• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، دومین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی با حضور محمد رضا حاجی پور، مصطفی آمره، محسن بسارده، محسن میرزایی، محمد حسین حیدری، بهنام نیکفر، عزیز میرزائیان، محمد حلاجیان، عباس قنبری  و حسین سروش در سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی تشکیل شد.

  وظایف و اختیارات آئین نامه داخلی شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی

  در ابتدای جلسه عزیز میرزائیان دبیرانجمن معدنکاران سنگ های تزئینی استان مرکزی پیش نویس آئین نامه داخلی شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی را قرائت کرد تا حاضران در جلسه نظرات کارشناسی خود را پیرامون این آئین نامه ایراد کنند. برخی از وظایف و اختیارات این شورا به شرح زیر است:

  • شناسایی موانع مربوط به زنجیره صنعت سنگ استان (اکتشاف، استخراج، فراوری و صادرات) و ارائه راهکار اجرایی و پیگیری آنها تا حصول نتیجه.
  • تهیه آمار و اطلاعات دقیق از صنعت سنگ استان و ساماندهی آمار و اطلاعات مربوطه.
  • تدوین سند راهبردی توسعه صنعت سنگ استان با توجه به موارد زیر:

  بازسازی و نوسازی ماشین آلات و تجهیزات معادن و صنایع معدنی

  ارتقاء سطح مهارت نیروی انسانی در زنجیره صنعت سنگ از طریق آموزش

  برنامه های آموزشی و تحقیقاتی اصلاح روش ها و ارائه تسهیلات مالی به متقاضیان

  کاهش ضایعات در معادن و صنایع سنگبری و استفاده بهینه از آنها

  افزایش ایمنی و بهره وری در صنعت سنگ

  افزایش تولید، رقابت پذیری واحدهای تولیدی

  فعال سازی معادن راکد

  توسعه صادرات

  • فراهم نمودن استفاده از خدمات کارشناسان صاحب نظر در اجرای وظایف شورا
  • بررسی چگونگی امکان افزایش سطح همکاری با هدف سرمایه گذاری مشترک داخلی و خارجی
  • ایجاد ارتباط و تعامل با مراجع و دستگاه های اجرایی مرتبط در جهت رفع موانع و مشکلات تولید اعم از محیط زیست منابع طبیعی، دارایی و امور مالیاتی
  • تصویب بودجه و پیش بینی ردیف بودجه مربوطه
  • استفاده بهینه از قابلیت و توانمندی های تشکل های مرتبط با صنعت سنگ استان
  • ترویج و حمایت از فن آوری های نو در روش های تولید

  باید نقاط ضعف قانون را شناسایی و برطرف کنیم

  محمد رضا حاجی پور

  محمد رضا حاجی پور

  در ادامه جلسه محمد رضا حاجی پور رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: یکی از مهمترین برنامه هایی که این سازمان در استان مرکزی دنبال می کند مشارکت همه جانبه بخش خصوصی در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها است. در همین راستا بیش ازهشتاد نفراز فعالان بخش خصوصی به سازمان صنعت معدن  تجارت استان مرکزی مشورت می دهند.

  وی افزود: شورای سیاست گذاری صنعت سنگ در سطحی کشوری نیز تشکیل شده است و فعالان صنعت سنگ به وزیرمحترم صنعت معدن و تجارت برای رفع موانع این صنعت مشورتهای لازم را ارائه می دهند.

  وی ادامه داد: خیلی از تصمیماتی که در اینجا گرفته می شود در سطح استان است و می توان با دستورالعمل های لازم آنها را اجرایی کرد، برخی از آنها هم در اختیار ما نیست و به وزارت صنعت معدن و تجارت منتقل و در آنجا تصمیمات لازم برای رفع موانع اتخاذ می شود. استان مرکزی بعد از وزارت صمت اولین استانی است که این شورا را تشکیل داده است.

  وی تصریح کرد: برای رشد و توسعه صنعت سنگ باید نقاط ضعفی که در قانون وجود دارد را شناسایی و برطرف کنیم، انعکاس موانع و مشکلات موجود در بخش صنعت سنگ و معدن می تواند بسیار راهگشا باشد و این شورا می تواند این مهم را به خوبی انجام دهد.

  ده درصد از حقوق دولتی باید در زمینه تحقیق و توسعه هزینه شود

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: طبق قانون حدودا ده درصد از حقوق دولتی باید در زمینه تحقیق و توسعه هزینه شود، در این مورد باید اطلاع رسانی های لازم صورت پذیرد و معدنکاران به این مهم تشویق شوند تا تحقیق و توسعه را دراولویت کاری خود قرار دهند.

