• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، دوازدهمین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی صبح امروز در اتاق جلسات سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی برگزاری شد.

  محمد رضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی در این جلسه اظهار داشت: تمامی سعی و تلاش ما در استان مرکزی این است که تعامل بین دولت و بخش خصوصی را تا جایی که امکان دارد افزایش دهیم.

  وی افزود: ما از اول انقلاب تاکنون با تحریم های مختلفی روبرو بوده ایم و همیشه توانسته ایم با موفقیت از این تحریم ها عبور کنیم و هم اکنون نیز با سربلندی از این تحریم ها عبور خواهیم کرد.

  وی ادامه داد: میز سنگ کشور به استان مرکزی واگذار شده است. برای هر چه بهتر انجام شدن مسائل مربوط به میز سنگ کشور در نظر داریم کمیسیون های تخصصی تولید و استخراج، فراوری، بازاریابی و فروش را تشکیل دهیم و با همکاری تمامی استانهای سنگی کشور صادرات سنگ کشور را به میزان مطلوب برسانیم.

  افزایش صادرات مهمترین اولویت میزسنگ کشوراست

  محمد رضا حاجی پور

  محمد رضا حاجی پور

  وی تصریح کرد: مهمترین اولویت برای میز سنگ کشور برطرف کردن مشکلات مربوط به صادرات است. این مشکلات در میز سنگ کشور مطرح و به مسئولین انتقال داده می شود تا در مورد برطرف کردن این موانع اقدامات لازم را انجام دهند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب در میز سنگ کشور لازم است تمامی افرادی که در حوزه صادرات نقشی فعال و موثر دارند حضور داشته باشند.

  وی ادامه داد: جهت گیری ما باید به سمت افزایش صادرات باشد. باید برای واحدهای تولیدی که در امر صادرات فعال هستند مشوق های لازم در نظر گرفته شود و حضور واحدهای تولیدی در نمایشگاه های بین المللی در اولویت قرارگیرد.

  محمد رضا حاجی پورگفت: نقشه راه معدن تدوین و ابلاغ شده است. در این راستا باید همه سعی و تلاش ما براین باشد تا معادن کوچک و غیرفعال را فعال کنیم. یکی از فوائد راه اندازی کلینیک معدن این است که ما می توانیم دراین کلینیک مشکلات و موانع موجود بر سر راه رشد و توسعه معدن را شناسایی و برطرف کنیم.

  وی تاکید کرد: برای رشد و توسعه صنعت معدن از تمامی ظرفیت های بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد.

  معادن گرانیت چین تعطیل شده اند

  محسن میرزایی

  محسن میرزایی

  در ادامه محسن میرزایی عضو هیات مدیره انجمن سنگ ایران اظهار داشت: مهمترین مشکلی که در حال حاضر برای افزایش صادرات وجود دارد مراودات بانکی و برخی تحریم ها است. اگراین مشکلات برطرف شود بخش خصوصی می تواند در مدتی کوتاه جایگاه واقعی سنگ ایران را در دنیا تبیین کند.

  وی افزود: برای بیان کردن مشکلات حوزه صادرات بهترین افراد کسانی هستند که هر روز این کار را انجام می دهند. این افراد می توانند بهترین مشورت ها را به مسئولین بدهند.

  وی ادامه داد: به دلیل مشکلات موجود، برخی از واحدهای فراوری در حال حاضر سنگ خود را بسیار ارزان به دلال های عرب می فروشند این در حالی است که اگر مشکلات بانکی ایران حل شود می توانیم سنگ ایران را با قیمت های جهانی عرضه کنیم.

  محسن میرزایی ادامه داد: طبق اخباری که من شنیده ام تمامی معادن سنگ گرانیت چین به دلایل مسائل محیط زیستی تا صد سال آینده تعطیل خواهند بود. چینی ها در حال حاضر آمادگی کامل دارند برای اینکه در معادن گرانیت ایران سرمایه گذاری کنند و این بهترین فرصت است برای اینکه سرمایه گذاران چینی را جذب و معادن غیرفعال گرانیت را فعال کنیم.

  نیازمند مراودات مالی بیشتر با دنیا هستیم

  در ادامه عباس قنبری عضو انجمن سنگ ایران اظهار داشت: در حال حاضر برخی از هزینه های مربوط به صادرات سنگ در ایران مانند هزینه های حمل و نقل و کانتینر با دلار ۱۴ هزار تومان انجام می شود اما دلار حاصل از صادرات وارد سامانه نیما و با نرخ ۸ هزار تومان محاسبه می شود. انتظار ما از دولت این است که فاصله بین این دو نرخ را کم کند یا به هر ترتیبی که خود می داند این مشکل را برطرف کند.

  وی ادامه داد: مسائل مراودات مالی با کشورهای دیگر از مهمترین مشکلات صادرات است.

  محسن بسارده

  محسن بسارده