• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، نهمین نمایشگاه سنگ محلات چهارشنبه ۲۴ شهریور در منطقه نیم‌ور از توابع این شهرستان و با حضور محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد و به مدت ۴ روز تا ۲۷ شهریور ادامه داشت.

  در گفت‌وگویی که با برخی نمایندگان این شرکت‌ها شد بیشتر آنان اظهار می‌کردند ذخایر سنگ در ایران غنی است و تنوع و کیفیت مطلوب سنگ‌ها نقطه قوت این ماده معدنی کشور محسوب می‌شود و تحسین بسیاری را برانگیخته است و این شرکت‌ها را به تمایل به روابط اقتصادی با شرکت‌های ایرانی و حتی سرمایه‌گذاری در کشور سوق می‌دهد، اما فصل مشترک مشکلات خارجی‌ها در رابطه با ایران موانعی است که در زمینه تبادلات ارزی وجود دارد و از دوران اعمال تحریم‌ها تاکنون هر چند سبک‌تر شده، اما آثار آن همچنان پابرجاست و سد مهمی برای توسعه روابط اقتصادی به‌شمار می‌آید.

  سنگ‌های ایرانی، مناسب صادرات
  فرانکو سارگان ایتالیایی، مدیرعامل شرکت خصوصی اف‌اس‌ای است و در این شرکت به بازسازی ماشین‌آلات دست دوم سنگی و فروش آنها می‌پردازد. او و همکار ایرانی‌اش روزبه کریمی توضیح می‌دهند که «اف‌اس‌ای» در ایتالیا ماشین‌آلات دست دوم سنگی را که بیشترشان از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد تولید شده بازسازی می‌کند و می‌فروشد. حالا برای دومین بار فرانکو به ایران آمده تا در این نمایشگاه سنگ حضور پیدا کند. او پیش از این در نمایشگاهی که تیر ماه گذشته در تهران برگزار شده بود نیز شرکت داشت. فرانکو می‌گوید درصدد است تا در صورت دستیابی به مشتری ایرانی، نمایندگی خود را در این کشور ایجاد کند، او همچنین از امکان حضور ماشین‌های رباتیک سنگبری که توانایی برش دادن سنگ به صورت‌های گوناگون را دارند، خبر داد.

  فرانکو در ادامه از حضور خود در نمایشگاه‌های برزیل، هند، مکزیک، عربستان سعودی، لهستان گفت و توضیح داد: برای آینده بازار سنگ ایران چشم‌انداز خوبی را می‌توان تصور کرد. ایران تعداد زیادی نیروی جوان دارد که این نقطه قوتی برای آینده محسوب می‌شود، نقطه قوت دیگر برای سنگ ایران، وفور سنگ‌های مناسب و زیبا است. البته اکنون به نظر من بازار داخلی ایران آرام و بسته به نظر می‌رسد، اما سنگ‌های ایرانی می‌تواند کالای مناسبی برای صادرات باشد. البته برای توسعه صادرات باید با استانداردهای سنگ‌های اروپا هماهنگ شود.

  وی افزود: دیگر مشکلی که در صنعت سنگ ایران احساس می‌شود کمبود نقدینگی در شرکت‌های سنگی متوسط است، ایران موقعیت استراتژیکی در منطقه دارد و با تکیه بر همین ویژگی و با استفاده از ذخایر غنی سنگی می‌تواند در رقابت با سایر کشورهای تولیدکننده در بازارهایی مانند روسیه و اروپا دست بالا را داشته باشد.

  فرانکو در ادامه از حضور در نمایشگاه‌های ایران ابراز خرسندی و برای حضور در نمایشگاه‌های آینده اعلام آمادگی کرد و توضیح داد که البته اگر شرایط همین طور مطلوب باشد، دوباره شرکت خواهم کرد.