  وی گفت: نکته مهم دیگری که باید مورد توجه فعالان صنعت سنگ استان قرارگیرد حضور در نمایشگاه های بین المللی خارجی مخصوصا نمایشگاه سنگ ورونای ایتالیا است. بازدید از این نمایشگاه به منزله یک کلاس درس وآموزش فشرده است.

  وی ادامه داد: ایتالیایی ها در برخی موارد سنگ خام ایران را خریداری و در کشورشان فراوری و به نام خودشان در دنیا عرضه می کنند، حضور در نمایشگاه سنگ ایتالیا این فرصت را به ما می دهد که راهکارهایی که آنها برای فراوری های نوین و بازاریایی اتخاذ کردند را فرا بگیریم.

  حاجی پور گفت: این شورا باید در مرحله اول جایگاه فعلی صنعت سنگ استان مرکزی را مشخص کند و در مرحله دوم برای پنج ساله آینده برنامه ریزی کند. توسعه صادرات از موارد بسیار مهمی است که در این شورا باید مورد توجه قرار گیرد.

  زمین نمایشگاه سنگ ایران به صورت قطعی واگذار شود

  محمد حلاجیان

  محمد حلاجیان

  در ادامه محمد حلاجیان مدیراجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: بحث بازاریابی و فروش در صنعت سنگ از نکاتی است که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته و لازم است که با جدیت بیشتری به این مقوله توجه شود. برای رسیدن به دیدگاه های نو و جدید دراین زمینه لازم است از هیات های خارجی فعال درعرصه صنعت سنگ دعوت کنیم تا در برخی جلسات این شورا حضور داشته باشند.

  وی با اشاره به برگزاری دهمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در مهرماه سال جاری گفت: یکی از مهمترین رویدادهای نمایشگاه سنگ ایران حضور وزیر صنعت معدن و تجارت در نهمین دوره این نمایشگاه بود که با دستور ایشان مجوزهای لازم برای بین المللی برگزار شدن این نمایشگاه صادر شد.

  وی افزود: مسئولان نمایشگاه سنگ ایران در یک سال گذشته با حضور درنمایشگاه های ترکیه، هند و چین تبلیغات بسیار خوبی را برای نمایشگاه دهم انجام دادند تا وجهه بین المللی نمایشگاه را بیش از پیش پررنگ کنند. همه تلاش مجموعه «یکتا سنگ» این است که این ظرفیت را جهانی کند و بدانجا برساند که نمایشگاه سنگ ایران به قطبی مهم در صنعت سنگ دنیا تبدیل شود.

  وی ادامه داد: مشکلات عمده ای نیز در خصوص برگزاری نمایشگاه سنگ ایران است که امیدواریم با حمایت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی این مشکلات برطرف شوند. برخی از این مشکلات به شرح زیر است: عدم واگذاری ۳۰ هکتار زمین نمایشگاه، زیبا سازی محوطه جلویی نمایشگاه و محوطه پارکینگ و آسفالت کردن ورودی های نمایشگاه، همکاری شرکت شهرک های استان مرکزی برای حمایت از حضور ۳۵۰ تاجر بین المللی، حضور گمرک در نمایشگاه، پرداخت ده درصد کمک بلاعوض سازمان صنعت، معدن و تجارت به نمایشگاه بابت انجام کارهای عمرانی که مصوبه قانونی دارد.

  در همین راستا محمد رضا حاجی پور اعلام کرد که در مورد تمامی موارد فوق همکاری های لازم با نمایشگاه بین المللی سنگ ایران انجام خواهد شد.

  معادن فلزی و معادن سنگ تزئینی از هم جدا شوند

  محسن میرزایی

  محسن میرزایی

  در ادامه جلسه محسن میرزایی عضو هیات مدیره انجمن سنگ ایران و عضوهیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: در شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی لازم است که به کیفیت تولید و نزدیک کردن آن به استانداردهای جهانی توجه ویژه ای صورت پذیرد.

  وی افزود: در حال حاضر تولید به اندازه کافی در صنعت سنگ ایران صورت می گیرد اما در بسیاری  از موارد این تولیدات کیفیت لازم را ندارند و نمی توانند وارد بازارهای جهانی شوند، لازم است که در مورد بالا رفتن کیفیت این تولیدات اقدامات لازم و اساسی صورت پذیرد.

