• محمدرضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: شرایطی که در حال حاضر و بعد از نوسانات نرخ ارز و بروز برخی مشکلات اقتصادی در کشور به وجود آمده ما را ملزم می کند تا تلاش های بیشتری را برای رفع موانع و مشکلات انجام دهیم و با ارتباط موثر و مداوم با بخش خصوصی این بخش را بیش از پیش تقویت کنیم.

    وی در ادامه گفت: معادن و صنایع معدنی به ویژه صنعت سنگ یکی از مهمترین ظرفیت های اقتصادی کشور ایران است. تقریبا ۷ کشور دنیا توانسته اند در حوزه صنعت سنگ فعالیت موثر انجام دهند و کشور ایران هم با ظرفیت های بالایی که دارد یکی از این ۷ کشور است. این ظرفیت بزرگ ما را ملزم می کند که در این زمینه تلاش هایمان را صد چندان کنیم.

    حاجی پور گفت: برگزاری نمایشگاه هایی مانند نمایشگاه سنگ ایران تعاملات بسیار مثبتی را بین بهره برداران معادن و واحدهای فراوری و کارشناسان و نمایندگان نمایشگاه های مشابه مانند ترکیه، هند، چین، ایتالیا و برزیل و تجار بین المللی ایجاد می کند. اینگونه نمایشگاه ها مهمترین ابزار برای شناساندن سنگ ایران به دنیا است.

    وی افزود: تولید محصولات صادرات محور در حوزه صنعت سنگ یکی از مهمترین اولویت های سازمان صنعت، معدن و تجارت است. صادرات سنگ باید افزایش یابد.

    وی افزود: واردات سنگ های کوپ معادن معروف و شناخته شده دنیا و فراوری آنها در کارخانه های ایران یکی از راهکارهایی است که می تواند به افزایش صادرات سنگ فراوری شده کمک کند همچنین اگر صادرات سنگ کوپ هم داشته باشیم می توانیم با کمک آن سنگ ایران را به دنیا بشناسانیم و بسترهای لازم برای صادرات سنگ های فراوری شده ایرانی را فراهم کنیم.

    وی تصریح کرد: انجام فرآوری سنگ با تکنولوژی های روز دنیا، کاهش ضایعات و کاهش قیمت تمام شده از مهمترین عواملی است که می تواند ما را در بازارهای جهانی موفق کند.