• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در یازدهمین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی که به صورت مشترک با جلسه کمیسیون معدن اتاق بازرگانی اراک برگزار شد محمد رضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران حضور داشت.

  محمد رضا حاجی پور، مصطفی آمره، محسن بسارده، بهنام نیکفر، عباس قنبری، محمد حلاجیان، عزیزمیرزائیان، جعفری، غلامی، آهویی، حسن حسینقلی، عارف حامدی، شریف ملک دیاری، ابوالفضل اسماعیلی، حسین پورحسنی، مجید سروش، محمد حسین حیدری و تنی چند از اعضاء کمیسیون معدن اتاق بازرگانی اراک و تهران و فعالان صنعت سنگ استان مرکزی از دیگر حاضران این جلسه بودند.

  این جلسه با مدیریت محسن بسارده معاونت معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی برگزار شد.

  افزایش صادرات؛ مهمترین اولویت کمیسیون معدن اتاق بازرگانی اراک

  بهنام نیکفر

  بهنام نیکفر

  در ابتدای جلسه بهنام نیکفر رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی اراک ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های انجام شده دراین کمیسیون اظهار داشت: تاکنون ۲۸ جلسه دراین کمیسیون برگزار شده و برای هم افزایی نیروهای موجود دراستان مرکزی مدتی است که جلسات این کمیسیون به صورت مشترک با جلسات شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی برگزار می شود.

  وی تصریح کرد: برای رسیدن به نتیجه مطلوب در امر صادرات محصولات معدنی سعی ما براین است که از حضور و مشورت تمامی فعالان صنعت سنگ و معدن، دانشگاهیان و افراد متخصص در امر تجارت نهایت بهره را ببریم. دراین راستا جلسات مختلفی را با گروه ها و انجمن ها و تشکل های مختلف برگزار کردیم .

  وی ادامه داد: پنج کمیته تخصصی در این کمیسیون تشکیل شده که در کدام درامری جداگانه و کاملا تخصصی به فعالیت می پردازند. یکی از مهمترین اقداماتی که دراین کمیسیون انجام شده بررسی و شناسایی قوانین مزاحم و اعلام آنها به دستگاه های مسئول است تا در مورد اصلاح یا حذف این قوانین اقدامات لازم را انجام دهند.

  نیازمند اصلاح برخی قوانین هستیم

  در ادامه عزیز میرزائیان دبیر شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی اظهار داشت: برخی از قوانینی که در حوزه معدن وجود دارد با مفاد قانون اساسی در تعارض است و لازم است این قوانین اصلاح شوند. من امیدوارم نمایندگان مجلس هم دراین شورا حضور داشته باشند و از نزدیک با نظرات کارشناسی که در مورد صنعت معدن ارائه می شود آشنا شوند.

  وی با اشاره به ماده ۵۲ قانون معدن وماده ۴۳ برنامه ششم توسعه اظهار داشت: اینها از جمله قوانینی هستند که نیاز به اصلاح دارند. ما زمانی می توانیم در صنعت معدن رشد و شکوفایی داشته باشیم که تعارضات موجود قانونی را از بین ببریم. نمی توان با مجموعه قوانینی که برخی از آنها در تعارض یکدیگر هستند فعالیت های معدنی را رشد و توسعه داد.

  وی ادامه داد: در حال حاضر اختیارات امور معادن به شورای عالی معادن دراستان ها تنفیض شده است درحالیکه اگرمشکلی برای معدنی پیش بیاید طبق قانون وزیر صنعت، معدن و تجارت باید در مقابل مجلس پاسخگو باشد. سوال اینجاست که اگر اختیارات معادن با استانداری و شورای عالی معادن استانها است وزیر چگونه می تواند پاسخگو باشد؟ از نمایندگان محترم تقاضا داریم این مساله را رفع ابهام کنند.

  وی تصریح کرد: در حال حاضر مالیات برارزش افزوده از معادن دریافت می شود این درحالی است که طبق بررسی های انجام شده درهیچ کدام از ممالک دنیا مالیات برارزش افزوده به این شکل از معدن دریافت نمی شود و این مساله نیاز به بازنگری دارد. درهمین مساله مالیات هم برخی قوانین در تعارض کامل با یکدیگر هستند؛ به عنوان مثال در یک قانون آمده که معادن مناطق محروم تا چند سال از پرداخت مالیات معاف هستند اما قانون مالیات برارزش افزوده می گوید همه معادن باید از شروع فعالیت مالیات پرداخت کنند.

  تشکیل کمپین ۵۰۰ معدن فعال صنعت سنگ ایران

  در ادامه محمد حلاجیان مدیراجرایی یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: جناب آقای بهرامن هر ساله در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی سنگ ایران حضور داشتند و امیدواریم که امسال هم طبق روال سالهای گذشته با هیات همراه به این نمایشگاه تشریف بیاورند.

  وی افزود: برای معرفی بیش از پیش سنگ معادن ایران در نظر داریم سنگ کوپ ۵۰۰ معدن ایران را در نمایشگاه یازدهم به نمایش بگذاریم. درهمین راستا کمپین ۵۰۰ معدن صادراتی ایران را راه اندازی کرده ایم و درتلاش هستیم تا تمامی این معادن در نمایشگاه حضور داشته باشند.

