• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سومین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی با حضور محمدرضا حاجی پور، مصطفی آمره، محسن بسارده، محسن میرزایی، محمد حسین حیدری، بهنام نیکفر، عزیز میرزائیان، محمد حلاجیان، عباس قنبری، سید علیرضا مصطفوی، ایرج یوسفی، حسین پورحسنی و اصغر ذوالفقاری در سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی تشکیل شد.

  در ابتدای جلسه مهندس میرزائیان دبیر شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی گزارشی از اقدامات انجام شده در این شورا ارائه و بحث مهم آمارگیری از معادن و کارخانجات سنگبری استان مرکزی را در دستور کارجلسه قرار داد.

  آمارگیری از معادن و کارخانجات سنگبری

  طبق مصوبه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی آمارگیری از معادن و کارخانجات سنگبری با استفاده نیروهای کارشناس و مجرب حداکثر ظرف مدت سه ماه آینده به نتیجه خواهد رسید. نظام مهندسی استان مرکزی و خانه معدن در این امر یاری گر شورای سیاست گذاری خواهند بود.

  حسین پورحسنی از رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد تا نیروهایی که برای آمار گیری از معادن و کارخانجات سنگبری مورد استفاده قرار می گیرند از بازرگانان و افراد صاحب تخصص باشند تا علاوه برآمارگیری بتوانند به معادنی که تعطیل شده اند کمک کنند تا دوباره راه اندازی شوند یا حداقل این سوال مطرح شود که چرا این معادن تعطیلند و کار نمی کنند و دنبال جواب این سوال رفت و مشکلات را برطرف کرد. استدلال حسین پور حسنی برای استفاده از بازرگانان در بحث آمار گیری این بود که این افراد با توجه به نیاز کشورهای مختلف به سنگ و موجودی سنگ در ایران می توانند پلی ارتباطی بین این نیاز و موجودی برقرار کنند.

  درادامه محمد حلاجیان مدیراجرایی دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران از حضور بیش از ۳۰۰ تاجر بین المللی در نمایشگاه سنگ ایران خبر داد و از رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت شهرک های استان مرکزی درخواست کرد تا در صورت صلاحدید اقدامات لازم در خصوص انجام حمایت های مالی از حضور تجار بین المللی صورت پذیرد که در این مورد مسئولین استان مرکزی قول مساعد دادند.

  محمد رضا حاجی پور
  محمد رضا حاجی پور

  در ادامه رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: باز سازی و نوسازی ماشین آلات استان مرکزی از مباحث جدی است که ما با همت و تلاشی مضاعف این مساله را دنبال خواهیم کرد. فعال کردن معادنی که تعطیل شده اند نیز در دستور کار این سازمان است، فعلا در حال بررسی دلایل این تعطیلی و ارائه نظرات کارشناسی در این مورد هستیم به محض جمع بندی نظرات کارشناسی در این مورد اقدام خواهیم کرد.

  وی تصریح کرد: در صورتی که معدنداران هم معادنی را می شناسند که تعطیل یا نیمه فعال هستند اینها را به ما یا مدیران شرکت شهرک های استان مرکزی معرفی کنند تا در مورد بررسی و رسیدگی به مشکلات آنها نیز اقدامات لازم صورت پذیرد.

  حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در دهمین نمایشگاه سنگ ایران 

  وی با اشاره به برگزاری دهمین نمایشگاه سنگ ایران در مهر ماه سال جاری اظهار داشت: با جناب آقای شریعتمداری در مورد حضور در نمایشگاه سنگ ایران مذاکرات لازم صورت پذیرفته است و ایشان قول داده اند که در مراسم افتتاحیه حضور داشته باشند. با توجه به اشتیاق ایشان برای بازدید از واحدهای تولیدی و ظرفیت های معادن، پیش بینی من این است که به طور حتم در نمایشگاه حضور خواهند داشت.

  وی تصریح کرد: در مورد نمایشگاه سنگ ایران با توجه به حجم زیاد کارهایی که در نمایشگاه قرار است انجام شود به احتمال زیاد لازم خواهد شد که جناب آقای سرقینی دو یا سه روز در نمایشگاه حضور داشته باشند. یکی از مهمترین برنامه های نمایشگاه دهم برگزاری گردهمایی بزرگ مسئولان معدنی کشور است که برای برگزاری این نشست نیز حتما به حضور جناب آقای سرقینی نیاز داریم.

  ارائه مشوق های لازم برای معدنکارانی که سنگ خود را در نمایشگاه ارائه می کنند 

  وی ادامه داد: یکی از مهمترین کارهایی که امسال و برای نمایشگاه دهم حتما انجام خواهیم داد این است که برای افرادی که در نمایشگاه حضوردارند مشوق های لازم را در نظر بگیریم، به عنوان مثال برای معدنکارانی که سنگ خود را در نمایشگاه به نمایش می گذارند و در این امر مهم شرکت می کنند باید مشوق های لازم را در نظر گرفت تا این رویداد بین المللی با شور و نشاط بیشتری برگزار شود.

  وی تصریح کرد: ما با تمام معدنکاران استان مرکزی جلسه خواهیم گذاشت و در مورد حضور پر تعداد بازرگانان خارجی در نمایشگاه سنگ ایران صحبت خواهیم کرد، همچنین در مورد اهمیت حضور در این نمایشگاه و مشوق هایی که می توان برای آنها در نظر گرفت نیز صحبت های لازم خواهد شد.