• به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، ابوالقاسم شفیعی روز سه شنبه در مراسم افتتاح دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: مردم هزینه سوء مدیریت ها را پرداخت می کنند، چرا که دولت زیرساخت های مناسب برای صادرات را فراهم نمی کند.

  وی افزود: ۱۳ سال پیش تعداد معادن سنگ ایران حدود ۸۰۰ مورد بود و تعداد کارخانجات نیز حدود سه هزار بود و با این آمار در آن زمان سالانه ۱۲۰ میلیون دلار صادرات داشتیم.

  رئیس انجمن سنگ ایران بیان کرد: امروز شاهد هستیم که تنها یک کارخانه در اسپانیا با تنوع یک نوع سنگ، ۱۶۰ میلیون یورو صادرات دارد و مسئله این است که نباید فقط به گسترش کارخانجات و معادن بپردازیم.

  شفیعی خاطرنشان ساخت: اگرچه کارخانه هایی که امروزه در محلات مشغول به کار هستند به روزترین تکنیک های ایتالیا را دارند اما در مقابل صادرات نداشته اند.

  وی اضافه کرد: بر طبق آمار سال گذشته ایران حدودا یک هزار و ۹۰۰ معدن سنگ دارد که صادرات سنگ خام از این معادن ۱۴۷ میلیون دلار بوده و همچنین شش هزار و ۶۰۰ واحد سنگبری مشغول به کار هستند که کل صادرات سنگ های بریده و صادر شده از این واحدها ۱۲۶ میلیون دلار بوده است.

  رئیس انجمن سنگ ایران اذعان داشت: بنابراین صادرات بیش از ۵۰ درصدی سنگ خام نشان از این است که نمره ما در بحث صادرات صفر و حتی زیر صفر است، پس باید مسائل و مشکلات را حل کنیم و تعریف و تمجید کارساز نیست.

  شفیعی تصریح کرد: امروز در این نمایشگاه هیچگونه ماشین آلات بومی در کشوری که این همه معادن و راه دارد نیست و همه ماشین آلات خارجی هستند و همچنین با این که می گوییم محلات پایتخت گل ایران است، اما یک گل فروشی در هلند معادل تمام گل فروشی های محلات گل صادر می کند.

  وی ادامه داد: همین امروز واردات سنگ تهدیدی برای صنعت سنگ ایران است و اگر واردات آن را به کشور آزاد کنند کارخانه های محلات ورشکست خواهند شد، در حالی که نشان سلامت یک صنعت این است که در صورت آزاد بودن واردات تهدید نشود.

  رئیس انجمن سنگ ایران در پایان گفت: آمار نشان می دهد متوسط قیمت سنگ صادراتی ما ۱۸ دلار بوده در حالی که همین مقدار برای ایتالیا ۵۰ دلار بوده است که نشان از ضعف در بازاریابی و صادرات است و همچنین دولت نیز حمایتی در این زمینه نداشته است.

  شفیعی گفت: باید به معنای واقعی تلاش و کوشش کرد تا وضعیت را تغییر دهیم و در همین راستا انجمن سنگ ایران برای مقابله با مشکلات موجود در چهار جبهه آموزش، نوسازی معادن، نوسازی کارخانجات و صادرات را دنبال می کند.

  • مهر