• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، بهنام نیکفر مدیر عامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، بین المللی شدن نمایشگاه سنگ را حاصل اجماع ذینفعان این صنعت در منطقه دانست و گفت: نمایشگاه سنگ ایران به عنوان اولین نمایشگاه بین المللی که توسط بخش خصوصی راه اندازی شده، در کشور مطرح شده است. به زعم سازمان توسعه تجارت ایران برای اولین بار یک نمایشگاه حاصل از خرد جمعی و کار تیمی به سرانجام رسیده که این مهم نمایشگاه سنگ ایران را نسبت به سایر نمایشگاه های کشور متمایز کرده است.

  وی درخصوص هدف از برگزاری و راه اندازی این مجموعه نمایشگاهی اظهار کرد: منابع خدادادی و معادن سنگ دائمی نبوده و سرانجام روزی تمام خواهند شد و این امر کارخانجات و صنایع وابسته به سنگ را دچار مشکل خواهد کرد. این نمایشگاه باعث خواهد شد این منطقه به لحاظ قطب سنگ بودن از بورس نیفتاده و همچنان در دنیا و کشور مطرح باشد. هدف دیگر از ایجاد و احداث این نمایشگاه  برخلاف عقیده برخی مادی نبوده بلکه معنوی است، زیرا این نمایشگاه عام المنفعه بوده و در جهت سودرسانی به ذینفعان فعالیت می کند و در نگاه کلی تر پس از راه اندازی دائمی زمینه ساز اشتغال خواهد بود.

  نیکفر درادامه افزود: انجمن سنگ محلات علیرغم کوچک بودن به لحاظ واحدهای تحت پوشش در مقایسه با انجمن های تهران، اصفهان و شیراز بدلیل پتانسیل بالا، زادگاه تروارتن بودن و اتحاد و اجماع اعضای زیر مجموعه خود توانسته حرف اول را در کشور بزند و براساس تصمیمات گرفته شده از سوی سازمان توسعه تجارت بزودی شاهد تجمیع نمایشگاه های سنگ کشور در نمایشگاه بین المللی سنگ ایران خواهیم بود.

  عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی استان مرکز ی در خصوص  فعالیت های انجام شده جهت تقویت جنبه بین المللی نمایشگاه سنگ ایران گفت: شرکت یکتا سنگ به عنوان شرکت مجری برگزاری این نمایشگاه با نمایشگاه های ویتوریای برزیل، بورسا،  سی ان و ازمیر ترکیه، نمایشگاه سنگ مراکش و نمایشگاه سنگ بنگلور هند تفاهم نامه و قرارداد همکاری به امضاء رسانده که مفاد این تفاهم نامه ها و قراردادها برای نمایشگاه دهم اجرایی خواهد شد.

  نایب رییس کانون سنگ ایران در خصوص ویژگی های دهمین دوره نمایشگاه سنگ محلات و میزان مشارکت در آن گفت: با تمهیدات اندیشیده شده زیر بنای سالن های نمایشگاه به ۹ هزار مترمربع افزایش پیدا کرده و تاکنون ظرفیت غرفه های پیش بینی شده در این فضا که شامل دو سالن است تکمیل شده و جهت سایر غرفه های شرکت کننده از سازه های موقتی استفاده خواهد شد، بر این مبنا با توجه به استقبال صورت گرفته پیش بینی رشد  ۲۰ تا ۳۰ درصدی در جذب شرکت های فعال در عرصه صنعت سنگ را داریم.

  عضو کمیسیون کشاورزی، صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران در ادامه افزود: امسال با توجه به درخواست های ارائه شده به دبیرخانه نمایشگاه دهم در بخش فضای باز و عرضه سنگ کوپ تا ۴۰ درصد رشد شرکت کنندگان را شاهد هستیم و علیرغم کمبود فضا مقرر شده چیدمان بطوری انجام شود که از فضای فعلی نهایت استفاده را ببریم. در بخش بازدیدکنندگان نیز در سال گذشته ۳۰ هزار نفر از نمایشگاه نهم بازدید کردند که امسال پیش بینی ۱۵ درصد رشد را در این بخش داریم و تمهیداتی جهت رفاه حال بازدیدکنندگان و مراجعین اندیشیده شده است.

  وی در خصوص برگزاری سیمنارها و سمپوزیوم های جانبی نمایشگاه دهم سنگ ایران گفت: امسال در بخش سمینار های علمی مباحث زیست محیطی، کنسرسیوم ها، ضایعات، نوآوری و توسعه، فرآوری نوین معادن توسط ماشین آلات روز دنیا توسط مدرسان ایتالیایی و هندی پرزنت شده و بدین طریق در کنار کار تجاری فعالیت علمی نیز انجام می شود.

  وی در پایان مهمترین مشکل برگزاری نمایشگاه بین المللی سنگ ایران را کمبود فضاهای اقامتی در خور مهمانان و تجار خارجی عنوان کرد که برای رفع این نقیصه از طریق اتاق بازرگانی استان هماهنگی های لازم در این خصوص انجام گرفته است.