• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، با اعضاء هیات مدیره شرکت نمایشگاهی یکتا سنگ دیدار کرد. در این دیدار که بعدالظهر امروز در اتاق جلسات فرمانداری محلات انجام شد اصغر محمد امینی، حسین پورحسنی، عباس عرب، عزیزمیرزائیان، غفارابوطالبی، احمد توکلی، محمد حسینی، محمد حلاجیان، حسن سلیمی، صدرا کربلایی، بهنام نیکفر و علیرضا توکلی حضور داشتند.

  حسین پورحسنی

  حسین پورحسنی

  در ابتدای جلسه حسین پورحسنی رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران ضمن خوشامدگویی به فرماندار جدید محلات و ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهارداشت: امیدواریم که در سال جدید ودرکنارهم بتوانیم اقدامات مهم و موثری را برای پیشرفت صنعت سنگ شهرستان محلات انجام دهیم.

  وی افزود: یکی از مهمترین رویدادهای صنعت سنگ، برگزاری نمایشگاه بین المللی سنگ ایران دراین منطقه است که امیدواریم امسال هم با کمک مسئولین این مهم را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم.

  عزیزمیرزائیان

  عزیزمیرزائیان

  درادامه عزیزمیرزائیان دبیرانجمن معدنکاران استان مرکزی اظهارداشت: معدنکاری یکی از مشاغل بسیارسخت و بسیار پرریسک است. ممکن است یک معدن در مراحل اولیه بهره برداری بسیار خوب باشد ولی درطول زمان درجه سنگ آن تغییر کند ومعدن با ضرر و زیان مواجه شود که این مسائل باید در مورد گرفتن مالیات از معدن مورد توجه قرار گیرد.

  وی افزود: در برخی موارد قوانین و دستورالعمل هایی برای تولید صادر می شود که برخی ازاین قوانین واقعا برای تولید مضرراست و به جای اینکه بسترهای لازم برای رشد و توسعه تولید را فراهم کند جلوی بسیاری از فعالیت ها را می گیرد.

  وی تصریح کرد: هرسال مقام معظم رهبری برای رونق تولید و رونق کسب و کار دستورالعمل های لازم را صادر می کنند و حتی سال را به نام حمایت از کالاهای ایرانی و رونق کسب و کار نام گذاری می کنند اما در برخی موارد شاهد هستیم که برخی دستورالعمل ها درست مخالف رشد و توسعه تولید است.

  وی ادامه داد: توقع ما از اداره مالیات و قوه قضائیه این است که اقدامات و رای های صادر شده خود را با کارشناسی های بیشتری انجام دهند. تصمیماتی که درحوزه اداره مالیات و دادگاه ها گرفته می شود برای صاحبان صنعت و معدنکاران بسیار سرنوشت سازاست ولازم است که این موارد با کارشناسی های دقیق تری انجام شود تا خدای ناکرده به تولید صدمه نخورد.

  صدرا کربلایی

  صدرا کربلایی

  درادامه صدرا کربلایی عضوهیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهارداشت: یکی از مهمترین مشکلات ما درحال حاضر اداره مالیات است. در برخی موارد هزینه هایی که ما انجام می دهیم مورد محاسبه قرار نمی گیرد. مالیاتی که برای ما در نظر گرفته می شود بسیار سنگین است و همچنین جریمه هایی که برای ما در نظر می گیرند بسیار زیاد است و پرداخت آن از توان ما خارج است.

  احمد توکلی

  احمد توکلی

  در ادامه احمد توکلی عضوهیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: در برخی موارد برای تعیین مالیات ما، مقدار مصرف برق و تعداد کارگر را در نظر می گیرند؛ به عنوان مثال ما اگرده کارگراضافه کرده باشیم مالیات ما را بیشتر می کنند این در حالی است که ما به عنوان تولید کننده وقتی کارگر اضافه می کنیم باید ازما تقدیر شود و نهادهای دولتی ما را تشویق کنند که هر روز تعداد کارگرها و نیروهای خود را افزایش دهیم.

