• دکتر رضا حسن زاده ملقب به «رها» از هنرمندان برتر کشور در رشته هنرهای تجسمی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: شرکت تعاونی حجاران در نظر دارد اولین سمپوزیوم ملی ساخت مبلمان شهری با استفاده از سنگ را در یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران انجام دهد. در این سمپوزیوم ۲۰ مجسمه  با موضوع کودک طی ۵ روز در محل نمایشگاه و در معرض دید مخاطبان تراشیده خواهد شد.

  وی افزود: تمامی طرح هایی که برای ساخت این مجسمه ها در نظر گرفته شده کاملا اورژینال و نو است و تاکنون درهیچ کجا ارائه یا کار نشده و این اولین باراست که این طرح ها قرار است اجرایی شود. در برخی از طرح ها و بنا به ضرورت علاوه بر سنگ از چوب و فلز هم استفاده خواهد شد.

  وی ادامه داد: با توجه با اینکه مخاطب اصلی این طرح ها مبلمان شهری است از تمامی شهرداران کشور و حتی شهرداران کشورهای اطراف دعوت خواهیم کرد تا از این سمپوزیوم دیدن کنند. در کناراجرای این طرح ها توسط حجاران برتر کشور چند سمینار با موضوع حجاری و هنرهای تجسمی و مجسمه تراشی برگزار و اطلاعات علمی لازم به مخاطبان این سمینار ارائه خواهد شد. سخنرانان این سمینارها اساتید برتر کشور در رشته هنرهای تجسمی هستند که هم اکنون در دانشگاه های معتبر کشور تدریس می کنند.

  وی تصریح کرد: ما به دنبال رشد و توسعه این رشته هستیم. ارزش افزوده ای که این کار دارد تقریبا درهیچ رشته کاری دیگر یافت نمی شود چون در این کارهنرمند با هنرخود سنگی که تقریبا پرت و ضایعات است را به اثری تبدیل می کند که در برخی موارد چند صد هزار دلار قیمت گذاری می شود.

  وی ادامه داد: در این رشته هنری از سنگ های بسیار کوچک تا سنگ های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و تمامی این سنگ ها به چیزی تبدیل می شود که اثرهنری نامیده می شود و دیگر این اثرهنری را نمی توان به چیزدیگری تبدیل کرد.

  وی اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های انجام شده حدودا ۵۰ نفر از بهترین حجاران سنگ کشور در این سمپوزیوم شرکت خواهند داشت و در نمایشگاه سنگ ایران به خلق آثار هنری با موضوع کودک خواهند پرداخت. حضور این تعداد افراد در مکانی به اسم نمایشگاه سنگ ایران و تولید چندین اثر توسط این افراد نشان دهنده توانمندی های شرکت تعاونی حجاران و این مساله است که ما می توانیم در هر نقطه ای از کشور و در مدتی کوتاه بهترین المان های شهری را با کمترین قیمت تولید کنیم.

  وی گفت: ۱۶۰ واحد تولیدی که هر کدام حداقل پنج نفرعضو دارند عضو شرکت تعاونی حجاران هستند. ما در تلاش هستیم این رشته کاری را تا رسیدن به حد مطلوب و جایی که تعداد هنرمندان و شاغلان این رشته ده برابر امروز شود و برای اینگونه محصولات هنری مشتری بین المللی انبوه وجود داشته باشد رشد و توسعه دهیم.