• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، ششمین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت سنگ استان مرکزی با حضور محسن بسارده، حسین سروش، عباس عرب، محمد حسین جلالوندی، مصطفی آمره، محسن میرزایی، محمد حسین حیدری، بهنام نیکفر، عزیز میرزائیان، محمد حلاجیان، عباس قنبری، حسین پورحسنی، ابوالفضل اسماعیلی و سرکار خانم نجفی زاده در اتاق جلسات سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی برگزار شد.

  لزوم توجه جدی به تحقیقات و پژوهش در صنعت سنگ

  محسن بسارده
  محسن بسارده

  در ابتدای جلسه محسن بسارده معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی که مدیریت جلسه را برعهده را داشت اظهار کرد: تاکید ما بر روی آمارگیری دقیق و سنجیده از معادن و کارخانجات سنگبری از آن جهت است که این آمار و اطلاعات می تواند مبنای خیلی از فعالیت های مثبت دیگر شود، با اتکاء به این آمار و ارقام می توان تصمیم گیری های بسیار دقیق و سنجیده ای را در حوزه صنعت سنگ انجام داد و میزان خطاء در تصمیم گیری های را به مقدار بسیار زیادی پایین آورد.

  وی افزود: باید دقت شود تا آمارگیری از معادن و کارخانجات با دقت و حوصله کافی صورت پذیرد و نکته بسیار مهمی هم که در این بحث وجود دارد این است که هزینه های این کار باید به نحو احسن مدیریت و از ایجاد هزینه های پرهیز شود.

  وی اظهار داشت: در قانون پیش بینی شده است که می توان ده درصد از حقوق دولتی معادن را صرف کارهای پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه معدن کرد. لازم است که این کار با دقت پیگیری شود و به سرانجام برسد. یکی از مشکلات بسیار اساسی ما در صنعت حضور کم و ناچیز علم و دانش و دانشگاه است که باید این حضور را تا جایی که امکان دارد افزایش داد، خوشبختانه قانون این اجازه را به ما داده و می توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

  وی تصریح کرد: برای صرف ده درصد از حقوق دولتی معادن در بحث پژوهش باید این پروژه های تحقیقاتی در سامانه صمات تایید شوند، دو ناظرهم برای این کار تعریف می شود تا بر روند تحقیقات و کار نظارت داشته باشند. من امیدوارم که این مساله تحقیق و پژوهش توسط معدنکاران و اهالی علم و دانش مورد توجه قرار بگیرد و این کار با سرعت بیشتری در استان مرکزی اجرایی شود.

  لزوم صادرات سنگ کوپ و حل شدن مشکلات تبادلات پولی

  محسن میرزایی
  محسن میرزایی

  در ادامه جلسه محسن میرزایی عضو هیات مدیره نمایشگاه سنگ ایران و عضو هیات مدیره انجمن سنگ ایران اظهار داشت: یکی از مهمترین مسائلی که لازم است مورد توجه قرار گیرد بحث ممنوعیت صادرات سنگ کوپ است. به نظرم صادرات سنگ کوپ باید انجام شود و ممنوعیت آن ضربه های جبران ناپذیری را به صنعت سنگ ایران وارد می کند. تقریبا تمام کشورهایی که صاحب صنعت سنگ هستند در مورد صادرات سنگ کوپ فعالیت می کنند و علاوه بر سنگ فراوری شده صادرات کوپ را هم انجام می دهند. صادرات سنگ کوپ می تواند بسترهای لازم برای صادرات سنگ فراوری شده را نیز فراهم کند.

  وی تصریح کرد: مساله دیگری که باید مورد توجه جدی مسئولین قرار گیرد بحث تبادل پول بین ایران و کشورهای دیگر است. در حال حاضر مساله صادرات مورد توجه جدی دولت و مسئولین است و در این مورد پیگیری های لازم صورت می گیرد اما تا زمانی که ما نتوانیم نقل و انتقال پول را به راحتی انجام دهیم عملا صادراتی هم نخواهیم داشت. توقع ما این است که سیستم بانکی کشور مسائل و مشکلاتی که در این باره وجود دارد را با جدیت و تلاش بیشتری پیگیری کنند تا در این زمینه به نتیجه مطلوب برسیم.

  عارضه یابی کافی است باید مشکلات را حل کرد

  حسین سروش
  حسین سروش

  در ادامه حسین سروش رئیس انجمن صنفی سنگبران محلات اظهار داشت: ما در انجمن سنگ محلات حدودا ۱۵ سال است که در مورد صنعت سنگ و مشکلات آن تحقیق و بررسی می کنیم. در این زمینه فعالیت های بسیار زیادی انجام شده و فایل های آن هم موجود است.

  وی ادامه داد: ما در این برهه از زمان بیشتر از آن که نیازمند عارضه یابی باشیم نیازمند حل کردن مشکلات هستیم، عارضه یابی به دفعات متعدد صورت گرفته و همه می دانیم که مشکلات صنعت سنگ چیست، باید این مشکلات حل شوند و مسئولین با جدیت بیشتری به این مقوله وارد شوند و مشکلات را حل کنند.

  وی تصریح کرد: انجمن سنگبران محلات تشکیل شده از تعداد زیادی از کارخانه داران این صنعت است و طبیعتا نباید این انجمن با صادرات سنگ کوپ موافق باشد اما ما به این جمع بندی رسیدیم که صادرات سنگ کوپ به نفع صنعت سنگ کشوراست و باید این کار انجام شود و نظر خود را به دفعات اعلام کرده ایم.

