• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، این روزها خواب زمستانی در بازار ساخت‌وساز مسکن و پروژه‌های عمرانی، استخراج کانی از معادن سنگ و فرآوری آن در واحدهای فرآوری را با رکود همراه کرده است؛ رکودی که علاوه بر کاهش فرصت‌های شغلی، باعث کاهش ارزش‌افزوده موجود در کانی‌های معدنی شده است.

    البته در این بین نباید از وجود مشکلاتی مانند تحریم‌ها، کمبود منابع مالی، رقابت‌پذیر نبودن محصولات فرآوری شده در بازارهای هدف، واردات بی‌رویه سنگ‌های تزئینی و ساختمانی، بالا بودن هزینه استخراج و فرآوری سنگ و هزاران معضل دیگر در ایجاد این رکود چشم‌پوشی کرد.

    همچنین نباید فراموش کرد، ایران یکی از مهم‌ترین دارندگان منابع مواد معدنی جهان به‌ویژه سنگ‌های تزئینی است که در این حوزه از نظر تنوع و رنگ نیز موقعیت خوبی در اختیار دارد، به طوری که می‌تواند به هنگام برداشت و فرآوری، اشتغال و ارزش‌افزوده فراوانی را ایجاد کند. شاید نبود فناوری استخراج و فرآوری سنگ از مهم‌ترین دلایلی باشد که بیشتر سنگ‌های معدنی تزئینی و ساختمانی کشور از رقابت با محصولات مشابه در بازارهای داخلی و هدف باز می‌مانند و به طور خام (کوپ) از کشور خارج شده و ارزش‌افزوده موجود در آنها نصیب کشور نمی‌شود؛ موضوعی که در چند وقت اخیر رهبر معظم انقلاب به آن پرداخته و جلوگیری از خام‌فروشی انواع منابع معدنی به‌ویژه سنگ را مطرح کرده تا به‌عنوان یکی از اولویت‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار بگیرد.

    البته نباید از شایستگی پژوهشگران داخلی نیز برای اجرای طرح‌های مهندسی معکوس برای طراحی ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی و معدنی غافل شد چراکه بسیاری از معادن و واحدهای فرآوری کانی‌های معدنی با بهره‌گیری از نخبگان دانشگاهی، فعالیت‌های چشمگیری در زمینه بومی‌سازی فناوری‌های معدنی و صنعتی داشته‌اند که در جای خود قابل تقدیر است. در شرایطی که سلیقه‌های مصرف با گذر زمان تغییر می‌کند، روزآمد کردن ماشین‌آلات و تجهیزات برای تولید محصول با کیفیت به منظور رضایتمندی مصرف‌کننده در اولویت قرار دارد. بهره‌گیری از سنگ‌های تزئینی در صنعت ساخت‌وساز و پروژه‌های عمرانی ارتباط مستقیمی با تنوع‌پذیری و نوع سلیقه مصرف‌کننده دارد که می‌تواند میزان استفاده از انواع سنگ را با افزایش یا کاهش همراه کند که در این بین باید گفت برای به‌دست آوردن بازارهای هدف باید راه اصولی برش و صقیل سنگ را به‌دست آورد تا همچنان حرفی برای گفتن وجود داشته باشد.