• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در حاشیه دهمین نمایشگاه سنگ ایران فرماندار شهرستان محلات به همراه مسئولین شرکت یکتا سنگ و تنی چند از مسئولین شهرستان محلات و نیم ور با «گابریله مارتیناگو» مدیر بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا و «تونی کررادینی» قائم مقام بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا دیدار کردند.

  دکترعلی زینی وند فرماندار شهرستان محلات در ابتدای جلسه ضمن خیر مقدم به مهمانان اظهار داشت: شهرستان محلات دارای ظرفیت های بسیار ویژه و ممتازی است. یکی از این ظرفیت ها صنعت گل این شهرستان است، حدودا هزار هکتار از زمین های این شهرستان زیر کشت گل و گیاه است و بسیاری از صنعتگران گل و گیاه آلمان و هلند صنعتگران گل و گیاه این شهرستان را می شناسند.

  وی ادامه داد: دومین ظرفیت مهم این شهرستان صنعت توریسم و آبگرم محلات است. آبگرم محلات از نظر خواص درمانی در دنیا مقام دوم را دارد و هر ساله تعداد زیادی از مسافران داخلی و خارجی از این ظرفیت استفاده می کنند.

  وی خاطر نشان کرد: صنعت سنگ محلات با دارا بودن ۱۵۰ معدن و ۳۰۰ کارخانه فراوری نیز از ظرفیت های بسیار مهم این شهرستان به شمار می آید. فعالان صنعت سنگ محلات و نیم ور در دنیا شناخته شده هستند و برخی معادن سنگ موجود در این منطقه دارای برند جهانی هستند.

  فرماندار محلات گفت: طبق مصوبه های موجود به زودی در این شهرستان منطقه ویژه اقتصادی سنگ ایجاد خواهد شد و به طور حتم بعد از ایجاد منطقه اقتصادی سنگ در این شهرستان ظرفیت ها و توانمندی های سنگ منطقه چند برابر خواهد شد و در صادرات سنگ نقش بسیار پر رنگ تری را ایفاء خواهد کرد.

  وی ادامه داد: برای افزایش صادرات سنگ های فراوری شده ما نیازمند تکنولوژی روز دنیا هستیم و در این زمینه کشور ایتالیا که در زمینه تکنولوژی صنعت سنگ سر آمد است می تواند به ما کمک کند. برای انتقال تکنولوژی از کشور ایتالیا به این منطقه تمامی بسترهای لازم فراهم است.

  وی تصریح کرد: همچنین از تمامی تجار و بازرگانان ایتالیا دعوت می کنم که به شهرستان محلات تشریف بیاورند و از نزدیک با ظرفیت های صنعت سنگ منطقه آشنا شوند. حضور تجار و بازرگانان ایتالیا این امکان را برای ما فراهم می کند که بتوانیم به تدریج جایگاه اصلی خود را در بازارهای بین المللی پیدا کنیم و صادرات سنگ را افزایش دهیم.

  در ادامه تونی کررادینی قائم مقام بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا اظهار داشت: کشور ایتالیا آمادگی دارد تا ضمن فروش دستگاه های مدرن و تجهیزات به روز صنعت سنگ، تکنولوژی این صنعت را نیز به ایران و این منطقه وارد کند. آموزش هایی که در این زمینه لازم است نیز حتما ارائه خواهد شد.

  وی ادامه داد: حضور در نمایشگاه های صنعت سنگ که در ایران و ایتالیا برگزار می شود شروع همکاری های دو جانبه است و باید این حضور را تقویت کنیم. من همین جا از شما دعوت می کنم تا در نمایشگاه ورونا که سال آینده در ایتالیا برگزار می شود شرکت کنید.

  وی تصریح کرد: در زمینه اعزام تجار و بازرگانان ایتالیایی به این منطقه نیز آمادگی های لازم وجود دارد و میتوان این نمایشگاه را شروعی خوب برای این مبادلات تجاری دانست.