• بهنام نیکفر مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: با توجه به تاکیدهای مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی و توجه ویژه رئیس جمهور نسبت به افزایش صادرات خوشبختانه وضعیت صادرات روز به روز بهتر می شود.

  وی افزود: مجموعه گروه کارخانجات نیکفر نیز با تمام قدرت در بحث صادرات وارد شده و هم اکنون با کشورهای قطر، عمان و اربیل عراق در زمینه صادرات سنگ های فراوری شده همکاری داریم.

  صادرات گرانیت ایران به ترکیه و کشورهایcis  

  وی تصریح کرد: با توجه به امنیتی که در حال حاضر در کشورعراق وجود دارد بازار صادرات سنگ به این کشور رونق پیدا کرده است، صادرات گرانیت ایران به ترکیه و کشورهای cis به خوبی انجام می شود و این کشورها خریداران سنگ گرانیت هستند. گرجستان نیز ساخت و ساز ساختمان و احیاء بافت های فرسوده خود را در دستور کار قرار داده و هم اکنون بازرگانان این کشور برای خرید سنگ به ایران آمده و با صنعتگران صنعت سنگ ایران در حال مذاکره هستند.

  فروش سنگ چینی ایران در ایتالیا

  نیکفر گفت: سنگ چینی ایران در ایتالیا مورد توجه قرار گرفته و فروش آن روز به روز بهتر می شود، امیدواریم که با افزایش صادرات سنگ چینی به ایتالیا معادن سنگ چینی ایران دوباره رونق بگیرند و به دوران اوج خود باز گردند.

  وی تصریح کرد: بزرگترین مشکل صادرات جابجایی پول است که مسئولان باید با جدیت بیشتری در این امر ورود کنند و بسترهای لازم برای جابجایی پول را فراهم کنند. در حال حاضر جابجایی پول از برخی کشورهای به سختی انجام می شود.

  لزوم تفکیک بخش بازرگانی از تولید در صنعت سنگ

  وی ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات صادرات مربوط به واحدهای تولیدی موجود در ایران است که متاسفانه هنوز به شکل سنتی کار می کنند و می خواهند خودشان هم تولید کننده باشند هم فروشنده هم صادر کننده. باید به سمتی حرکت کنیم که بخش بازرگانی از بخش تولید جدا شود و برای بخش بازرگانی مسئولین جداگانه و مسئولیت های جداگانه تعریف کنیم. در کشورهای توسعه یافته این مساله به طور کامل حل شده و بخش بازرگانی یک کارخانه کاملا جدا از بخش تولید کار خود را انجام می دهد.

  وی ادامه داد: انجمن های مربوط به صنعت سنگ که برآمده از بخش خصوصی هستند نیز لازم است با قدرت بیشتری به میدان بیایند و برای ساماندهی صادرات و تولید نقش بیشتری را ایفا کنند. همکاری بین مسئولان دولتی و انجمن ها باید به بالاترین حد خود برسد تا بتوانیم به نتیجه مطلوب برسیم. ما در بخش خصوصی هنوز یک برنامه مدون و مشخص برای رشد و توسعه صنعت سنگ نداریم! باید این برنامه تدوین و به مسئولان دولتی ارائه شود.

  قدرت رقابت در بازارهای جهانی را داریم

  وی تصریح کرد: صنعت سنگ ایران هم از نظر قیمت هم از نظر کیفیت می تواند در بازارهای رقابتی دنیا وارد شود. در چند سال گذشته به دلیل خوب بودن بازارهای داخلی قیمت سنگ بالا رفت اما الان که در رکود به سر می بریم قیمت ها خیلی پایین آمده و به راحتی می توانیم در بازارهای جهانی رقابت کنیم. در محلات ۴۲ کارخانه مجهز به سیستم های فراوری مدرن هستند و به راحتی می توانند سنگ های با کیفیت و در حد استاندارهای جهانی تولید کنند.

  مدیرعامل گروه کارخانجات نیکفر گفت: حضور در بازارهای جهانی و صادرات سنگ مزیت های بسیار زیادی دارد؛ فروش صادراتی نقد است و مشکلات چک های برگشتی را ندارد، سنگ صادراتی در متراژهای بالا عرضه می شود و بسیاری از سنگ های تولیدی کارخانه به فروش می روند، صادرات چرخه تولید را ثابت نگه می دارد و خط تولید و کارگر را حفظ می کند، تمامی این مزیت ها برای صادرات سنگ وجود دارد، بدیهی است که با این همه مزیت لازم است قیمت سنگ صادراتی را کمی پایین تر از بازارهای داخلی ارائه دهیم.

  لزوم تولید سنگ های فراوری شده در متراژهای بالا

  وی ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات صادرات نبودن سنگ فراوری شده در انبارهای سنگبری ها در متراژهای زیاد است، به عنوان مثال اگر برای یک میلیون متر سنگ، تقاضا وجود داشته باشد هیچ کارخانه ای نمی تواند آن را تامین کند. به دلیل تنوع سنگ در کارخانه ها حتی نمی توان این متراژ سنگ را از کارخانه های مختلف تامین کرد. در همین بازار داخل یک مشتری وجود داشت که حدودا یک میلیون متر سنگ می خواست و نتوانست همه آن را از سنگبری های داخل تامین کند و مقدار زیادی از سنگ مورد نیازش را از چین تامین کرد. وجود کنسرسیوم های صادراتی از این جهت بسیار لازم و ضروری است که می تواند به خط تولید کارخانه ها برنامه بدهد و با اعلام نیاز، این تولید را جهت دهی کند تا بتوانیم نیازهای بزرگ بازار را تامین کنیم.