• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، هیات تجاری سیاسی ایران که برای بازدید از نمایشگاه بین المللی استانبول از تاریخ یکم تا چهارم شهریور ماه سال جاری در ترکیه حضور داشت در روز دوم نمایشگاه با حمید اکبر مولایی معاون سرکنسولگری ایران در ترکیه دیدار کرد.

  دعوت حجت الاسلام علیرضا سلیمی از سرکنسولگری ایران در ترکیه برای حضور در دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران

  دراین دیدار حجت الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کشور ترکیه بازار بسیار مناسبی برای سنگ های فراوری ایران است و ما می توانیم صادرات سنگ های فراوری شده ایران را به این کشور انجام دهیم، همچنین کشور ترکیه در زمینه تولید ماشین آلات به موفقیت های خوبی رسیده که می توانیم زمینه انتقال تکنولوژی این دستگاه ها به ایران را فراهم کنیم.

  وی افزود: کشور ترکیه و ایران ظرفیت های بسیار بالایی در صنعت سنگ دارند و لازم است با افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور از این ظرفیت ها به نحو احسن استفاده کرد.

  وی ادامه داد: سرکنسولگری ایران در ترکیه در زمینه برقراری مراودات تجاری تجربیات ارزنده ای دارد که لازم است صنعت سنگ ایران از این تجربیات استفاده کند. استفاده از این تجربیات و همکاری با سرکنسولگری ایران در این زمنیه از خطاهای احتمالی جلوگیری می کند.

  وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از مشکلات بسیار مهم تجار و بازرگانان و صنعتگران حوزه صنعت سنگ ایران جابجایی پول است که لازم است در این مورد اقدامات و پیگیری های لازم از طرف سرکنسولگری ایران در ترکیه صورت پذیرد و بسترهای لازم برای جابجایی پول فراهم شود. بدون شک سرکنسولگری ایران با توجه به تجربیات ارزنده ای که دارد می تواند در این زمنیه بسیار کمک کننده باشد.

  وی تصریح کرد: بحث انتقال تکنولوژی دستگاه های فراوری از ترکیه به ایران موضوع مهمی است و نیاز به پیگیری دارد، همچنین در ایران سنگ های فراوری شده بسیار منحصر به فردی تولید می شوند که لازم است بسترهای صادرات را برای این سنگ ها فراهم کنیم. دانش فنی مهندسی موجود در ایران از ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار است و به طور حتم می توان در مورد صادرات آن اقدام کرد. به هر میزان که مبادلات تجاری قوی تری بین ایران و ترکیه صورت پذیرد تجار و صنعتگران ما از منافع مادی بیشتر بهره مند خواهند شد و اشتغال آفرینی بیشتری در کشور صورت خواهد پذیرفت.

  وی در پایان ازحمید اکبرمولایی معاون سرکنسولگری ایران در ترکیه درخواست کرد تا به همراه یک هیات تجاری از دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران که در مهرماه سال جاری برگزار می شود بازدید کند.

  علی زینی وند: از سرمایه گذاران ترک استقبال می کنیم

  در ادامه دکترعلی زینی وند فرماندارشهرستان محلات اظهار داشت: شهرستان محلات در زمینه تولید و فراوری سنگ های تزئینی از ظرفیت های بسیار ویژه ای برخوردار است. برخی ازمعادن موجود در این شهرستان دارای برندهای بین المللی هستند و تقریبا برای تمامی فعالان صنعت سنگ دنیا شناخته شده هستند.

  وی افزود: بسترهای سرمایه گذاری در صنعت سنگ محلات برای سرمایه گذاران ترک فراهم است و از حضور فعالان صنعت سنگ ترکیه برای سرمایه گذاری در این شهرستان استقبال می کنیم، به هر میزان که سرمایه گذاری های لازم بین دو کشور در صنعت سنگ بیشتر انجام شود میزان رشد و توسعه این صنعت بیشتر خواهد شد.

  حمید اکبرمولایی: تسهیل سازی مراودات تجاری از وظایف اصلی ما است

  در ادمه حمید اکبرمولایی معاون سرکنسولگری ایران در استانبول اظهار داشت: میزان تجارت سنگ در دنیا رقمی معادل ۲۲ میلیارد دلار است که سهم ترکیه از این مقدار حدودا ۲.۲ میلیارد دلار می باشد. فعالیت جدی ترکیه در زمینه صادرات سنگ از سال ۱۹۸۶ با عدد ده میلیون دلار آغاز شد و تا بدانجا پیش رفت که امروزه توانسته است ده درصد از بازارهای جهانی این صنعت را در اختیار داشته باشد.

  وی افزود: با توجه به ظرفیت های بسیار خوبی که در صنعت سنگ ایران وجود دارد و توانمندی منحصر به فرد صنعتگران و تجار و بازرگانان ایرانی می توانیم همکاریهای خوبی بین صنعتگران دو کشور ایجاد کنیم و به طور حتم نتایج بسیار درخشانی را از این همکاری بدست آوریم.

  وی با اشاره ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه ایران و نظر مساعد دکتر ظریف در خصوص تسهیل سازی مراودات تجاری کشورهای مختلف و ایران اظهار داشت: برقراری ارتباط های تجاری بین ایران و کشورهای مختلف از مفاد مهم اقتصاد مقاومتی و از وظایف اصلی و اساسی سرکنسولگری های ایران در کشورهای مختلف است و ما این هدف را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.