• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، اولین نمایشگاه سنگ استانبول از تاریخ یکم تا چهارم شهریورماه سال جاری در فضایی به مساحت ۱۵ هزار متر مربع در شهر استانبول ترکیه برگزار شد و از جدیدترین توانمندی های صنعت سنگ ترکیه رونمایی کرد.

    در این نمایشگاه ۲۰۰ شرکت مختلف در بخش های مختلف اعم از؛ فراوری سنگ، معدن و ماشین آلات توانمندی های خود را به نمایش گذاشتند. این نمایشگاه توسط imib «انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان استانبول» که یکی از انجمن های قدرتمند ترکیه است برگزار گردید.

    از نکات بارز توجه این نمایشگاه دعوت از پانصد تاجر مطرح صنعت سنگ از ۱۸ کشور دنیا بود. این تجار فرصت داشتند در ملاقات های رودررو مذاکرات تجاری بسیار موفقی را انجام دهند و قرار دادهای بسیار قابل توجهی را منعقد کنند.

    حضورهیات ایرانی در نمایشگاه بین المللی سنگ استانبول به کوشش شرکت نمایشگاهی یکتا سنگ و با حضور صنعتگرانی از شهرهای قم، تهران و استان مرکزی صورت پذیرفت.

    حجت السلام دکترعلیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی و دکترعلی زینی وند فرماندار شهرستان محلات در این سفر حضور داشتند. هزینه سفر برعهده نمایشگاه استانبول بود. نمایشگاه استانبول برای اینکه بتواند حضور تجار از کشورهای مختلف را در نمایشگاه خود قطعی کند و نمایشگاه خود را به نوعی مطرح کند هزینه سفر تمامی تجار و مهمانان بین المللی را پرداخت کرد.

    هیات ایرانی در دومین روز سفر، جلسه ای را با انجمن سنگ ترکیه برگزار کرد. در این جلسه تفاهم نامه ای بین هیات ایرانی و انجمن سنگ ترکیه منعقد شد. تسهیل حضور شرکت های مختلف در نمایشگاه هایی که در کشورهای ایران و ترکیه برگزار می شود، حضور هیاتی بلند پایه متشکل از ۴۰ نفر از تجار و بازرگانان کشور ترکیه با محوریت انجمن سنگ ترکیه در نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، واگذاری فضایی در منطقه ویژه اقتصادی ترکیه جهت معرفی توانمندی های صنعت سنگ ایران و بالعکس از نکات بارز توجه این تفاهم نامه است.