• به‌ گزارش خبرگزاری سنگ ایران، ابوالقاسم شفیعی در مراسم افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در محلات- نیمور با اشاره به پیشینه صنعت اظهار داشت: مظهر پیشینه ما در صنعت سنگ تخت جمشید است و از هزاران سال قبل نشان می‌گیرد.

  وی افزود: در حدود ۱۰ سال پیش که تعداد معادن ایران در حدود ۸۰۰ معدن و کارخانجات ما در حدود سه هزار بود صادرات ما در بخش معدن ۱۲۰ میلیون دلار بود و این در حالی است که یک کمپانی در اسپانیا به تنهایی با یک نوع سنگ ۳۶۰ میلیون یورو صادرات داشت و این نشان از ضعف ما است.

  رئیس انجمن سنگ ایران تصریح کرد: تمام ایران با ۶ هزار و ۶۰۰ واحد سنگ‌بری در سال گذشته ۱۲۶ میلیون دلار صادرات در زمینه سنگ بریده و ۱۴۷ میلیون دلار در بخش سنگ خام انجام داده است.

  شفیعی بیان کرد: نمره ما در بخش صادرات زیر صفر است و باید کشور را به چالش بکشیم چرا شرکت هپکو که می‌تواند در کشوری که یک‌هزار و ۸۰۰ معدن وجود دارد و بهترین تجهیزات را در اختیار دارد نباید یک ماشین در این شهرستان نداد اما هیتاچی و سایر برنده خارجی به وضوح دیده می‌شوند.

  وی ادامه داد: شرکت‌های هواپیمایی و نظیر آن در پیش از انقلاب راه‌اندازی شدند تا تمام معادن کشور را تقویت کنند اما امروز در حال خرید تجهیزات خارجی هستیم در نتیجه ما در این مسیر رفوزه هستیم.

  رئیس انجمن سنگ ایران عنوان کرد: کشورهایی که در گذشته از ما سنگ خریداری می‌کردند امروز به تنهایی سالی ۳۰۰ میلیون دلار فروش سنگ دارند این در حالی است که ما از سرمایه های خود استفاده بهینه نمی‌کنیم.

  شفیعی خاطرنشان کرد: همین محلاتی که معدن و کارخانجات و تجهیزات خوب بسیار زیاد دارد اگر واردات سنگ آزاد شود بدون عوارض ورشکست می‌شود.

  وی اضافه کرد: سنگ‌های وارداتی تهدید جدی برای کشور ما است و اگر عوارض هر صنعتی برداشته شود آن صنعت نابود می‌شود الان در سال چهلم است که مردم هزینه سو مدیریت‌ها را پرداخت می‌کنند که هزینه بسیار سنگینی است.

  رئیس انجمن سنگ ایران تصریح کرد: متوسط قیمت سنگ صادراتی ما ۱۸ دلار است این در حالی‌است که متوسط قیمت سنگ ایتالیا بیش از ۵۰ دلار و این نشان دهنده عدم حمایت دولت و دولت در بخش صادرات معافیت از مالیاتی که وجود داشت را برداشتند.

  شفیعی بیان کرد: ما به هیچ وجه در صعود قرار نداریم بلکه در حال سقوط هستیم و مدام به سمت پایین در حرکت هستیم و آمارهایی که اعلام می‌شود صحیح نیست.

  وی ادامه داد: انجمن سنگ ایران در ۴ موضوع آموزش، نوسازی معادن، نوسازی کارخانجات و صادرات در حال انجام اقدامات مثبت است که امیدواری هر چه زودتر نتایج آن مشخص شود.

  • تسنیم