• عباس ملک جانی مدیر فروش صنایع سنگ و معدنِ سرچشمه در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار کرد: صنایع سنگ و معدن سرچشمه در سال ۱۳۶۸ به همت حاج عباس منصوری راه اندازی شد.  این مجموعه دارای ۶ معدن دره بخاری سرچشمه، مرمریت رامشه، مرمریت کرمان، مرمریت ترشاب، تراورتن ابرکوه و چینی الیگودرز می باشد.

    وی در ادامه گفت: در حال راه اندازی خط تولید اسلب هستیم. مهمترین هدف ما فتح بازارهای جهانی و حضور موثر و مداوم در این بازارها است. در حوزه صادرات با کشورهای قطر، عراق، چین و روسیه همکاری داریم.

     مدیر فروش صنایع سنگ و معدنِ سرچشمه افزود: بزرگ ترین مشکلی که در حوزه صادرات وجود دارد نوسانات قیمت ارز و مبادلات بانکی بین ایران و دیگر کشورها است. نوسانات قیمت ارز باعث شده معدنکاران و کارخانه داران در خرید مواد اولیه، دستگاه وماشین آلات با مشکلات بسیار زیادی مواجه شوند.

    وی تصریح کرد: دولت باید تسهیلات ارزان قیمت و بلند مدت را در اختیار فعالان صادراتی بگذارد و با این روش از آنها حمایت کند. حمایت از صادرات باید مهمترین اولویت دولت باشد. لازم است بسیاری از قوانین ایران به نفع صادرات تغییر کند و قوانینی که مزاحمت برای این امر ایجاد می کنند به طور کامل حذف شوند.

    ملک جانی گفت: فرآوری سنگ در ایران در مقایسه با فرآوری در کشورهای توسعه یافته، بسیار ضعیف است. بسیاری از دستگاه های فرآوری بسیار فرسوده و قدیمی هستند. متاسفانه از کوپ استفاده بهینه نمی شود و دور ریز آن در برخی کارخانه  بسیار زیاد است.

    وی خاطرنشان کرد: مهمترین مزیت نمایشگاه های خارجی نسبت به نمایشگاه های داخلی حضور حداکثری تجار و بازرگانان بین المللی در آن نمایشگاه ها است. متاسفانه در نمایشگاه های داخلی تعداد تجار و بازرگانان بین المللی بسیار کم است.