• حسین سروش رئیس انجمن سنگ محلات در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: برخی قوانین اداره کار تولیدکنندگان و مدیران صنعت سنگ را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. نارسایی قوانین در صنعت سنگ بسیار زیاد است و لازم است در این مورد مجلس با تمام نیروی خود ورود کند. از دیگر مشکلات این صنعت افزایش هزینه های آب، برق و گاز است.

    وی تصریح کرد: در حال حاضر ساخت و ساز در رکود به سر می برد و در پی آن صنعت سنگ که بسیار وابسته به ساخت و ساز و مسکن است نیز در رکود است. برای صادرات سنگ به کشورهای دیگر نیازمند دستگاههای مدرن و پیشرفته هستیم که در این زمینه نیز کمبودهای زیادی به چشم می خورد. تعداد کارخانه هایی که به دستگاههای روز مجهز هستند بسیار کم است و باید بیشتر شوند که این مساله نیز بدون حمایت دولت و بانک ها امکان پذیر نیست.

    رئیس انجمن سنگ محلات افزود: کمبود نقدینگی و عدم حمایت بانک ها جهت ارائه تسهیلات ارزان، شرایط را برای تولید کنندگان دشوار کرده است.

    وی یادآور شد: قدمت بالای صنعت سنگ که با فرهنگ ایرانی عجین شده و ذخایر معدنی غنی از جمله نقاط قوت این صنعت به شمار می آید. آشنایی بسیاری از مردم با معدنداری و همچنین تجربه کاری معدنکاران ما زبانزد عام و خاص است. مهمترین نقاط ضعف صنعت سنگ ایران کم حضور بودن این صنعت در بازارهای بین المللی و صادرات است. بسیاری از مشکلاتی که ما امروزه در بحث صادرات داریم به دلیل سیاست های اقتصادی اشتباهی است که دولت ها در زمان های مختلف اتخاذ کرده اند.

    سروش گفت: در کیفیت و صادرات سنگ فراوری شده رتبه پایینی در دنیا داریم که این نشانه ضعف های بسیار زیاد ما در این بخش از صنعت سنگ است. حدودا ۴۰ سال از استانداردهای بازارهای جهانی فاصله داریم. روابط خارجی و تجاری ما با برخی کشورها در سطح مناسبی قرار ندارد. البته برخی کارخانجات هستند که در امر صادرات بسیار موفق هستند اما تعداد آنها بسیار اندک است.

    وی تصریح کرد: صنعت سنگ ایران امروزه بیش از هر چیز نیازمند امنیت است؛ امنیت اقتصادی، امنیت در سرمایه گذاری و امنیت در قانون که از ثبات و عمیق بودن قوانین نشات می گیرد و همچنین امنیت در صادرات بدین شکل که روابط تجاری مستحکم و طولانی مدتی با کشورهای مختلف داشته باشیم و بتوانیم برای آن برنامه ریزی کنیم.