• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در ۱۰ کیلومتری جاده محلات به شهر نیم ور در فضایی به مساحت ۹۰ هزار مترمربع شامل ۲۰ هزار مترمربع فضای سرپوشیده و ۷۰ هزار متر مربع فضای باز برپا شد.

  در ۵۰۰ غرفه این نمایشگاه، آخرین دستاوردهای حوزه سنگ های معدنی و تزئینی در زمینه های فرآوری سنگ های ساختمانی، معادن سنگ، ماشین آلات استخراج معدنی، قطعات و لوازم سنگ بری، معدن و ماشین آلات تخصصی و سایر صنایع وابسته به این صنعت به نمایش درآمده است.

  مدیر اجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: ۵۰۰ شرکت داخلی و خارجی در این دوره از برگزاری نمایشگاه بین المللی سنگ نیم ور محلات حضور دارند.

  محمد حلاجیان افزود: ۳۵۰ نفر از تجار و میهمانان خارجی از ۱۸ کشور در نمایشگاه بین المللی سنگ محلات حضور داشتند.

  وی ادامه داد: شرکت های تولید سنگ از برزیل، حضور تجار کشورهای ایتالیا، چین، هند، ترکیه، اتریش، نروژ، آذربایجان، نیجریه، غنا، کونگو، عمان و کویت از جلوه های دهمین نمایشگاه سنگ ایران است.

  حلاجیان اظهار کرد: نمایشگاه بین المللی سنگ محلات کارنامه درخشانی در سنوات قبل داشته و با توجه به اینکه محلات قطب مهم تولید سنگ های ساختمانی است، برگزاری این نمایشگاه در قلب ایران ظرفیتی موثر در بازتعریف سیاست های معدنی و بازاریابی سنگ های ساختمانی است.

  مدیر اجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: فعالان حوزه معادن و صنایع وابسته و مصرف کننده با وجود شمار قابل توجهی از معادن سنگ اطلاع جامع از پتانسیل‌های معدنی کشور ندارند و این نمایشگاه فرصتی برای ارائه داشته های این حوزه است.

  شهرستان محلات با ۵۵ هزار نفر جمعیت قطب تولید سنگ نما در کشور است که در فاصله ۱۰۵ کیلومتری اراک قرار دارد. ۷۰ معدن فعال سنگ در شهرستان محلات وجود دارد که ذخیره قطعی ماده معدنی آن ها ۳۰ میلیون تن است و میزان برداشت سالانه از این معادن ۲ میلیون تن است.

  بیش از ۲ درصد سنگ ساختمانی و هشت درصد سنگ تراورتن جهان درمحلات تولید می‌شود و ۲۸۰ واحد فرآوری با ظرفیت ۱۸ میلیون مترمربع سنگ در محلات فعالیت دارد که ۱۳ درصد تولید کشور در این شاخه انجام می شود.

  • ایرنا