• امیرشعبانپور مدیرعامل «شرکت کاوان سنگ» در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: در حوزه صادرات با کشورهای چین، ترکیه، اوکراین، روسیه، امارات، عمان و کویت همکاری داریم و در آینده ای نزدیک همکاری های صادراتی خود را با کشورهای اروپایی آغاز خواهیم کرد.

  وی در ادامه گفت: نمایشگاههای بین المللی صنعت سنگ بهترین مکان برای به نمایش درآوردن خلاقیت ها و نوآوری های جدید است. در نمایشگاه های بین المللی، تولیدکنندگان با جدیدترین و بروزترین تکنولوژی های روز دنیا آشنا می شوند. نمایشگاه های بین المللی بهترین مکان برای افزایش صادرات است.

  مدیرعامل شرکت کاوان سنگ گفت: متاسفانه بخش قابل توجهی از سنگ خام معادن به دلیل فرسوده بودن تجهیزات و ماشین آلات و در برخی معادن به دلیل ضعف دانش استخراج از بین می رود. اگر ماشین آلات بروز داشته باشیم و معدنکاران روش های استخراج خود را اصلاح کنند تولید سنگ خوب در معادن ما دو برابر و دور ریز سنگ بسیار کم می شود.

  وی تصریح کرد: میزان ضایعات سنگ در کشور ما بسیار بالاتر از استاندارهای جهانی است که همین مساله باعث شده  قیمت تمام شده سنگ نسبت به دیگر کشورها بالاتر باشد اگر میزان ضایعات پایین بیاید بدیهی است که قیمت تمام شده سنگ بسیار پایین تر خواهد بود.

  وی ادامه داد: کشورهای ایتالیا، اسپانیا، چین، هند، ترکیه و برزیل از رقبای اصلی ایران در صنعت سنگ های ساختمانی هستند. تقریبا هیچ کدام از این رقبا تنوع سنگ های ایران را ندارند اما در حوزه صادرات بسیار جلوتر از ما هستند. ما در حوزه صادرات بسیار ضعیف عمل کرده ایم. مهمترین ضعف ما در حوزه صادرات مقوله کیفیت فرآوری است که بخش اعظم آن مربوط به کمبود تجهیزات و تکنولوژی های مدرن و بخش دیگر آن پایین بودن دانش فرآوری برخی کارخانجات فراوری است.

  شعبانپور گفت: یکی از مسائل بسیار مهمی که صنعت سنگ ایران را تهدید می کند واردات سنگ های فراوری شده است. واردات این سنگ ها با توجه به حاشیه سود بسیار بالایی که دارند می تواند یک خطر مهم برای تولیدکنندگان ایرانی باشد، سود بالای این واردات بسترهای لازم برای خرید و فروش این سنگ ها را بیشتر از پیش فراهم و تولیدکنندگان ایرانی را با مشکلات اساسی مواجه می کند.

  وی در پایان گفت: از آنجایی که ایجاد یک واحد صنعتی پیشرفته در حوزه فرآوری سنگ نیاز به منابع مالی زیادی دارد امیدواریم حمایت های لازم از طرف دولت در خصوص واگذاری وام به تولیدکنندگان صورت گیرد و همین طور باوجود مشکلات بزرگی که تولیدکنندگان این صنف در حال حاضر برای تامین مواد اولیه، قطعات و تجهیزات وارداتی دارند از دولت توقع همکاری و همیاری داریم.