• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، دهمین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی به صورت مشترک با کمیسیون معدن اتاق بازرگانی اراک با حضور محمد رضا حاجی پور، محسن بسارده، عزیز میرزائیان، حسین پورحسنی، حسن اسماعیلی، محسن میرزایی، عباس قنبری، محمد حلاجیان، بهنام نیکفر، علیرضا توکلی، مهدی توکلی، حسام قربانی، علی بابا اکبری، همایون عرب، احمد رضا شاپوری، فرح شاپوری، آتنه گله سنجابی، فاطمه عزیزیان، دکتر حاجتی، ابوالفضل اسماعیلی، رضا ملکی و حسین سروش در اتاق جلسات نمایشگاه بین المللی سنگ ایران برگزار شد.

  رشد بسیار خوب نمایشگاه بین المللی سنگ ایران

  محسن بسارده

  محسن بسارده

  در ابتدای جلسه محسن بسارده معاونت معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: محوریت این جلسه برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران است که از تاریخ ۱۷ الی ۲۰ مهر ماه سال جاری در نمایشگاه بین المللی سنگ ایران برگزار خواهد شد. این نمایشگاه به نوعی نشان دهنده ظرفیت های صنعت سنگ این منطقه و تمام کشوراست و تاکنون رشد بسیارخوبی داشته است. سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی با تمامی توان از این نمایشگاه حمایت خواهد کرد.

  وی ادامه داد: با همکاری مسئولین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران تلاش خواهیم کرد تا معادن سنگ استان مرکزی حضوری حداکثری در این نمایشگاه داشته باشند. خوشبختانه حضور سنگ کوپ معادن کل کشور در نمایشگاه یازدهم بسیار خوب و پرتعداد است و این نمایشگاه می تواند ویترینی از ظرفیت های معادن کل کشور باشد.

  حضور ۵۰۰ معدن در یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران

  در ادامه محمد حلاجیان مدیراجرایی یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران ضمن ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای برگزاری نمایشگاه اظهار داشت: یکی از اقداماتی که برای برگزاری نمایشگاه یازدهم انجام شده راه اندازی کمپین حضور ۵۰۰ معدن در این نمایشگاه است که استقبال بسیار خوبی از این کمپین شده و تاکنون حدودا ۲۶۰ معدن برای حضور درنمایشگاه یازدهم ثبت نام کرده اند.

  وی افزود: برای تمامی سنگ های کوپی که به این نمایشگاه ارسال می شود بازاریابی انجام خواهد شد و تبلیغات گسترده ای برای آنها صورت خواهد گرفت تا سنگ های کوپی که به این نمایشگاه ارسال می شود به فروش برسد. این نمایشگاه بهترین فرصت برای معادنی است که تازه کار خود را شروع کرده اند و سنگ معدن آنها هنوز ناشناخته است.

  وی تصریح کرد: تبلیغات بین المللی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران حدودا یک سال است که در مجلات مختلف خارجی انجام می شود و مدیران مسئول این مجلات در نمایشگاه یازدهم حضور خواهند داشت.

  وی ادامه داد: با توجه به نوسانات قیمت ارز حضور ماشین آلات در نمایشگاه یازدهم کمتر از سال گذشته است به همین دلیل از مهندس حاجی پور در خواست داریم که بسترهای لازم برای حضور شرکت هپکو اراک که به نوعی تنها تولید کننده ماشین آلات سنگین در ایران است را فراهم کنند.

  درخواست از مسئولین؛ زمین نمایشگاه را واگذار کنید

  بهنام نیکفر

  بهنام نیکفر

  در ادامه بهنام نیکفر مدیر عامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: مهمترین درخواستی که ما از مسئولین داریم این است که زمین نمایشگاه را به صورت قطعی به ما واگذار کنند. روند واگذاری این زمین بسیار طولانی شده و تاکنون چند مسئول آمده اند و رفته اند اما هنوز این زمین به ما واگذار نشده است.

  وی ادامه داد: تمامی ساخت و سازهایی که در این نمایشگاه انجام می شود با سرمایه بخش خصوصی است و ما باید در مورد واگذار شدن زمین اطمینان های لازم را به بخش خصوصی بدهیم تا آنها بتوانند با خیال راحت در این مجموعه سرمایه گذاری کنند. به محض واگذاری زمین اقدامات لازم برای ساخت هتل و گمرک و سالن های جدید انجام خواهد شد.

