• به‌ گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سیدعلی آقازاده ظهر امروز در مراسم افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران با اشاره به آگاهی به مشکلات تولیدکنندگان اظهار داشت: کار در زمینه سنگ فارغ از زمینه مالی کاری پیچیده و سخت است، باید مدیریت دو طرفه در موضوع معادن به ویژه سنگ داشته باشیم، زیرا دولت به تنهایی نمی‌تواند همه آن را بر عهده داشته باشد.

  استاندار مرکزی با اشاره به کشورهای موفق در این زمینه گفت: هر کشوری که در این زمینه موفق شده است به سبب مدیریت دوطرفه بخش خصوصی و دولت است، در برخی از مدیریت‌های بخش خصوصی مشکل داریم، به جهت این که سرمایه‌گذاران و فعالان  وام ۲۵ تا ۳۰ درصدی را برای برطرف شدن مشکل دریافت می‌کنند اما به سبب سررسید وام و بهره بالا نتوانسته منابع خود را به درستی مدیریت کنند، که لازم است همه از جمله مجلس، قوه قضائیه و همچنین دولت در حد خود کاری انجام دهند.

  وی عنوان کرد: قبول داریم سیستم بانکی ما بیمار است، نه تنها در صنعت سنگ و معدن بلکه در بسیاری از فعالیت‌های تولیدی کشور  این مشکل وجود دارد که به سبب بیماری مهلک سیستم بانکی بسیاری بیچاره شده‌اند و صنعت آنها تعطیل شده است.

  استاندار مرکزی با اشاره به مجادله‌های بین بخش خصوصی و دولت گفت: باتوجه به روند دولت باید این دو بخش از مجادله در تریبون‌ها بیرون آیند و در پای یک میز به مذاکره بنشینند، زیرا دولت تمام تلاش خود را می‌کند، در کشور قوانین دست و پاگیری وجود دارد، باید همه با هم همکاری کنند.

  آقازاده بیان کرد: در این نمایشگاه جای وزارت صنعت و معدن خالی است، باتوجه به این که این وزارتخانه در آستانه تحول مدیریتی  قرار دارد اما باید در این مراسم، قائم مقام وزیر حضور پیدا می‌کرد.

  وی با اشاره به ضعف در مدیریت و دستگاه‌ها گفت: در بخش خصوصی هم ضعف‌هایی وجود دارد، لازم است هر دو در یک کارگروه در کنار هم خارج از مسائل احساسی قرار گیرند تا در برخی از مسائل به نتیجه برسند.

  استاندار مرکزی ادامه داد: ۴۰ سال از انقلاب گذشته است اما همچنان در برخی از مسائل مشکل داریم، فعالیت‌های معدن در کشور می‌تواند به راحتی جای فروش نفت را بگیرد.

  آقازاده اضافه کرد: ایران در حوزه تنوع معدنی  جزو ۱۰  کشور برتر است، با یک مدیریت خوب هم دولت و هم بخش خصوصی توان ایجاد یک فرصت نه چندان دور در فروش محصولات معدنی دارند و فرصت بزرگ اقتصادی که ایجاد می‌کند جایگزین فروش نفت که ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار بوده که هم اکنون با مشکلاتی مواجه است، کنیم، دبیرخانه معدن ایران و تشکل‌ها همه می‌توانند کمک کنند.

  وی با اشاره به فعالیت شورای معادن گفت: آن چه از دست ما بر‌می‌آمد از معادن و فعالان حوزه سنگ و معادن در استان دریغ نکرده‌ایم  و حامی شورای معادن استان هستیم اما در مسائل مالی، کمک و فعالیت‌های مالی به برخی از کارگاه‌های مشکل‌دار عاجز هستیم، تا کی در سرمایه در گردش از  بانک‌ها، وام‌هایی با بهره بالا بگیرند و تلاش کنند و نتوانند سود بانکی و وام را بازگردانند.

  استاندار مرکزی تصریح کرد: مشکلات مالی را نمی‌توان برطرف کرد، مشکلات مالی باید به سیستم بانکی و سیاست‌های کلان کشور بازگردد، در حمایت از معادن به ویژه معادن سنگ استان فعال هستیم.

  آقازاده با اشاره به فعالیت شرکت هپکو گفت: ممکن است امسال این شرکت تولید خود را شروع کند، بارها گفتیم که خانه معادن ایران در ارتباط با خرید و تهیه ماشین‌آلات مورد نیاز خود از شرکت‌های داخلی مثل هپکو استفاده کنند، امیدواریم اگر شرکت هپکو به بار تولید بنشیند، معدن‌داران با محوریت خانه معدن از محصولات این کارخانه ۴۰ ساله استفاده کنند، و هماهنگی لازم با وزارتخانه‌های مربوطه، وزارت صنعت و معدن، راه و شهرسازی، کشور و سازمان برنامه و بودجه انجام شده است، و امیدواریم بعد از برطرف شدن مشکل این شرکت از محصولات این صنعت قدیمی و برند امروز ماشین‌آلات کشور استفاده کنیم.

  وی ادامه داد: این نمایشگاه می‌تواند کار بسیار بزرگی در بخش صنعت در استان مرکزی، شهرستان محلات و شهر نیمور  باشد.

  • تسنیم