• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمدرضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در اولین میز صادراتی سنگ کشور که در یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران برگزار شد ضمن عرض ادب و خیر مقدم خدمت حضار گغت: در این نمایشگاه بالغ بر ۳۵۰ شرکت داخلی و خارجی در فضایی به مساحت ۸۵۰۰۰ متر مربع که شامل ۱۰۰۰۰ متر مربع فضای مسقف و ۷۵۰۰۰ متر مربع است حضور دارند.

  وی افزود: بخش های فرآوری، ماشین آلات، سنگ خام و ماشین آلات معدنی و لوازم و تجهیزات در این نمایشگاه حضور دارند. حدود ۱۳۰۰۰ تن سنگ کوپ از ۱۸ استان کشور در این نمایشگاه حضور دارد. یکی از اتفاقات مهم این نمایشگاه  تشکیل اولین کمپین سنگ صادراتی ایران است.

  وی تصریح کرد: در روز افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه سنگ ایران برای اولین بار بحث افتتاح کلینیک معدن برای ارائه مشاوره و تبادل نظر در خصوص عارضه یابی در حوزه معدن با سازمان نظام مهندسی معدن و دانشگاه صنعتی اراک به اتفاق عملیاتی شد.

  وی ادامه داد: در مورد میزهای صادراتی که با توجه به سیاست های دولت جهت افزایش توسعه صادرات در کشور صورت گرفته؛ در حال حاضر میزهای صادراتی عایق های رطوبتی، آلمینیوم، گل و گیاه، ماشین آلات صنعتی و میز سنگ در استان مرکزی فعال است. میز صادراتی خدمات فنی و مهندسی را هم در دستور کار داریم. در سال جاری بحث منطقه ویژه اقتصادی گل و گیاه و سنگ در مجلس شورای اسلامی مورد تصویب قرار گرفته که با توجه به این مساله زمینه برای حضور حداکثری سرمایه گذاران در بخش معدن و حوزه فرآوری سنگ در استان مهیا است.

  وی ادامه داد: شورای سیاست گذاری سنگ استان مرکزی با تلفیق کمیسیون معدن و صنایع معدنی و اتاق بازرگانی حدود ۱۲ جلسه را تاکنون برگزار کرده است. اقداماتی که در استان مرکزی صورت گرفته نشات گرفته از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار خوبی است که در استان مرکزی و محلات و نیم ور وجود دارد.

  وی گفت: ما در میز صادراتی به دنبال تبادل نظر بین بخش خصوصی و دولتی هستیم که این مساله به حداکثر ممکن برسد و بتوانم شرایط را طوری فراهم کنیم که نسبت به رفع مشکلات و موانع در حوزه سیاست گذاری دولت، دستورالعمل هایی را ارائه دهیم که منجر به گشایش و رونق تولید و رفع موانع و مشکلات شود.

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: بحث هایی نظیر کاهش قیمت تمام شده تولید، تامین مواد اولیه،  اصلاح استانداردهای مورد نیاز بین المللی، اخذ عوارض مواد اولیه که در حوزه صادرات گریبان گیر شده است، مسائل و مشکلات بانکی، تسهیلات و اعتبارات مالی در استان جهت توسعه صادرات سنگ، تاثیر روابط سیاسی برصنعت سنگ، مشکلات مالیات و برند سازی از جمله مواردی است که در میز سنگ باید به آن توجه کرد.

  وی ادامه داد: برخی تصمیمات اشتباه دولتی به دلیل کمبود ارتباط بخش دولتی و خصوصی اتخاذ می شود. ارتباط بخش دولتی و خصوصی می بایست دائما برقرار باشد که تصمیمات معقول و کارشناسی باشد.

  وی تصریح کرد: احداث پژوهشکده سنگ محلات در شورای سیاست گذاری استان تصویب شده و جزء ضرورت ها است. تیم کارشناسی و اتاق فکر و کمیسیون های فردی در حوزه استخراج، فرآوری و تولید باید تشکیل شود. میزهای صادراتی باید تشکیل شود تا هم افزایی صورت گیرد. با توجه به رقبای بزرگی مانند ترکیه که حضوری دائم در نمایشگاه های بین المللی دارند باید تلاش خود را مضاعف کنیم.