  وی تصریح کرد: یکی از مهمترین مشکلات ما در بخش معدن استفاده از ماشین آلات دست دوم خارجی است. به دلیل مشکلاتی که وجود دارد مجبوریم ماشین آلات دست دوم وارد کنیم و این ماشین آلات هر روز نیاز به تعمیرات اساسی دارند و هزینه های بسیار زیادی را روی دست ما می گذارند.

  عباس عرب

  عباس عرب

  در ادامه عباس عرب عضو هیات مدیره نمایشگاه سنگ ایران اظهار داشت: بحث مالیات واقعا یکی از مشکلات ما دربخش تولید است. در برخی موارد هیات دولت دستورهایی می دهند ولی این دستورات در سطح شهرستان اجرایی نمی شود. به عنوان مثال دستورالعمل آمد که جریمه های مالیاتی بخشیده شود وآقای استاندارهم به صراحت دستوردادند که این جریمه ها بخشیده شود اما درمورد ما این دستورالعمل اجرایی نشد.

  سید محمد حسینی

  سید محمد حسینی

  در ادامه سید محمد حسینی بازرس نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: حدودا ۸۰ درصد از فعالیت های اقتصادی شهرستان محلات و نیم ور وابسته به صنعت سنگ است. کسب و کارهای منطقه آن قدر وابسته به صنعت سنگ است که زمانی که این صنعت رونق دارد بسیاری از مشاغل موجود در شهر رونق دارند و وقتی این صنعت در رکود قرار دارد تقریبا بقیه مشاغل شهردر رکود قرار می گیرند.

  وی افزود: توقع ما این است که حمایت های لازم از این صنعت صورت گیرد اما در برخی موارد مشاهده می کنیم که نه تنها حمایت صورت نمی گیرد بلکه برای واحدهای تولید سنگ هم مزاحمت ها و مشکلاتی درست می شود که جلوی پیشرفت و توسعه کار را می گیرد. بانک ها یکی از مهمترین مشکلات ما هستند که برخی ازآنها هیچ گونه همکاری را با واحدهای تولیدی نمی کنند.

  بهنام نیکفر

  بهنام نیکفر

  در ادامه بهنام نیکفر مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران تصریح کرد: ما درکشورو درحوزه صنعت سنگ بهترین و منظم ترین انجمن ها و تشکل ها را داریم و دولت می تواند از نظرات این انجمن ها و تشکل ها نهایت استفاده را ببرد. تمامی اعضاء این انجمن ها کارشناس و درگیر صنعت سنگ هستند و خیلی خوب می توانند در زمینه های مختلف به دولت مشورت دهند.

  وی ادامه داد: در برخی موارد هماهنگی های لازم بین ادارات و نهادهای مرتبط با صنعت وجود ندارد و ما توقع داریم این هماهنگی ها حداقل در سطح شهرستان و استان به بالاترین میزان خود برسد تا انشاء الله در سال جاری شاهد رشد و توسعه همه جانبه صنعت سنگ باشیم.

  وی ادامه داد: نمایشگاه بین المللی سنگ ایران که در منطقه محلات و نیم ور برگزار می شود یکی از مهمترین رویدادهای صنعت سنگ کشوراست و انشاء الله با کمک مسئولین، نمایشگاه یازدهم به خوبی برگزارخواهد شد.

  حسن سلیمی

  حسن سلیمی

  درادامه حسن سلیمی مسئول امور اداری نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهارداشت: زمینی که برای ساخت جایگاه نمایشگاه در نظر گرفته شده سی هکتاراست که از این سی هکتار ۱۵هکتار آن واگذار شده و ۱۵ هکتار دوم آن نیز طبق دستور آقای استاندار باید تا پایان سال جاری واگذار شود.

