• بهنام نیکفر مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: در بسیاری از معادن ایران علیرغم اینکه دستگاه های مجهز و مدرن وجود ندارد و با دستگاه های چند سال کار کرده مشغول فعالیت هستند کار استخراج به خوبی و تقریبا همگام با کشورهای توسعه یافته صورت می پذیرد.

  وی افزود: تعداد معادن موجود در کشور بسیار زیاد است اما تعداد معادنی که بشود روی آنها حساب کرد بسیارکم است. لازم است تعداد معادن پر قدرت ایران افزایش پیدا کند، ما نیازمند معادنی هستیم که به راحتی درخواست های بسیار بالای سنگ کوپ را جوابگو باشند.

  وی تصریح کرد: بسیاری از معادن موجود در ایران «درجه دو» هستند که این معادن به دلیل بالا رفتن هزینه ها با مشکلات مالی متعدد مواجه شده اند. دولت باید توجه کند که این معادن قدرت معادن «درجه یک» را ندارند و نمی توانند همانند آنها مالیات و حقوق دولتی پرداخت کنند.

  وی تاکید کرد: لازم است دولت تا جایی که می تواند میزان مالیات و حقوق دولتی این معادن را کم کند تا این معادن نیز به چرخه تولید بازگردند.

  نیکفر گفت: حدودا ۹۵ درصد از معادن «درجه دو» ایران تعطیل هستند چون نمی توانند هزینه های معدن و مالیات و حقوق دولتی را پرداخت کنند، این معادن باید شناسایی شوند و در مورد رفع مشکلات آنها اقدام عاجل صورت پذیرد.

  مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران تصریح کرد: تعطیلی معادن «درجه دو» از یک سو کارگرهای این معادن را بیکار می کند و از سوی دیگر کارخانه هایی که به این معادن وابسته هستند را. بسیاری از کارخانه های سنگبری در ایران سنگ «درجه دو» می برند و توان خرید سنگ درجه یک را ندارند.

  وی خاطر نشان کرد: مسئولین به معادن درجه دو فرصت دهند تا این معادن از نظر مالی کمی قدرت بگیرند بعد مالیات و عوارض و حقوق دولتی از آنها بگیرند؛ باید در این زمینه حمایت های بیشتری از طرف دولت صورت بگیرد.

  وی ادامه داد: مهمترین مساله ما در حال حاضر بیکاری است؛ ما قبلا کارگر خود را از شهرهای اطراف تامین می کردیم اما الان آنقدر بیکاری زیاد شده که برای کارگرهای همشهری خودمان هم کار نداریم.

  نیکفر گفت: مساله مهم دیگر سودهای بالای بانکی است. از یک سو مسئولین مطرح می کنند که تورم تک رقمی شده و از طرف دیگر می بینیم که سودهای تسهیلات بانکی همچنان دو رقمی است؛ این مساله اصلا با همخوانی ندارد و نشان دهنده این موضوع است که اقتصاد ایران هنوز دچار مشکل است.

  وی یادآور شد: ما زمانی می توانیم در مورد رونق تولید حرف بزنیم که سود تسهیلات بانکی نیز تک رقمی و برای تولید کننده مقرون به صرفه باشد که وام دریافت کند.