• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، دهمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران پس از ۴ روز برگزاری و شرکت بیش از ۴٠٠ شرکت داخلی و خارجی، در نیم ور محلات به کار خود پایان داد.

  محمدرضا منصوری نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در این مراسم هدف از برگزاری نمایشگاه هایی با این سبک را بروزرسانی اطلاعات و معرفی کالاها و خدماتی که می توان به دنیا عرضه کرد، دانست و گفت: در دو مقوله توانمندسازی و بسته بندی و برندسازی باید کارهای بسیاری انجام پذیرد تا بتوانیم محصولات خود را در بازار جهانی عرضه کنیم .

  وی با اشاره به قیمت پایین حامل های انرژی در ایران و ارتباط آن با کالاهای صادراتی گفت: در کشوری زندگی می کنیم که قیمت حامل های انرژی در سبد قیمتی تولید بسیار پایین و حتی رایگان است ولی با این وجود قدرت صادرات نیز بسیار پایین است، باید این فضا را بهبود بخشید و با تلاش بیشتر گام های حرفه ای در بازاریابی برداشت و با نهادینه کردن کارآفرینی گام به سوی تولیدات صادراتی برداریم .

  وی با اشاره به تهیه طرحی در مجلس جهت ایجاد تفکر کارآفرینی در دوران تحصیل افزود: در مجلس شورای اسلامی طرح جلوگیری از صادارت سنگ خام(کوپ) مطرح و تصویب شده و این بدان معناست که باید سنگ های فرآوری شده را صادر کنیم تا ضمن دریافت ارزش افزوده از هدر رفت منابع کشور جلوگیری کرده و با مشارکت سرمایه گذاران خارجی چرخ صنعت سنگ را بچرخانیم، زیرا تولید باید ناب و با کیفیت باشد تا قدرت رقابت با دنیا را داشته باشد و باید از توان خارجی ها در این زمینه استفاده کنیم .

  علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن تشکر از معدنداران و دست اندرکاران تولید سنگ ابراز امیدواری کرد که در سال های آتی و با هدف گذاری پنج ساله گام های عالی برای به کمال رسیدن نمایشگاه سنگ ایران در نیم ور محلات برداشته شود و این نمایشگاه بتواند نقش موثری در بازار سنگ خاورمیانه و دنیا ایفا کرده و با بازاریابی درست و بروزرسانی دستگاه های کارخانجات تولیدی و استفاده از تکنولوژی روز دنیا در بازار جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد .

  علی زینی وند فرماندار شهرستان محلات نیز دهمین نمایشگاه سنگ ایران را حاصل کار و بکارگیری خرد جمعی بخش خصوصی دانست و با اشاره به موانع موجود بر سر راه توسعه شهرستان محلات گفت: با توجه به محصور شدن محلات در میان مناطق حیات وحش و محیط زیست توسعه این شهرستان با اخلال جدی مواجه شده است .

  وی با انتقاد از برخی مدیران گفت: برخی تصمصم سازی مدیران باعث بروز مشکلاتی برای تولید کنندگان و صنعتگران این شهرستان شده است. مدیر باید تسهیلگر بوده و جهت حل مسائل مردم گام بردارد ولی متاسفانه برخی مدیران با استناد به برخی قوانین و مقررات دست و پاگیر قفلی بر پای حرکت و تعالی تولیدکنندگان زده اند که این موارد باید با همکاری مجلس رفع و جهت رشد و توسعه این منطقه و صنعت سنگ آن گام برداشته شود.

  فرماندار محلات افزود: اگر به سمت تکنولوژی، پژوهش و بازارهای دنیا نرویم در آینده ای نه چندان دور صنعت سنگ این منطقه به ورطه فراموشی سپرده خواهد شد و دیگر نام و نشانی از سنگی که امروز برند جهانی دارد نخواهیم شنید.

  محمد حلاجیان دبیر اجرایی این نمایشگاه نیز وجه تمایز نمایشگاه امسال را بین المللی بودن آن دانست و گفت: امسال بیش از ۴۰۰ شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور داشتند و برای اولین بار در طول ۱۰ سال برگزرای این نمایشگاه پس از اخذ مجوزهای لازم از سازمان توسعه تجارت ایران این نمایشگاه به صورت بین المللی برگزار شد. در این نمایشگاه شرکت کنندگانی از برزیل، ایتالیا، اسپانیا، چین، هند، ترکیه و افغانستان حضور داشتند و در طول برگزاری نمایشگاه جلسات متعددی با رایزنان چینی و ایتالیایی برگزار و تفاهم نامه های همکاری های دو جانبه امضا شد.

  وی درخصوص میزان مشارکت شرکت کنندگان نیز گفت: در این دوره از نمایشگاه شاهد رشد ۲۰ درصدی مشارکت نسبت به سال گذشته بودیم.

  در پایان این مراسم از منتخبین دومین مسابقه بین المللی فرهنگی هنری نمایشگاه سنگ ایران شامل عکس، خطاطی، داستان کوتاه و کاریکاتور با اهدای لوح و جوایزی تقدیر به عمل آمد. لازم به ذکر است در بخش فرهنگی این نمایشگاه ۴۰۰ اثر از ۴۰ کشور دنیا به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که براساس رای مردمی پنج اثر برگزیده شده و بیش از یک میلیون و ۴۰ هزار نفر در فرآیند انتخاب آثار مشارکت داشته اند.

  • ایسنا