• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، نمایشگاه بین المللی سنگ ایران واقع در شهرستان محلات شهر نیم ور طی چند سال گذشته مساله مهم و اساسی افزایش صادرات را باجدیت بسیار دنبال کرده و در تلاش است تا این نمایشگاه را به یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین نمایشگاه های صنعت سنگ دنیا تبدیل کند.

  حضور جدی و موثر تجار و بازرگانان خارجی و رسانه ها و شرکت های بین المللی در این نمایشگاه نوید دهنده این موضوع است که این نمایشگاه توانسته به خوبی خود را به تمامی فعالان صنعت سنگ دنیا معرفی کند و نام خود را به عنوان یک برند بسیار قدرتمند در دنیا به ثبت برساند.

  بدون شک یکی از مهمترین ضعف های صنعت سنگ ایران کم بودن صادرات آن است؛ در حال حاضر صادرات سنگ ایران به کشورهای همسایه و یا کشورهای دور بسیار کم و ناچیز است و این مقدار باید افزایش پیدا کند.  کشور روسیه که یکی از پرمصرف ترین و پرتقاضاترین و پهناورترین کشورهای دنیا است در همسایگی ما قرار دارد ولی ما نتوانسته ایم به آن اندازه که لازم است به این کشور صادرات سنگ داشته باشیم؛ همین طور به کشورهای حاشیه خلیج فارس.

  مهمترین ابزار افزایش صادرات سنگ به کشورهای مختلف حضور در نمایشگاه های بین المللی و دعوت از تجار و بازرگانان و رسانه های خارجی برای حضور در نمایشگاه های ایران است که تا کنون هر دو کار با جدیت توسط مسئولین نمایشگاه سنگ ایران پیگیری شده است.

  تولید و صنعت در هر کشور اگر وابسته به صادرات نباشد محکوم به شکست است؛ صنعت سنگ ایران با این همه ظرفیت و توانایی، فقط و فقط به این دلیل مهم اکنون دچار رکود شده که به میزان بسیار زیادی نسبت به صادرات و حضور در نمایشگاه های بین المللی کم توجه بوده است.

  از زمانی که نمایشگاه سنگ ایران با جدیت مساله صادرات را پیگیری کرده میزان حضور تولیدکنندگان ایرانی در نمایشگاه های بین المللی افزایش داشته و علاقه مندی تولیدکنندگان برای افزایش صادرات هر روز بیشتر از پیش شده است.

  تلاش های بخش خصوصی کشور برای افزایش صادرات به تنهایی کافی نیست و لازم است دولت نیز با ارائه تسهیلات ارزان و ایجاد مشوق های صادراتی و حمایت از حضورتجاربین المللی و برطرف کردن موانع بانکی بسترهای لازم برای افزایش بیش از پیش صادرات را فراهم کند.