• سعید بیگ زاده دبیر اجرایی اتاق بازرگانی، صنایع و معدن و کشاورزی اراک ضمن مثبت ارزیابی کردن توافق صورت گرفته بین ایران و کشورهای ۵+۱ اظهار داشت: در سال گذشته و برای هفتمین نمایشگاه بین المللی سنگ محلات و نیم ور دعوت نامه های بسیار برای سفرای کشورهای خارجی ارسال کردیم اما به دلیل تحریم تقریبا ازهیچ کدام از این سفرا پاسخی دریافت نکردیم. امسال و با توجه به توافق صورت گرفته بین ایران و ۵+۱ سفرا استقبال خوبی از دعوت نامه های ما به عمل آوردند.

  وی افزود: استقبال سفرای خارجی از دعوت نامه های ما نشان دهنده رویکرد مثبت این کشورها به توافق هسته ای است. با برداشته شدن تحریم ها صنعتگران ما می توانند با اطمینان بیشتری بحث صادرات را دنبال کنند.

  وی با اشاره به نقش پر رنگ نمایشگاه سنگ در توسعه صادرات ادامه داد: برای هر چه بهتر برگزار شدن نمایشگاه اطلاع رسانی بسیار خوبی توسط اتاق بازرگانی صورت گرفته و همین طور از سفرای کشورهای مختلف برای حضور در نمایشگاه دعوت به عمل آمده است. تلاش می کنیم تا رئیس اتاق بازرگانی در نمایشگاه حضور داشته باشد.

  وی یکی از دلایل کم بودن صادرات غیرنفتی را عدم انجام نقل و انقالات پول عنوان کرد و در ادامه گفت: یکی دیگر از دلایل کم بودن صادرات غیر نفتی ترس برخی از صنعتگران ما از صادرات است. برخی از صنعتگران ما از  صادرات اطلاعات کمی دارند و می ترسند دراین حوزه وارد شوند.

  وی با تاکید بر لزوم ارائه آموزش های لازم به صنعتگران در زمینه صادرات خاطر نشان کرد: حضور صنعتگران ما در دوره های آموزشی که برای صادرات برگزار می شود بسترهای لازم برای آشنایی با صادرات را فراهم می کند. بر خلاف آنچه عده ای تصور می کنند ما در بحث صادرات هیچ گونه قوانین دست و پا گیر و مزاحمی نداریم و کاردر این مقوله به راحتی انجام می پذیرد.

  وی افزود: به دلیل وجود مشکلات آموزشی و عدم آشنایی صنعتگران با صادرات هم اینک شاهد آن هستیم که محصولات تولیدی استان مرکزی توسط دیگر استان ها، به خارج از کشور صادر می شود که برای جلوگیری از ادامه این روند می طلبد قدرت صادراتی استان با ایجاد کنسرسیومی از افراد کارآزموده و توانمند و با مشارکت دستگاه های سیاستگذار افزایش یابد تا نیازها و زیر ساخت های صادراتی استان مرکزی برای صادرات بیشتر فراهم شود.

  بیگ زاده با اشاره به اهمیت رقابت در کشورهای مقصد بالابودن کیفیت را لازمه موفقیت در این زمینه دانست و گفت: پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا در سال ۲۰۱۷ در عشق‌آباد برگزار خواهد شد که دولت آن کشور برای میزبانی این مسابقات و ایجاد زیرساخت‏‌های آن پنج میلیارد دلار اختصاص داده‏ و قصد دارد یک دهکده المپیک مدرن در منطقه آسیای مرکزی احداث کند. با توجه به هم مرز بودن ایران و ترکمنستان می توانیم از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنیم.