• شهروز ترّقی مدیرعامل «بیتا سنگ ریز» در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: فعالیت خود را در حوزه صنعت سنگ از سال ۱۳۶۸ آغاز کردم. کار اصلی ما صادرات است و انواع سنگ های مرمریت، تراورتن و گرانیت را به صورت کوپ و بریده صادر می کنیم.

    وی در ادامه گفت: در زمینه صادرات با کشورهای چین، هند، مالزی و برخی کشورهای اروپایی همکاری داریم. عمده ترین مشکلی که در حوزه صادرات و صنعت سنگ وجود دارد این است که برخی مسئولین به حوزه کاری خود اشراف ندارند و تصمیماتی اخذ و قوانین و بخشنامه هایی اعلام می کنند که ما به عنوان بخش خصوصی باید چند ماه بدویم تا این دستورات غلط را اصلاح کنیم.

    مدیرعامل بیتاسنگ ریز افزود: این مساله تازگی ندارد و بخش خصوصی کشور سالها است با این مشکل دست به گریبان است و متاسفانه اقدامات لازم و کافی هم در این زمینه صورت نمی گیرد. کار باید به کاردان سپرده شود. دولت باید در تمام امور مخصوصا صادرات حرفهای بخش خصوصی را بشنود و مشکلات را از پیش پای بردارد.

    وی تصریح کرد: حضور در نمایشگاه های بین المللی تاثیر بسزایی بر روند بهبودی وضعیت صنعت سنگ دارد اما برای این حضور باید آمادگی کافی داشت و با برنامه در این نمایشگاه ها شرکت کرد. برنامه باید افزایش صادرات باشد و رایزنی با تجار بین المللی. اما این هم کافی نیست و دولت باید بسترهای نقل و انتقال پول را فراهم کند.

    ترّقی گفت: میزان دور ریزسنگ در ایران بسیار بالا است. میزان هدر رفت سنگ در ایران بسیار بالاتر از استاندارهای جهانی است و این رویه باید اصلاح شود. روش استخراج سنگ از معدن غلط است و سنگ های بسیار زیادی در این روش خرد می شوند. دولت باید با همکاری معدنکاران این رویه را اصلاح کند.