  وی تصریح کرد: طبق قانون، سازمان توسعه و تجارت می بایست ده درصد از مبلغی که ما در این مجموعه هزینه کرده ایم را به صورت بلاعوض به ما پرداخت کند اما تاکنون این واگذاری صورت نگرفته است.

  حضورهپکو در نمایشگاه یازدهم

  محمد رضا حاجی پور

  محمد رضا حاجی پور

  در ادامه محمدرضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی ضمن برقراری تماس تلفنی با مدیرعامل هپکو و گرفتن قول مساعد از ایشان برای حضور در یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: نمایشگاه بین المللی سنگ ایران تمامی مشکلاتی که با دستگاه های مختلف اعم از شهرداری، محیط زیست، اداره راه و شهرسازی، اداره برق، آب و… دارند را در نامه ای مکتوب به ما اعلام کنند تا این مشکلات در یک جلسه ویژه مورد بررسی قرار گیرند و برطرف شوند.

  وی ادامه داد: میز سنگ کشور به استان مرکزی واگذار شده است. با توجه به ظرفیت هایی که در صنعت سنگ استان مرکزی موجود است این مساله می تواند نقش بسیار مهمی را در افزایش صادرات ایفاء کند. با توجه به برگزاری نمایشگاه در مهرماه انشاء الله اولین جلسه کشوری میز سنگ را در نمایشگاه یازدهم و با حضور مسئولین معدنی کل کشور و انجمن های زیربط برگزار خواهیم کرد.

  وی ادامه داد: نمایشگاه سنگ ایران بسترهای بسیار مناسبی را فراهم کرده تا ما بتوانیم کلینیک صادرات سنگ را نیز در این نمایشگاه استارت بزنیم. برگزاری دوره های آموزشی برای صادرات، برگزاری دوره های آموزشی برای عقد قراردادهای بین المللی و رشد و توسعه صادرات از مهمترین اقداماتی است که این کلینیک می تواند انجام دهد.

  حاجی پور گفت: صادرات باید در اولویت تمامی اموراقتصادی و تولیدی ما قرار گیرد. با توجه به نوسانات نرخ ارز، قیمت محصولات تولیدی ما به شدت رقابتی شده و ما می توانیم به راحتی صادرات خود را افزایش دهیم. مجموعه های تولیدی ما باید ارتباطات خود را با کشورهای هدف بیشتر و صادرات را تا بدانجا پیگیری کنند که بتوانیم جایگاه واقعی خود را در صادرات سنگ دنیا کسب کنیم.

  انتقاد حسین سروش از اتاق بازرگانی

  در ادامه حسین سروش رئیس انجمن صنفی سنگبران شهرستان محلات و نیم ور اظهار داشت: مهمترین هدف برگزاری این نمایشگاه توسعه صادرات و افزایش صادرات سنگ است. مسئولین نمایشگاه تاکنون تمامی تلاش خود را برای رسیدن به این هدف انجام داده و از این پس نیزانجام خواهند داد.

  وی افزود: یکی از مهمترین وظایف اتاق بازرگانی، رشد و توسعه صادرات است اما جای اتاق بازرگانی اراک در این نمایشگاه خالی است و از بدو تاسیس این نمایشگاه تاکنون اتاق بازرگانی اراک حضوری کم رنگ دراین نمایشگاه داشته است.

  وی تصریح کرد: طبق وظیفه هایی که برای اتاق بازرگانی تعریف شده و طبق بودجه ای که برای آن در نظر گرفته شده این نهاد باید از رشد و توسعه صادرات، دعوت از تجار بین المللی و پرداخت هزینه های حضور تجار بین المللی در نمایشگاه حمایت کند ولی تاکنون این حمایت های مالی صورت نگرفته و تمامی هزینه های حضور تجار بین المللی توسط خود نمایشگاه پرداخت شده است.

  وی ادامه داد: مسئولین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران برنامه های زیادی برای دعوت از تجار بین المللی دارند که بسیاری از این برنامه ها به دلیل نداشتن بودجه صورت نمی پذیرد. اتاق بازرگانی که متولی این امر است توضیح دهد این بودجه ای که در اختیار دارد را صرف چه اموری می کند؟

  وی تصریح کرد: به اعتقاد من یکی از دلایلی که ما در صادرات این قدرضعیف هستیم و تاکنون نتوانسته ایم جایگاه واقعی خود را در سطح بین المللی کسب کنیم برخی عملکردهای ضعیف اتاق بازرگانی است. چند سال است که تمامی بسترهای لازم برای حضور تجار بین المللی در این نمایشگاه فراهم است اما اتاق بازرگانی کمترین حضور را در این نمایشگاه داشته است.