• احمد شریفی دبیرانجمن سنگ ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: در سالهای گذشته برای صادرات انواع سنگ های کوپ و فراوری شده یک قیمت پایه در گمرک تعریف شده بود که صادرکنندگان ملزم بودند این قیمت پایه را رعایت کنند. در حال حاضر و با قیمت دلار جدید این قیمت پایه همچنان وجود دارد و تغییر نکرده که این عدم تغییر مشکلات بسیار زیادی را برای صادرکنندگان به وجود آورده است.

    وی تصریح کرد: در حال حاضر و به دلیل وجود قیمت های پایه قبلی اگر فردی سنگ فراوری شده خود را با قیمت ۵ یا هفت دلار صادر کند سامانه نیما و گمرک قیمت پایه را طبق قانون قدیم مثلا  ۱۷ یا هجده یا بیست دلار در نظر می گیرند و از صادرکننده الباقی پول را می خواهند که این مساله برای صادرکننده ایجاد مشکل می کند. صادرکننده وقتی سنگ خود را هفت دلار فروخته از کجا بیاورد هجده دلاربه سامانه نیما تحویل دهد؟

    دبیرانجمن سنگ ایران ادامه داد: درحال حاضر و به دلیل گران شدن قیمت دلار برخی از کارخانجات سنگبری سنگ خود را با قیمت پنج یا هفت دلار صادر می کنند که ما اصلا موافق این رویه نیستیم چون با ادامه این رویه ثروت های ملی خود را در حوزه صنعت سنگ نابود و تقریبا رایگان به کشورهای دیگر واگذار می کنیم.

    احمد شریفی گفت: انجمن سنگ ایران با توجه به قیمت جدید دلار، برای صادرات سنگ های فراوری و کوپ پایه قیمت جدیدی را اعلام کرده و از وزارت صنعت معدن و تجارت خواسته است تا برای تسهیل صادرات و برطرف شدن مشکلات گمرک و سامانه نیما، این پایه قیمت های جدید را مورد توجه قرار دهد.

    وی تصریح کرد: قیمت های پایه ای که ما به عنوان انجمن سنگ ایران برای صادرات سنگ فراوری شده اعلام کرده ایم ده دلار و برای صادرات سنگ های کوپ تراورتن، مرمر و مرمریت ۷۰ دلار و برای صادرات سنگ های کوپ گرانیت ۳۵ دلار است.