• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، رئیس کانون سنگ ایران با بیان اینکه صنعت سنگ گرفتار معضلات بسیاری است گفت: صنعت سنگ پول برای سرمایه گذاری نمی خواهد چون خود مولد اشتغال و کارآفرینی است، امروز حلقه های تولید، استخراج و بازرگانی از هم گسسته شده و این موارد ضربه به صنعت سنگ وارد می کند.

  رضا احمدی در اولین میز سنگ کشور که در حاشیه نمایشگاه بین المللی سنگ در محلات برگزار شد، عدم برنامه ریزی را یکی از ایرادات گرفته شده به صنعت سنگ کشور دانست و گفت: یکی از ایرادات شخصی و دولتی که به صنعت سنگ گرفته می شود عدم برنامه ریزی است، اما عدم برخورداری دولت و دولتی ها از برنامه ضربه سهمگینی بر پیکره تولید زده است . در دولت نهم بودجه ای در ۴۸۰ صفحه برای افق ۳۰ ساله صنعت سنگ تعرف شده بود که درآن استراتژی بر مبنای وظایف هر کدام از بخش های دولتی و خصوصی و شرح وظایف آن تعریف و مقرر شده بود تا در بخش نوسازی سالیانه ۵۰ قله بر از کارخانجات حذف و اره جهت اهداف صادراتی جایگزین آنها شود و بخش خصوصی در استان های اصفهان و تهران بدون کمک بخش دولتی این کار را شروع کرد .

  وی در ادامه از همگام شدن تولیدکنندگان ماشین آلات بخش سنگ با این حرکت رو به جلو خبر داد و افزود: تولید کنندگان ماشین آلات نیز در این راستا گام های خوبی برداشته اند و با کپی کردن مدل های خارجی و بعضا نیز با شراکت با شرکت های خارجی شروع به تولید ماشین آلات فرآوری نوین سنگ کردند.

  رئیس کانون سنگ ایران با اشاره به سهم ناچیز کشور در زمینه صادرات سنگ در سطح جهانی گفت: سهم ایران از صادرات سنگ دنیا تنها یک درصد بوده و با توجه به پتانسیل های موجود در کشور، این شرایط برای صنعت سنگ ناگوار است.

  احمدی در بخش دیگری از سخنان خود کانون سنگ ایران را دارای استراتژی دانست و خاطر نشان کرد: کانون سنگ ایران دارای استراتژی است اما امروز به دلیل مشکلات مالیاتی نمی شود واقعیات را بیان و شفاف سازی کرد، این امر خود یکی از ضربه های مهلک به صادرات این محصول است زیرا در بازار جهانی شفافیت تولید حرف اول را در حوزه صادرات می زند و بدلیل گرفتار شدن در امور مالیاتی اکثر شرکت های تولید کننده دارای دو دفتر برای عبور از این مشکل هستند . یک دفتر برای ارائه به دارایی و دفتر دیگر برای امور تجاری خود که در بحث تجارت، این یک معضل بوده و هست و باید با اجرای سیاست های درست این معضل برطرف شود.

  وی با اشاره به معضلات دیگر این صنعت گفت: صنعت سنگ گرفتار معضلات بسیاری است که مقصر اصلی آن بخش دولتی است . صنعت سنگ پول برای سرمایه گذاری نمی خواهد چون خود مولد اشتغال و کارآفرینی است. امروز حلقه های تولید، استخراج و بازرگانی از هم گسسته شده و این موارد ضربه به صنعت سنگ وارد می کند.

  رئیس کانون سنگ ایران جای خالی بازرگانی در صنعت سنگ را یکی از معضلات این صنعت در بخش صادرات عنوان کرد و افزود: امروزه بازرگانی در بحث تجارت خارجی و صادارت یکی از اصول اولیه ورود به بازارهای جهانی است که متاسفانه همکاران ما از این مسئله غافل مانده اند و این امر خود به تنهایی به امر صادرات ضربه وارد کرده است .

  احمدی همچنین گفت: نوسانات قیمت ارز موجب بروز مشکلات بسیاری شده است و این نوسانات به صادرات این محصول ضربات زیادی زده است، از طرفی اختلاف قیمت صادرات سنگ کوپ و سنگ های فرآوری شده باعث ضربه زدن به بدنه صنعت سنگ شده است.

  • ایسنا