• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، علیرضا سلیمی روز سه شنبه در مراسم افتتاح دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نیم ور محلات اظهار داشت: برپایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در محلات می تواند زمینه گسترش و ارتقای صنعت سنگ و معدن و در نهایت افزایش صادرات را مهیا کند.

  وی افزود: تلاش شد تا نمایشگاه محلی و منطقه ای سنگ محلات به صورت بین المللی برگزارشود که گام های بلندی برداشته شده و اقدامات مطلوبی در شرف انجام است.

  سلیمی بیان داشت: در محلات ظرفیت های خوبی وجود دارد، حدود ۴۷ میلیون تن ذخایر معدنی محلات می باشد و سالانه حدود دو میلیون تن برداشت می شود اما صادرات آن بیشتر به صورت خام است.

  وی خاطرنشان کرد: ظرفیت انسانی هم بی نظیر است، بی نظیر از این نظر که تمامی کارگران به اندازه متخصص تجربه و اطلاعات دارند وتوانایی شان از تحصیل کرده های دانشگاهی بیشتر است و به کار مسلط هستند.

  نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس ادامه داد: به رغم ظرفیت ها مشکلاتی نیز در سر راه و مسیر کار وجود دارد و سهم کشور ما از بازار سنگ جهان کمتر از نیم درصد است در حالی که سهم کشور همسایه ما ۲۴درصد است.

  سلیمی اضافه کرد: این عدد و تفاوت معنادار است، آنها ۲۴درصد بازار صادراتی سنگ جهان را داشته باشند و ما نیم درصد، این نشان دهنده این است که خیلی عقب هستیم و باید تلاش و برنامه ریزی کنیم و به دنبال رفع نواقص باشیم.

  وی بیان داشت: بازار نه تنها منتظر ما بلکه منتظر هیچ کس نمی ماند، هر کس بیشتر تلاش کرده باشد پیروز میدان است. صنعت هم منتظر ما نمی ماند، اگر متوقف شویم ما را می بلعند، بنابراین باید خود را دست کم نگیریم.

  نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس تصریح کرد: برخی از قوانین اجرایی نمی شود و برخی از قوانین هم به درستی اجرا نمی شود، برای نمونه قانون مالیات بر ارزش افزوده که این در حقیقت مالیات بر مصرف است.

  وی تصریح کرد: واقعیت این است که در نظام بانکی و میزان تعرفه ها مشکل داریم و نمی توانیم این مشکلات را پنهان کنیم،ازطرف دیگر باید به دنبال واردات هدفمند باشیم تا بازار داخلی و واحدها با مشکل ورشکستگی و نابودی روبرو نشوند.

  سلیمی خاطر نشان کرد: موضوع پیگیری ایجاد مرکز تحقیقات سنگ از سوی دولت جدی گرفته شده و ایجاد شرکت دانش بنیان در محلات هم دنبال شود.

  • مهر