• خبرگزاری سنگ ایران – اکبر صفرزاده: طبق آمار منتشر شده توسط مرکز آمار ایران سود بساز بفروش ها روی هر متر ساختمان از متری یک میلیون و دویست هزار تومان شروع می شود و تا متری دو میلیون و دویست هزار تومان ادامه پیدا می کند؛ این آماری است مربوط به سالهای ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ .

  بدون شک و با توجه به روند صعودی قیمت ها مقدار این سود طی سه سال گذشته یعنی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ پایین نیامده است؛ شاید در برخی موارد فرد یا افرادی به دلیل قرار گرفتن در شرایط مالی نامطلوب خانه های ساخته شده اشان را زیر قیمت داده باشند اما فرایند کلی در این امر کسب سودهای یاد شده است.

  یکی از راههای جلوگیری افزایش قیمت و جلوگیری از سوء استفاده های تجاری، قیمت گذاری کالاهای اساسی از طرف مسئولین ذیربط است. تعیین قیمت مسکن در هر منطقه از ایران با در نظر گرفتن قیمت زمین و قیمت ساخت و ساز و سود معقول کار چندان دشواری نیست؛ همچنین مبارزه با متخلف. اما در طی سالهای گذشته کمتر دیده شده که نهادی در مقوله قیمت گذاری مسکن وارد شود.

  یکی دیگر از راههای جلوگیری از افزایش قیمت و جلوگیری از سوء استفاده های تجاری افزایش تولید کالا و فراهم کردن فضای رقابتی برای آن است بدین شکل که تولید بیشتر از تقاضا شود و بازار در یک فرایند خود کنترلی قیمت واقعی کالا را تعیین کند. در طول سالهای گذشته کمتر دیده شده است که دولت در زمنیه واگذاری زمین مسکونی به متقضیان در کل شهرهای ایران اقدامات اساسی انجام دهد.

  در برخی دوره ها نیز دولت اقداماتی را در مورد تولید انبوه مسکن انجام داده و عرضه این کالای اساسی را به میزان بسیارزیادی افزایش داده که این اقدام شرایط را برای خانه دار شدن بسیاری از افراد جامعه فراهم نموده و قیمت مسکن را در بسیاری از شهرهای ایران کنترل کرده است. ادامه این روند در قالب «مسکن مهر» و یا «مسکن اجتماعی» می توانند بسیاری از مشکلات مربوط به گرانی مسکن را برطرف کند.

  در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا پدیده ای به نام دلالی زمین وجود خارجی ندارد. در این کشورها برای فعال نگه داشتن شغل های مربوط به مسکن سیاست «زمین ارزان و ساختمان گران» پیگیری می شود تا فرد سازنده بیشتر پول خود را صرف ساخت و ساز کند؛ صرف معماری؛ بنایی؛ سنگ کاری؛ محوطه سازی و… چون انجام این امور ایجاد شغل می کند نه دلالی زمین.

  در ایران فردی که می خواهد خانه بسازد باید بیشتر پول خود را صرف خرید زمین کند؛ چرایی این کار هم هنوز مشخص نیست! هنوز مشخص نیست در کشوری که به هیچ وجه با کمبود زمین مواجه نیست چرا باید زمین این قدر گران باشد و اساسا پدیده ای به نام دلالی زمین وجود داشته باشد.

  با این همه بسیاری از تصمیم گیری های موجود نه در قالب سیاست «زمین ارزان و ساختمان گران» در شهرهای کوچک ایران که در جهت تامین سودهای نجومی بساز و بفروش ها است. گویی برخی مسئولین قسم خورده اند که به هر قیمتی سودهای سرشار این دوستان را تامین کنند؛ حتی به قیمت ایجاد رکود چند ساله در بخشی از صنعت کشور!

  یکی از تصمیم هایی که تاکنون با جدیت توسط برخی مسئولین کشور در حوزه صنعت ساختمان پیگیری شده افزایش وام خرید مسکن است. افزایش سقف وام خرید مسکن با اقساط بسیار بالا که پرداخت این اقساط از عده بسیاری از افراد جامعه خارج است. در راستای این تصمیم مردم باید مبلغ زیادی را در بانک سپرده کنند تا پس از یک سال بتوانند وام بگیرند و مسکن بخرند و ماهانه مبلغ هنگفتی قسط بدهند تا بساز و بفروش به سود نجومی خود برسد!

  تصمیم دیگری که توسط برخی مدیران شهری اتخاذ و اجراء شده فروش تراکم است. فروش تراکم؛ فروش قانون در برخی موارد ساختمان سازی؛ عدم تامین پارکینگ در برخی موارد؛ از بین بردن بافت شهری در برخی مناطق؛ ایجاد ترافیک در برخی خیابانها به دلیل بالا بودن حجم ساخت و ساز؛ ایجاد مشکلات فرهنگی و اجتماعی درون و بیرون آپارتمان؛ کمبود فضای سبز در برخی مناطق شهری؛ خارج شدن برخی نقاط شهر از استانداردهای زیست محیطی و …. برای چه؟ برای این که بساز و بفروش ها چند طبقه بیشتر بسازند و سود بیشتری کسب کنند؟