  وی ادامه داد: در بحث آمارگیری هم اعتقاد داریم که اگر این کار توسط بخش خصوصی و با حمایت دولت صورت پذیرد نتیجه بسیار بهتری خواهد داد، ما در انجمن سنگبران محلات این آمادگی را داریم که این کار را انجام دهیم و آمارگیری از کارخانجات سنگبری محلات و حومه را با نیروهای متخصص به انجام برسانیم.

  برای واردات دستگاه هاواژ نیازمند ضمانت نامه های بانکی هستیم

  حسین پورحسنی

  در ادامه حسین پورحسنی رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: یکی از مهمترین مشکلات صنعت معدن ایجاد ضایعات بسیار زیاد سنگ در هنگام استخراج است، برای رفع این مشکلات و رسیدن به نقطه ای که بتوانیم درصد ضایعات سنگ در معدن را به کمترین میزان خود برسانیم باید از تکنولوژی روز استفاده کنیم.

  وی ادامه داد: در همین راستا ما در انجمن معدنکاران استان مرکزی به این نتیجه رسیدیم که باید برای استخراج سنگ از معدن از دستگاه هاواژ استفاده کنیم. برای این کار تحقیقات گسترده ای انجام شده تا مشخص شود کدام دستگاه و محصول کدام شرکت می تواند در این زمنیه به ما کمک کند و محصول کدام شرکت با کیفیت تر است.

  وی تصریح کرد: نتیجه تحقیقات مشخص کرد که در حال حاضر بهترین دستگاه هاواژ در دنیا توسط شرکت فانتینی ایتالیا تولید می شود و هاواژهای دیگر شرکت ها از کیفیت های لازم برخوردار نیستند. برای اینکه فرهنگ سازی های لازم در این مورد صورت گیرد و دیگر معادن هم به استفاده از این دستگاه مشتاق شوند باید ابتدا چند دستگاه هاواژ را وارد و در معادن مشغول به کار کرد. بدیهی است که دیگر معادن هم وقتی عملکرد این دستگاه را ببینند سراغ استفاده از آن خواهند رفت.

  وی گفت: با مسئولین شرکت فانتینی صحبت کرده ایم تا این دستگاهها را پنج ساله به ما واگذار کنند اما برای انجام این کار لازم است که یک بانک ضمانت های لازم را به این شرکت بدهد. از مسئولین دولتی توقع داریم که بسترهای لازم برای ایجاد این ضمانت نامه را فراهم کنند به نحوی که ما بتوانیم این دستگاهها را پنج ساله از شرکت فانتینی تهیه کنیم.

  وی تصریح کرد: تصمیم ما در انجمن معدنکاران استان مرکزی این است که در مرحله اول ۱۵ دستگاه هاواژ را خریداری و وارد ایران کنیم، با توجه به قیمت بالای این دستگاهها لازم است که در بحث صدور ضمانت نامه های بانکی مساعدت های لازم از طرف دولت صورت پذیرد.

  صادرات سنگ به عراق و صربستان

  در ادامه جلسه نیره سادات نجفی زاده رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان مرکزی اظهار داشت: در بحث صادرات محصولاتی که در استان مرکزی تولید می شوند تاکنون فعالیت ها و تحقیقات بسیار زیادی صورت گرفته است. ما در این تحقیقات به این نتیجه رسیده ایم که باید کشورهای هدف را الویت بندی کرد، با الویت بندی کشورهای هدف می توانیم به نتیجه بهتری برسیم.

  وی ادامه داد: یکی از مهمترین کشورهای صادراتی ما عراق است. در کشور عراق بسترهای لازم برای صادرات بسیاری از محصولات ایران وجود دارد و ما با توجه به هم مرز بودن با این کشور می توانیم بحث صادرات را با اطمینان خاطر بیشتری انجام دهیم.

  وی تصریح کرد: در حال حاضر با یکی از شرکت های بسیار معتبر عراق مذاکرات لازم انجام شده تا بتوانیم از طریق این شرکت صادرات محصولات استان مرکزی و مخصوصا سنگ را به این کشور انجام دهیم. این شرکت فعالیت های بسیار گسترده ای در بازار عراق و عمان و سوریه دارد و برای تمامی مبادلات تجاری که انجام می دهد ضمانت نامه معتبر صادر می کند.

  وی ادامه داد: این شرکت برای سرمایه گذاری در صنعت سنگ هم آمادگی دارد و می تواند برخی پروژه ها را در قالب سرمایه گذاری های مشترک انجام دهد. برای رشد و گسترش روابطمان با این شرکت لازم است که یک هیات از استان مرکزی به عراق سفر کند و یک هیات هم از این شرکت به استان مرکزی بیاید و از نزدیک با توانمندهای استان مرکزی آشنا شود. به طور حتم گسترش این روابط می تواند نقش مهمی در صادرات سنگ و دیگر محصولات ایفاء کند.

  وی گفت: همچنین با کشور صربستان هم یک تفاهم نامه به امضاء رسیده است که بر مبنای آن می توانیم بسیاری از محصولات استان را به این کشور صادر کنیم. کشور صربستان طالب سنگ ایران است ولی باید فعالان صنعت سنگ ارتباطات بیشتری با این دوستان برقرار کنند.

  وی ادامه داد: یکی ازمهمترین مشکلات دوستانی که در امر صادرات فعالیت می کنند بازگشت پول است که خدا را شکرهم صربستان و هم عراق و شرکت هایی که ما با آنها وارد مذاکره شده ایم در این مورد ضمانت نامه های معتبر می دهند و بازگشت پول را تضمین می کنند.