود را برای ایجاد کار و کارآفرینی انجام دهیم. ما کارآفرین هستیم و نباید در این حوزه عقب نشینی کنیم؛ اگرعقب نشینی کنیم به طور حتم اولین تیغ را به بچه های خودمان زده ایم.

  وی گفت: یکی از مشکلات اساسی در بخش معدنکاری مسائلی است که این بخش با محیط زیست دارد. ما مخرب محیط زیست نیستیم. معدن و محیط زیست در تعارض با یکدیگر نیستند و می توانند به راحتی در کنار هم کار کنند؛ همان طور که در بسیاری از شهرهای معدنی مهم دنیا این اتفاق افتاده و هم محیط زیست به خوبی حفظ شده وهم معدنکار به خوبی کار می کند.

  وی تصریح کرد: چندی پیش به همراه برخی مسئولین محیط زیست و منابع طبیعی ازچند شهر معدنی و مهم دنیا بازدید کردیم و در آنجا مسئولین دیدند که چگونه معدن و محیط زیست در کنار یکدیگر فعالیت می کنند. اینها سرمایه گذاری هایی است که باید انجام شود. به هر میزان که ما در کنار مسئولین آموزش های بیشتری را ببینیم و با روند معدنکاری در کل دنیا بیشتر آشنا شویم نتیجه بسیار بهتری خواهیم گرفت.

  بسیاری از معادن سرب و روی تعطیل می شوند

  وی ادامه داد: تمامی افرادی که در اتاق بازرگانی ایران یا خانه معدن ایران فعالیت می کنند شناسنامه دار هستند و این مساله بسیار مهم است. ما به دلیل شناسنامه دار بودن می توانیم به راحتی از مسئولین انتقاد کنیم؛ اگر محیط زیست جلوی فعالیت یک معدن را بگیرد می توانیم اعتراض کنیم و اگر مسئولی تصمیمی اشتباه بگیرد می توانیم نظرات خود را مطرح و آن تصمیم اشتباه را درست کنیم.

  بهرامن درمورد کمبود ماشین آلات و لوازم مصرفی گفت: اگر نتوانیم تا چهارماه دیگر لاستیک های دام تراک را وارد کنیم به طور حتم بسیاری از معادن سرب و روی تعطیل می شوند. در بحث ماشین آلات معدنی در حال حاضر واقعا مشکل وجود دارد؛ ما این اطلاعات را به مسئولین می دهیم و از آنها می خواهیم رسیدگی کنند.  در بخش معادن سنگ های ساختمانی هم این مشکلات به شدت وجود دارد و اگر وضع به همین منوال پیش برود بسیاری از کارخانه های ما نیزتعطیل خواهند شد.

  کار ما واردات نیست

  وی گفت: کار واردات ماشین آلات و لوازم مصرفی کارخانه ها باید توسط نمایندگی ها انجام شود، نماینده آن شرکت باید برود محصول را به ایران بیاورد و انبار کند تا ما که مصرف کننده هستیم برویم و از ایشان خریداری کنیم این مساله که می گویند هرکس خودش برود وارد کند صد درصد اشتباه است وهزینه های ما معدنکاران را بسیار بالا می برد. کار ما واردات نیست.

  وی ادامه داد: صادرات مهمترین اولویت اقتصادی صنعت معدن و سنگ است. زمانی که بحث عوارض صادرات مواد معدنی مطرح شد اصلا سنگ ساختمانی در بین فهرست آن نبود ولی زمانی که آقای جهانگیری این فهرست را اعلام کرد متاسفانه سنگ کوپ هم در بین این اقلام بود و باید عوارض صادرات می داد. ما از وزارت خانه خواسته ایم که در این شرایط حداقل برای مدت سه سال دریافت این عوارض را به تعویق بیاندازد.

  تولیدکننده و صنعتگران باید هوشیار باشند

  رئیس خانه معدن ایران خاطر نشان کرد: در برخی موارد هم مشاهده می شود برخی اقتصاد دانها که عمدتا استاد دانشگاه هستند تصمیماتی را می گیرند و یا تئوری هایی را ارائه می دهند که به طور کامل با آن چیزی که در واحدهای تولیدی می گذرد در تعارض است و لازم است صنعتگران با جدیت این تئوری های را نقد کنند.

  وی افزود: تولیدکننده و صنعتگران باید هوشیار باشند و جلوی تصمیمات اشتباه برخی دولتمردان را بگیرند چون این ما هستیم که باید تاوان این تصمیمات اشتباه را بدهیم. اگر درمیدان نباشیم و تصمیمات اشتباه را مورد انتقاد قرارندهیم ضربات جبران ناپذیری به صنعت ما خواهد خورد.

  واردات سنگ کوپ باید آزاد شود

  بهرامن ادامه داد: یکی از تصمیات بسیار اشتباهی که گرفته شده ممنوعیت واردات سنگ کوپ است . ما حتما به این مورد رسیدگی خواهیم کرد و مکاتبات لازم را با وزارت صنعت معدن و تجارت انجام خواهیم داد تا این مشکل برطرف شود. اعتقاد ما بر این است که واردات سنگ کوپ باید انجام شود.

  وی درباره محدوده های معدنی گفت: هیچ کس حق ندارد یک محدوده معدنی را محبوس کند؛ اگر جایی به نام فردی ثبت شده وآن فرد روی آن محدوده کار نمی کند طبق قانون آن محدوده باید آزاد شود و در اختیار فرد دیگری قرار گیرد. برای واگذاری معادن اولویت با افرادی است که کارخانه فراوری دارند. اگر این اتفاق نیافتاد و کسی معدنی را بدون اینکه روی آن کار کند محبوس کرد و یا معادن به افرادی که کارخانه فراوری دارند واگذار نشد حتما به ما اطلاع دهید تا پیگیری کنیم.