  کریمی در پایان صحبت‌های فرانکو به‌عنوان نماینده او در ایران توضیح داد: معضل دیگری که در صادرات و واردات سنگ و ماشین‌آلات سنگی در ایران وجود دارد این است که ما در ارتباط با بانک‌های جهانی همچنان مشکل داریم و با توجه به اینکه مارکو هم گفت می‌توانیم بر روی صادرات خیلی کار کنیم، حل مشکلات مربوط به ارتباطات بانکی به عملی شدن صادرات بسیار کمک می‌کند.

  انعطاف قوانین معدنی ایران
  یوگاندا پالتی از هند دیگر مدیرعاملی بود که برای دومین بار در نمایشگاه‌های سنگ ایران حضور پیدا می‌کرد. حضور قبلی او همانند شرکت ایتالیایی اف‌اس‌ای به نمایشگاه سنگ تهران در تیرماه برمی‌گشت. پالتی بر روی استخراج گرانیت سفید و باریت سفید از معادن ایران در چابهار و خراسان جنوبی سرمایه‌گذاری کرده و از تلاش خود برای راه‌اندازی کارخانه سنگبری در جنوب کشور تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی خبر می‌دهد. او که در قالب یک شرکت ایرانی با عنوان شرکت معدنی البرزکانی (سهامی خاص) فعالیت می‌کند  در این‌باره که چرا با وجود ذخایر غنی سنگ در هند، ایران را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کرده، پاسخ داد: به چند دلیل، نخست اینکه قوانین معدنی که دولت ایران بر این صنعت در کشور اعمال می‌کند نسبت به قوانین هند منعطف‌تر است، دوم اینکه در ایران برخلاف هند هیچ محدودیتی در حجم تولید نیست و سومین دلیل اینکه هزینه‌های تولید در ایران نسبت به هند کمتر تمام می‌شود، البته در کنار این فعالیت در ایران هم مشکلات خود را دارد؛ مهم‌ترین مشکل ما درحال‌حاضر این است که با وجود فعالیت ۳ساله هنوز نتوانسته‌ایم ویزای کاری بگیریم؛ من هر ماه مجبورم از ایران به هند بروم و دوباره برگردم که بسیار سخت است و در صورت صدور ویزای کاری این مشکل حل می‌شود.

  وی ادامه داد: مسئله دیگر آن است که در ایران تقاضای خوبی برای سنگ گرانیت سیاه وجود دارد که در هند تولید می‌شود، اما مالیاتی که برای واردات این محصول وضع شده آن‌قدر زیاد است که مانع ورود این محصول به کشور شما می‌شود. در عین حال ایران ذخایر غنی از مرمر و عقیق دارد و هند در مقابل ذخایر خوبی از گرانیت، بنابراین تصمیم داشتیم این محصولات را بین ایران و هند مبادله کنیم، اما مشکلاتی که در زمینه تبادل ارز وجود دارد و با وجود رفع تحریم‌ها همچنان باقی است، مشکل‌ساز شده است.

  پالتی در پایان توضیح داد: ما در جلساتی که با مقامات ایرانی داشتیم و نامه‌هایی که فرستادیم درباره مشکلات‌مان صحبت کردیم، اما تا به حال اقدامی برای رفع آنها نشده است. در نهایت با همه مشکلات و موانع مزایای حضور در بازار ایران به معایب آن ارجحیت دارد و ایران نسبت به سایر کشورهای خاورمیانه بازاری بزرگ‌تر با ذخایر غنی‌تری محسوب می‌شود، ما به رشد در این بازار امیدواریم و فکر می‌کنیم می‌توانیم مشتریان خود را در اینجا بیابیم.

  معرفی جهانی نمایشگاه‌های ایرانی
  حسین ساری، مدیر صادرات شرکت خصوصی زیمِک ترکیه است و در زمینه تولید ماشین‌آلات سنگی فعالیت می‌کند. او می‌گوید که به‌تازگی به سمت مدیریت صادرات زیمکس منصوب شده، اما شرکتش از سال ۲۰۰۸م تاکنون با ایران همکاری دارد و پیش از این و در ۳ دوره قبل هم در نمایشگاه‌های ایران در تهران و محلات حضور داشته است.

