• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی در آیین گشایش دهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ محلات با بیان اینکه ۱۰ سال از تلاش برای برگزاری نمایشگاه سنگ در محلات می‌گذرد اظهار داشت: پیشنهاد بین‌المللی شدن نمایشگاه سنگ کار بزرگ و روند رو به رشدی است که سال گذشته مطرح و امسال اجرا شد.

  وی افزود: سالانه ۲ میلیون تن سنگ خام در محلات تولید می‌شود و ۱۰ درصد ظرفیت جهانی تراورتن در اختیار این شهرستان قرار دارد و این نشان از ظرفیت‌های بسیاری خوبی است که در این شهرستان نهفته است.

  نماینده مردم محلات‌ و دلیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نیروی انسانی فعال در حوزه معدن بهترین مزیت این شهرستان بوده و تجربه نیروی کار در این زمینه به اندازه‌ای است که می‌توان گفت از سواد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی فراتر رفته و علاوه بر آن فعالان حوزه معدن و فرآوری هم به ادامه کار مصمم هستند.

  سلیمی بیان کرد: با توجه به ظرفیت و مزیت‌های موجود در بخش معدن اما مشکلاتی هم در این زمینه وجود دارد که مهم‌ترین آنها سهم ناجیز کشور از بازارهای جهانی است مه حدود ۰.۵ درصد می‌رسد و با کشورهای همسایه فعال در این بخش فاصله زیادی دارد به همین منظور باید برای در اختیار گرفتن بازار جهانی تلاش بسیاری انجام شود.

  وی ادامه داد: با توجه به اجرایی نشدن برخی از قوانین موجود در این حوزه مانند مالیات بر ارزش افزوده که این مالیات به معنای مالیات مصرف کننده است در صورتی که از تولید کننده دریافت می‌شود و باید این مهم اصلاح و طبق قانون به آن عمل شود .

  نماینده مردم محلات‌و دلیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به قوانین مربوط به مشوق‌های صادراتی در کشور، این امر در کشور اجرا نمی‌شود و البته در مواردی خلا قانونی وجود دارد که مجلس کاملا پذیرای نکات و معرفی بن بست‌های موجود به منظور سرعت بخشیدن به برکرف کردن موانع است.

  سلیمی‌عنوان کرد: مشکلاتی در گمرک نظام تعرفه و هدفمندی واردات موجود دارد که باید برطرف و مرکز تحقیقات سنگ در محلات ایجاد شود، با توجه به تلاش‌هایی که برای راه اندازی این مرکز انجام شده اما متاسفانه به نتیجه نرسیده و لازم است مرکز تحقیقات سنگ و شرکت‌های دانش بنیان در زمینه سنگ در محلات راه اندازی شوند.

  وی اضافه کرد: ایجاد منطقه ویژه سنگ در محلات، در نظر گرفتن تعرفه مناسب و واردات تکنولوژی از جمله موارد مهم در حوزه صنعت سنگ کشور بوده و پیشنهاد می‌شود کمیته نظارت بر واردات بخش معدنی ایجاد و راهنمایی‌های لازم را در این باره به صنعتگران انجام شود و ناهماهنگی‌های موجود در توزیع مواد خام هم برطرف شود.

  • تسنیم