• بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در حاشیه چهارمین همایش نقش معدن در توسعه کشور (استان یزد) در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: اتاق بازرگانی ایران تمامی تلاش خود را انجام می دهد تا صادرات محصولات و کالاهای ایرانی را افزایش دهد و تلاش ما در کمیسیون معدن اتاق بازرگانی نیز بر این اصل استوار است که بسترهای لازم برای افزایش صادرات محصولات معدنی را فراهم کنیم.

  وی در ادامه گفت:در حال حاضر مهمترین بحث برای افزایش صادرات محصولات معدنی؛ افزایش کیفیت و پایین آوردن قیمت تمام شده است که انجام هر دو مساله با همت و تلاش خود تولیدکنندگان امکان پذیراست. حمایت هایی که دولت و اتاق بازرگانی انجام می دهد نیز صادرات را تقویت می کند و به آن سرعت بیشتری می بخشد.

  وی تصریح کرد: یکی از مهمترین کارهایی که دولت می تواند برای افزایش صادرات انجام دهد تقویت زیرساخت ها مخصوصا تقویت حمل و نقل به شکلی است که فعالین بخش خصوصی بتوانند با کمترین هزینه محصولات خود را جابجا کنند.

  رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران افزود: ما باید در بازارهای خارجی و نمایشگاه های بین المللی حضور دائم و موثر داشته باشیم و مشتری های صادراتی خود را هر روز بیشتر کنیم. در حال حاضر و با این وضعیت تحریم ها افزایش صادرات کار سختی است اما باید این کار را انجام دهیم و مشکلات را برطرف کنیم.

  شکوری گفت: در حال حاضر مشکلاتی در صادرات وجود دارد که حل کردن آن از توان تولید کننده ایرانی خارج است، به عنوان مثال؛ قیمت های جهانی دست ما نیست، تحریم ها را تولید کننده نمی تواند برطرف کند، مشکلات بروکراسی دولتی وجود دارد و همین طور بهره های سنگین بانکها و …. تنها خودمان باید به فکر چاره باشیم و تمام تلاشمان را بکنیم تا قیمت تمام شده محصولات را کاهش دهیم و صادرات را به هر روشی که می دانیم حفظ کنیم.

  وی در رابطه با سنگ محلات و نمایشگاه سنگ ایران گفت: شهرستان محلات یکی از محورهای تولید سنگ در کشور است. این شهر دارای معادن و کارخانجات فرآوری سنگ بسیارخوبی است. نمایشگاه سنگ ایران هم که سالانه در این شهر برگزار می شود منشاء خیر و برکت است.

  وی تصریح کرد: صنعت سنگ ایران باید از دستگاه های مدرن و تکنولوژی روز استفاده کند و میزان بهره وری خود را بالا ببرد و ضایعات سنگ را به پایین ترین میزان خود برساند. ما در صنعت سنگ باید به جایی برسیم که چیزی به عنوان ضایعات یا سنگ شکسته در این صنعت وجود نداشته باشد.

  وی تاکید کرد: برای افزایش صادرات نیازمند افزایش کیفیت هستیم، افزایش کیفیت با آموزش کارگران و استفاده از تکنولوژی های روز و جلوگیری از ضایعات به دست می آید. همچنین لازم است بحث های مربوط به مارکتینگ صنعت سنگ و همکاری همه جانبه با طراحان و معماران نیز با جدیت دنبال شود. نمایشگاه سنگ محلات می تواند محور همین بحث های مهم و اساسی باشد.