  ساری در ادامه توضیح می‌دهد: ایران بازار خوبی برای سنگ دارد، اما اگر طوری برنامه‌ریزی و فعالیت شود که امکان حضور شرکت‌های مختلف جهانی در نمایشگاه فراهم باشد و نمایشگاه‌های ایرانی در سطح جهانی معرفی شوند، موفقیت بیشتری به همراه خواهد داشت، به‌طور مثال در نمایشگاه سنگی که در ژوئیه گذشته (تیر) در تهران برگزار شده بود در این باره بهتر عمل شده بود. مسئله دیگر، همکاری با ایران به مسائل سیاسی برمی‌گردد که ابعاد اقتصادی را هم دامنگیر خود می‌کند، این مسئله به‌طور ویژه در تبادلات ارزی مصداق پیدا می‌کند و همچنین گاهی اختلاف‌های سیاسی بین دو کشور ایران و ترکیه به بروز موانع اقتصادی برای تاجران نیز منجر می‌شود. درنهایت ما فکر می‌کنیم که بتوانیم بازار فروش محصولات خود را در ایران پیدا کنیم و با وجود موانعی که وجود دارد حضور ما در ایران درحال‌حاضر برای زیمِک موثر به نظر می‌رسد.

  نیاز به ایده‌های نو
  احمد اکبری‌دانا، تکنسین نمایندگی شرکت ایتالیایی بریتون (بزرگترین تولیدکننده ماشین‌آلات سنگبری در ایتالیا) غرفه‌دار دیگری در این نمایشگاه بود. او بیان کرد که شرکتش به طور پیوسته با نشان (بریتون) ایتالیایی و به‌عنوان نماینده آن در ایران در نمایشگاه‌های داخل کشور حضور دارد و همچنین در نمایشگاه‌های سنگی که در ورونای ایتالیا هم برگزار می‌شود به عنوان نماینده ایرانی این شرکت مستقر است.

  اکبری‌دانا توضیح می‌دهد: از آنجا که ما در حوزه صادرات و واردات فعالیت داریم، به طور مستقیم از روابط ایران با سایر کشورها تاثیر می‌گیریم، بنابراین محدودیت‌هایی که در پرداخت و دریافت حواله‌ها داریم بیش از هر چیز مجموعه ما را به عنوان شرکتی که دارد به‌صورت فراملی فعالیت می‌کند، آزار می‌دهد و گاه ما را وامی‌دارد تا از کانال کشوری دیگر به دریافت حواله اقدام کنیم، در حالی که ورود ارز به کشور اقدام سازنده‌ای محسوب می‌شود، ولی متاسفانه این اتفاق به راحتی رخ نمی‌دهد. البته این تنها معضلی است که ما در ایران و در حوزه کاری خود با آن روبه‌رو هستیم و در یک نگاه کلی عرصه ماشین‌آلات سنگی کسب‌وکار خوبی در ایران محسوب می‌شود، به‌ویژه از آن جهت که صنعت سنگ به‌تازگی در ایران به سمت مدرن شدن می‌رود، تاکنون فعالیت‌های این بخش بسیار روی روال سنتی پیش می‌رفت، به‌عنوان مثال در حال حاضر سنگبرهای داخلی سنگ را با عرض ۴۰ سانت می‌برند، ولی در دنیای مدرن امروز دیگر عرض‌های کم معنا ندارد و سنگ در قواره‌های بزرگ و بالاتر از ۱/۵ تا ۲متر بریده می‌شود، همین اتفاق به‌تازگی وارد صنعت سنگ ایران هم شده و دارد رشد می‌کند. صنعت سنگ ایران از نبود ایده‌های جدید و بکارگیری اصول مدرن کار در ضعف است و سنتی‌کاران سنگی به‌تازگی متوجه شده‌اند که دنیای سنگ ظرفیت پذیرش ایده‌های نو و فراملی را دارد.