  وی تصریح کرد: مسئولان نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در اغلب نمایشگاه های بین المللی دنیا حضور دارند و تلاش می کنند صنعت سنگ ایران و ظرفیت های بیشمار آن را به تمامی صنعتگران سنگ دنیا معرفی کنند. یکی از مهمترین اقداماتی که در این راستا انجام شد سخنرانی فعالان صنعت سنگ ایران در نمایشگاه بین المللی سنگ ازمیر ترکیه بود که با استقبال بسیار خوب حضارمواجه شد.

  وی ادامه داد: نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نظر دارد درمرداد ماه سال جاری همایشی را با حضور خانه های معدن کل کشور در شهرستان محلات برگزار و از این طریق بسترهای لازم برای حضور معادن کل کشور در نمایشگاه را فراهم کند. در این رابطه نیازمند همکاری خانه معدن ایران هستیم.

  وی خاطرنشان کرد: یکی ازمهمترین اقداماتی که می توانیم درمورد افزایش صادرات انجام دهیم دعوت از تجار و بازرگانان بین المللی است در همین راستا در نظر داریم تعدادی از تجار و بازرگانان بین المللی را به نمایشگاه سنگ ایران دعوت کنیم . مهمترین بحث برای انجام این کاربه بهترین شکل ممکن، تامین بودجه است که امیدواریم اتاق بازرگانی اراک ما را دراین مهم یاری دهد.

  نیازمند حضور پررنگ جوانان هستیم

  در ادامه محمد رضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: دراستان مرکزی همکاری تنگاتنگی بین بخش خصوصی معدن و بخش دولتی وجود دارد و بخش خصوصی حوزه سنگ و معدن در بسیاری از تصمیم گیری ها دخیل است. اتاق بازرگانی و شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی به عنوان دو بازوی قدرتمند بخش خصوصی همیشه در کنار ما هستند وخواهند بود.

  وی تصریح کرد: یکی از مهمترین اقداماتی که می توانیم برای جذب سرمایه درمعادن ایران انجام دهیم اصلاح قوانین است. برخی قوانین نیازمند اصلاح و بازنگری هستند که این مهم با جدیت در حال انجام است. نکته دیگر تنفیذ اختیارات به بخش خصوصی است که بخشی ازآن انجام شده و بقیه موارد نیز درچهارچوب قانون انجام خواهد شد.

  حاجی پور گفت: برگزاری دوره های آموزشی برای فعالان صنعت سنگ و معدن از مهمترین نیازهای این صنعت است و باید به آن توجه ویژه داشت. همچنین نیازمند این مساله هستیم که جوانان مستعد و تحصیل کرده وارد صنایع مختلف ما شوند و انجام بسیاری از امور به ایشان واگذار شود. تلفیق نیروی جوان و با انگیزه با تجربیات ارزشمند افراد سالمند نتایج بسیار درخشانی را به همراه خواهد داشت.

  خانه معدن ایران از نمایشگاه سنگ ایران حمایت خواهد کرد

  محمد رضا بهرامن

  محمد رضا بهرامن

  در ادامه محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران اظهار داشت: صنعت ما در حال حاضر بیش از هر چیز نیازمند صادرات است. همه باید برای افزایش صادرات تلاش کنیم و صنعت مملکت را تا بدانجا پیش ببریم که مساله بیکاری به طور کامل حل شود.

  وی افزود: مباحث بسیار ارزشمندی امروز اینجا مطرح شد که این نشان دهنده توان بالای بخش خصوصی کشور در تحلیل و ارزیابی مشکلات است. ما باید تا جایی که می توانیم از مشورتهای بخش خصوصی استفاده کنیم زیرا با این روش و با تکیه بر این مشورت ها میزان اشتباهات به پایین ترین حد ممکن خواهد رسید.

  وی تاکید کرد: اساسا تشکل ها و انجمن ها برای همین به وجود آمده اند تا مشورتهای دلسوزانه و مفید را به دولت و تصمیم گیران ارائه دهند و حتی در برخی موارد به جای مسئولان دولتی تصمیم بگیرند. با حسن نیتی که در بین بسیاری از مسئولین وجود دارد امروز این مهم انجام شده و انجمن ها در کنار مسئولان دولتی به حل مشکلات می پردازند.

  وی ادامه داد: بسیاری ازقوانین نیازمند اصلاح هستند. مساله اصلاح قوانین در یزد هم مطرح شد و باید با جدیت آن را دنبال کرد. در برخی موارد هم برخی مسئولان دولتی تصمیماتی را می گیرند که مبنای آن تصمیمات کارشناسی نیست و لازم است بخش خصوصی اشتباهات را گوشزد کند. در برخی موارد هم تحلیل ها و تفسیرهای اشتباهی از قوانین می شود که در این مهم هم نقش بخش خصوصی کشور بسیار تعیین کننده است.

  وی تصریح کرد: برای رشد و توسعه صنعت معدن نیازمند تعیین نقشه راه هستیم. نقشه راه معدن در حال تدوین است و در این رابطه از نظرات تمامی کارشناسان استفاده خواهیم کرد. دکتر شکوری رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران در تمامی جلسات تدوین نقشه راه معدن حضور دارند؛ ما باید در کنارهم باشیم و با همدلی این قطار را به سرمنزل مقصود برسانیم.

  وی تاکید کرد: خانه معدن ایران همیشه و درهمه حال از نمایشگاه بین المللی سنگ ایران حمایت کرده و درآینده هم با تمام قدرت از این نمایشگاه حمایت خواهد کرد. همایشی هم که برای خانه های معدن کل کشور قرار است در محلات تشکیل شود بسیارخوب است و ما با تمام توان از این همایش حمایت خواهیم کرد.

  حسین پورحسنی

  حسین پورحسنی