• دولت‌ قبل تحریم را کاغذ پاره می‌خواند که باعث شد ضربه مهلکی بر پیکر اعتبار بین‌المللی ما در بازار زده شود.

  دبیر انجمن سنگ ایران در گفت و گو با “شهر” فقدان فرهنگ صادراتی بین تولیدکنندگان داخلی را یکی از دلایل عدم توسعه صادرات صنعت سنگ دانست و گفت: سیستم و ساختار تولیدکنندگان سنگ بر اساس نیازهای بازار داخلی شکل گرفته است؛ به عبارت دیگر این تولید‌کنندگان با استانداردهای تولید صادراتی آشنا نیستند. این عدم آشنایی با استاندارد‌های تولید صادراتی ناشی از کمبود امکانات تکنولوژیکی در کشور نیست و صرفا بحث دانش و آگاهی است.

  وی افزود: بالاترین مصرف سرانه سنگ در دنیا متعلق به کشور ماست. ما دو برابر آمریکایی‌ها سنگ مصرف می‌کنیم. رونق بازار داخلی و تقاضا برای سنگ، باعث شده است تولید‌کنندگان رغبت چندانی به صادرات نداشته باشند.

  حسین سروش عدم توجه به استانداردهای جهانی تولید سنگ را بزرگترین مشکل فرهنگ صادراتی دانست و گفت: وقتی ما نمی‌دانیم مشتری ما در فلان کشور که قابلیت این را دارد که بازار هدف ما باشد، چه سنگی با چه کیفیت و چه شرایطی نیاز دارد، یعنی فرهنگ صادراتی ما رشد آنچنانی نداشته است.

  وی یکی دیگر از مشکلات بخش صادرات سنگ را مشکلات حوزه‌ی سیاسی دانست و گفت: مسئله‌ تحریم‌ها که در دولت‌های قبل برای آن چه‌چه و به‌به می‌کردند و برخی دوستان ما در مجلس از تحریم حمایت می‌کردند که تحریم سازنده و فلان و فلان است، امروز گوی سبقت را در محکوم کردن تحریم از هم ‌می‌ربایند و همه زبان باز کرده‌اند که تحریم به اقتصاد ضربه زد. دولت‌های قبل تحریم را کاغذ پاره می‌خواندند که همه اینها ضربه مهلکی بر پیکر اعتبار بین‌المللی ما در بازار زده است.

  دبیر کانون سنگ ایران از سیاست‌زدگی در عرصه‌ی اقتصادی انتقاد کرد و گفت: سیاست‌زدگی با کل زندگی ما و حتی بازار ما عجین شده است.  در بازارهای خارجی مقوله سیاست از تجارت جداست و سیاست در خدمت تجارت است. در کشور ما اقتصاد در خدمت سیاست است.

  وی افزود: در کشور ما تصمیم‌گیری‌های سیاسی خیلی راحت سازوکارهای اقتصادی ما را به هم می‌زند و از همه مهم‌تر بحث اعتبار جهانی ماست. اعتمادی به بازار ما وجود ندارد و تجار خارجی انگیزه‌ای برای خرید سنگ و معامله با ما ندارند.

  سروش ضمن انتقاد از عدم توجه وزارت امور خارجه به دغدغه‌های بخش تولید‌ و صادرات گفت: یکی از مشکلات عمده تولید این است که وزارت امورخارجه و کاردارهای اقتصادی کل دنیا، در خدمت تولید هستند ولی در کشور ما اینطور نیست.

  وی افزود: وزارت امور خارجه باید احساس مسئولیت بیشتری بکند و کاردارهای اقتصادی‌شان در سفارت‌خانه‌ها فعال شوند و بتوانند به صنعتگر ما کمک کنند که راحت‌تر کالای خود را عرضه کنند.

  دبیر کانون سنگ ایران مشکلات حقوقی را از جمله عوامل عدم رغبت تولید کنندگان به صادرات دانست و گفت: یکی دیگر از مشکلات ما در بخش حقوقی است. اینکه یک تبعه ترکیه بیاید در ایران و در حقش اجحاف شود و متضرر شود، دولت ترکیه و کنسولگری ترکیه ورود می‌کنند ولی ایا اگر برای یک تبعه ایران چنین اتفاقی بیفتد، ما چنین حمایتی داریم؟ خیر.