  میزرایی گفت: عمده سنگی که از ایران به کشور ایتالیا صادر می شود «لاشتر» است که در آنجا با بهترین و پیشرفته ترین دستگاهها فراوری می شود. ایتالیا در بحث تکنولوژی و فراوری حرف اول را در دنیا می زند و به هیچ وجه نمی خواهد این جایگاه را ازدست بدهد، برای رسیدن به نقطه ای که بتوانیم با این کشور رقابت داشته باشیم باید همه تلاش و همت خود را به کار بندیم، البته این نکته را نیز باید توجه داشت که راه سختی در پیش داریم چرا که ایتالیایی ها به هیچ وجه حاضر نیستند جایگاه ویژه خود را در صنعت سنگ از دست بدهند.

  وی ادامه داد: مهمترین درخواست ما از سازمان صنعت، معدن و تجارت این است که بسترهای لازم برای جدا سازی معادن فلزی و تزئینی را فراهم کند، امیدواریم که این کاراز استان مرکزی شروع شود، این بزرگترین کمکی است که می توان به معادن سنگ تزئینی کرد.

  تهیه آمار صنعت سنگ استان مرکزی با یک تیم قوی

  عباس قنبری

  عباس قنبری

  در ادامه عباس قنبری عضو کمیسیون فرآوری و ارتقای تکنولوژی انجمن سنگ ایران اظهار داشت: برای رشد و توسعه همه جانبه صنعت سنگ لازم است آمار و اطلاعات دقیقی از معادن و کارخانجات فراوری صنعت سنگ استان مرکزی تهیه شود.

  وی گفت: برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این زمینه لازم است یک تیم قوی آمار و اطلاعات کارخانجات را پیگیری کند و یک تیم قوی آمار و اطلاعات معادن را و برای هر دوی اینها یک اپلیکیشن تعریف شود و در اختیار فعالان صنعت سنگ قرار گیرد.

  اقدامات لازم برای حمل و نقل های ۵۰ تنی صورت پذیرد

  بهنام نیکفر

  بهنام نیکفر

  در ادامه بهنام نیکفر مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: بحث حمل و نقل و زیر ساخت های لازم برای معادن از جمله موارد بسیار مهمی است که باید به صورت دقیق و سنجیده مورد بررسی قرار گیرد. رشد و توسعه حمل و نقل های مربوط به معادن در قانون آمده است اما در بسیاری از موارد اجرا نمی شود.

  وی افزود: به عنوان مثال در کارارا ایتالیا روش حمل و نقل سنگ از معدن به این صورت پیش بینی شده که ماشین ها می توانند تا ۴۰ یا ۵۰ تن سنگ را بارگیری کنند و به کارخانه برسانند.

  وی تاکید کرد:  توجه داشته باشید که این روش چقدر مفید و کارآمد است و به چه میزان می تواند در کاهش مصرف سوخت و انرژی و حمل و نقل به ما کمک کند. برای این کار لازم است جاده هایی که از معدن به کارخانه ها می روند برای حمل بار۴۰ و ۵۰ تنی بازتعریف شوند که انجام این مساله اگر حمایت مسئولین را به دنبال خود داشته باشد شدنی است.

  وی تصریح کرد: حداقل می توانم به جرات بگویم که این کاردر شهرستان محلات به خوبی انجام شدنی است چون در این شهر فاصله معدن تا کارخانه بسیار کم است و می توان این جاده ها را برای بارهای سنگین تر بازتعریف کرد.

  برق واحدهای تولیدی را قطع می کنند

  حسین سروش

  حسین سروش

  در ادامه حسین سروش رئیس انجمن سنگبری های شهرستان محلات و نیم ور گفت: مصوبات و دستورالعمل هایی که در مورد واحدهای تولیدی صادر شده به صراحت می گوید که برق واحدهای تولیدی به هیچ وجه نباید قطع شود و اداره برق باید همکاری های لازم در مورد واحدهای تولیدی که بدهی دارند را انجام دهد و روش هایی را برای دریافت بدهی اتخاذ کند که به قطع کردن برق منجر نشود اما بااین حال هنوز شاهد هستیم که در برخی موارد برق واحدهای تولیدی قطع می شود.

  وی گفت: مساله این است که قطع کردن برق واحدهای تولید را داده اند به پیمانکار و پیمانکار برای اینکه ذینفع است بلافاصله دراین مورد اقدام می کند.

  محمد رضا حاجی پور در راستای صحبت های سروش گفت: برق هیچ واحد صنفی نباید به خاطر بدهی قطع شود و اداره برق باید راههای دیگری غیر از قطع برق برای دریافت بدهی اش اتخاذ کند، شما موارد را به استان منعکس کنید حتما رسیدگی خواهد شد.

  محمد حسین حیدری

  محمد حسین حیدری

  محسن بسارده

  محسن بسارده

  مصطفی آمره

  مصطفی آمره