• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سیزدهمین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی صبح امروز در اتاق جلسات سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی به ریاست محسن بسارده برگزار شد.

  صادرات باید در اولویت تمامی امور قرار گیرد

  در این جلسه جعفر اصغری معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: نباید برای صادرات موانع ایجاد کرد. صادرات باید در اولویت تمامی امور قرار گیرد. در حال حاضر یکی از مشکلات واحدهای تولیدی تامین مواد اولیه است که این مشکل باید بررسی و برطرف شود. باید برای صادرات مشوق ها و سیاست های حمایتی تعریف شود تا شاهد افزایش صادرات باشیم.

  وی گزارشی از آمار و ارقام صادرات سنگ تزئینی در کشور و استان اعلام کرد و گفت: صادرات محصولات معدنی و سنگ های تزئینی فراوری شده استان مرکزی در طول هشت ماه گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و همه تلاش ما این است که مقدار صادرات سنگ استان را افزایش دهیم.

  وی تصریح کرد: برگزاری جلسات میز سنگ کشور در استان مرکزی و با حضور همه نمایندگان صنعت سنگ کشور می تواند به میزان قابل توجهی مشکلات و موانع موجود در امر صادرات را برطرف کند. در نظر داریم برای برگزاری دومین جلسه میز سنگ کشور از نمایندگان ۲۱ استان سنگی و معدنی کشور دعوت کنیم تا در این جلسه حضور داشته باشند.

  لزوم حضور تمامی نمایندگان صنعت سنگ کشور در میز سنگ کشور 

  در ادامه محمد حلاجیان مدیر اجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: بحث شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی با میز سنگ کشور بسیار متفاوت است. به نظرم در جلسات میز سنگ کشور باید نمایندگان تمام استان های سنگی کشور و افراد صاحب نظر و صنعتگران قوی حوزه سنگ حضور داشته باشند تا بتوانیم به نتیجه مطلوب برسیم.

  وی افزود: نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در مدت فعالیت خود توانسته یک همگرایی قوی بین فعالان صنعت سنگ ایران ایجاد کند. با درنظر گرفتن واگذاری میز سنگ کشور به استان مرکزی که با همت آقای حاجی پور و دکتر سلیمی نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته می توان این همگرایی را چند برابر و بسترهای لازم برای افزایش صادرات را فراهم کرد.

  سنگبری های محلات و نیم ور مشکل کمبود کارگر دارند 

  در ادامه حسین سروش رئیس انجمن صنفی سنگبران شهرستان محلات و نیم ور گفت: ما در سال ۱۳۸۶ حدود ۲۴۰ میلیون تومان جهت عارضه یابی صنعت سنگ پرداخت کردیم. این مدارک موجود است و در حال حاضر دیگر نباید دنبال مشکلات صنعت سنگ باشیم، مشکلات مشخص است، عمده مشکلات مربوط به برخی قوانین و برخی دستورالعمل ها است که لازم است در این قوانین و دستوالعمل ها تجدید نظر شود.

  وی افزود: با وجود تمامی مشکلات، صادرات سنگ در شهرستان محلات به عدد ۲۲ میلیون دلار رسیده است. برای افزایش این صادرات چه کسی متولی است؟ چه کسی باید دست تولید کننده را بگیرد تا این صادرات افزایش پیدا کند؟ اتاق بازرگانی در این بین چه نقشی ایفاء می کند و مسئولین دولتی چقدر تلاش خود را مضاعف کرده اند؟ ما نیازمند صادرات جدی هستیم.

  وی ادامه داد: باید به میز سنگ کشور اختیارات کافی واگذار شود تا بهترین تصمیمات را برای افزایش صادرات سنگ کشور اخذ و این تصمیمات را اجرایی کند. میز سنگ کشور به دلیل حضور بهترین صنعتگران سنگ می تواند بهترین مشورت ها را به وزارت خانه بدهد.

  وی گفت: در حال حاضر در صنعت سنگ محلات مشکل کارگر داریم. متاسفانه در شهرستان محلات مجوز کار برای کارگران افغانی وجود ندارد و برخی مجموعه ها به دلیل جریمه داشتن کارگر افغانی و نبود کارگر تعطیل شده اند. این در حالی است که در برخی شهرهای همجوار کارگران افغانی مجوز کار دارند. سنگبری ها و مجموعه های سنگی این شهرستان نیاز به ۲۰۰۰ کارگر دارند، اما متاسفانه با کمبود کارگر مواجه هستیم.

  وی ادامه داد: برای اخذ زمین صنعتی مشکل داریم. به دلیل وجود دلالان هزینه تولید در شهرستان محلات ۲۵ درصد بالاتر از برخی شهرهای سنگی کشور است. دلالان از مشکلات بسیار اساسی شهرستان محلات در حوزه صنعت سنگ هستند.

  برگزاری جلسات میز سنگ کشور با برنامه ریزی دقیق 

  در ادامه حسین پورحسنی رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: میز سنگ کشور باید با حضور همه نمایندگان استانهای سنگی کشور به بهترین شکل ممکن برگزار شود. برای برگزاری این جلسات باید بودجه ای کافی در نظر گرفته شود و این بودجه استمرار داشته باشد تا بتوان این جلسات را در بالاترین سطح ممکن برگزار و بهترین نتایج را از آن دریافت کرد. به هر میزان که برنامه ریزی ما برای برگزاری جلسات میز سنگ کشور دقیق تر باشد نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

  رساندن صادرات سنگ تزئینی کشور به یک میلیارد دلار 

  در ادامه محسن میرزائی عضو هیات مدیره انجمن سنگ ایران گفت: باید صادرات سنگ تزئینی کشور را به یک میلیارد دلار برسانیم. برای رسیدن به این هدف لازم است از نظرات تمامی افراد صاحب نظر و فعالان صادراتی استفاده کنیم. این بحث که صادرات سنگ کوپ داشته باشیم یا سنگ فرآوری شده، را باید کنار بگذاریم. اینگونه مسائل در دنیای امروز حل شده است. کشورهای صاحب سبک صنعت سنگ مانند ایتالیا در کنار صادرات سنگ فرآوری شده سنگ کوپ نیز صادر می کنند و هیچ مشکلی هم در این حوزه ندارند.

  وی افزود: برای افزایش صادرات لازم است در نمایشگاه های بین المللی شرکت کنیم و برای شرکت هر چه بیشتر در این نمایشگاه ها لازم است دولت مشوق بگذارد و مانند برخی کشورهای توسعه یافته بخشی از هزینه های حضور در نمایشگاه را پرداخت کند.

  در پایان عزیز میرزائیان دبیر شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی مصوبات جلسه را قرائت کرد.