  وی ادامه داد: برای ادامه ساخت و سازهای عمرانی نمایشگاه لازم است که ۱۵ هکتار دوم را نیز در اختیار داشته باشیم و این زمین هرچه زودتر واگذار شود ما عملیات ساخت و ساز را زودتر آغاز خواهیم کرد. همچنین لازم است که گازرسانی به نمایشگاه هرچه سریعتر انجام شود و مسئولین ذیربط در این مورد اقدامات لازم را انجام دهند.

  وی تاکید کرد: نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با شتابی مضاعف درحال رشد و توسعه است و لازم است زیر ساخت های لازم برای آن را در کمترین زمان ممکن فراهم کنیم که در این زمینه حمایت مسئولین می تواند بسیار کمک دهنده و موثر باشد.

  محمد حلاجیان

  محمد حلاجیان

  در ادامه محمد حلاجیان مدیراجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در حال حاضر یکی از بزرگترین نمایشگاه های موجود در منطقه خاور میانه است. سال گذشته تعداد زیادی از تجار و بازرگانان بین المللی در نمایشگاه حضور داشتند که امسال به طور قطع تعداد این تجار و بازرگانان بین المللی افزایش خواهد یافت.

  وی افزود: برای نمایشگاه یازدهم برنامه تبلیغاتی بسیار جامع و گسترده ای را پیش بینی کرده ایم و امیدواریم که امسال بالای ۵۰ هزار نفر بازدید کننده را در نمایشگاه داشته باشیم.

  حسن قمری

  حسن قمری

  در ادامه حسن قمری فرماندار محلات ضمن خوش آمد گویی به مهمانان و تبریک اعیاد شعبانیه اظهارداشت: بخش معدن ازمهمترین واساسی ترین بخش های صنعتی کشوراست و قرار است بعد از نفت بیشترین ارزآوری را برای کشور داشته باشد، با ظرفیت های بسیار زیادی که در این بخش وجود دارد این مهم قابل انجام است.

  وی افزود: متاسفانه برخی تصمیماتی که در مورد صنعت و معدن اتخاذ می شود بدون کارشناسی های لازم است و باید این رویه اصلاح شود.

  وی تصریح کرد: دولت تمام تلاش خود را انجام می دهد تا افزایش صادرات به بهترین شکل ممکن انجام شود اما ما هنوزهم در روابط بین المللی مشکلات زیادی داریم و برخی کشورها که دشمن ما هستند در این زمینه مانع تراشی می کنند. افزایش صادرات یکی از مهمترین اولویت های دولت است و ما در این زمنیه نهایت تلاش خود را خواهیم کرد.

  وی خاطرنشان کرد: مساله محیط زیست و زمین نمایشگاه تقریبا حل شده و ما منتظر مصوبه در این زمینه هستیم به محض اینکه مصوبه صادر شود ۱۵ هکتار دوم زمین نمایشگاه واگذار خواهد شد.

  وی ادامه داد: در مورد مالیات بر ارزش افزوده که مشکل بسیاری از واحدهای تولیدی است پیگیری های لازم انجام شده که این پیگیری ها به زودی به ثمر می رسد. تاکنون اقدامات خوبی در زمینه رشد و توسعه کسب و کار انجام شده و دستورالعمل های خوبی هم صادر شده است. به عنوان مثال در سال جاری طبق دستورالعمل های موجود برق هیچ واحد تولیدی نباید قطع شود.

  وی تصریح کرد: یکی از مهمترین برنامه های ما شناساندن ظرفیت های صنعت سنگ محلات به تمام سفیرانی است که به محلات می آیند. ظرفیت های صنعت سنگ محلات بسیار زیاد است و این قابلیت را دارد که به کشورهای مختلف دنیا صادرات داشته باشد.

  وی در پایان گفت: نمایشگاه یازدهم صنعت سنگ ایران باید به بهترین شکل ممکن برگزار شود، دبیرخانه نمایشگاه باید ازهمین الان فعال شود و تمامی اقدامات با یک برنامه دقیق و منسجم پیش برود.

  غفار ابوطالبی

  غفار ابوطالبی

  اصغر محمد امینی

  اصغر محمد امینی

  علیرضا توکلی

  علیرضا توکلی